Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Kultury Kadr – nie tylko fasada

 

Czas czytania: ~3 min


Dom Kultury Kadr powstał w 1978 roku, za sprawą oddolnej, społecznej inicjatywy. Pierwotnie specjalizacją placówki był film, dziś DK Kadr oferuje szeroki wachlarz zajęć dla dzieci, dorosłych, seniorów. Nic więc dziwnego, że dawna siedziba – w „blaszanym” pawilonie handlowo – usługowym już dawno przestała wystarczać.

 

Dom Kultury Kadr powstał w 1978 roku, za sprawą oddolnej, społecznej inicjatywy. Pierwotnie specjalizacją placówki był film, dziś DK Kadr oferuje szeroki wachlarz zajęć dla dzieci, dorosłych, seniorów. Nic więc dziwnego, że dawna siedziba – w „blaszanym” pawilonie handlowo – usługowym już dawno przestała wystarczać. 

qcqcClAQzRDfxdJG6rM2gvgpKHkmh0IdX39z9Xx3Dgw31TXES10KCi6AD91W_dom-kultury-kadr03jpg.jpg

Dom Kultury Kadr zaprojektował zespół architektów z pracowni Projekt Samograj i Uni. To ich propozycja w rozstrzygniętym w 2009 roku konkursie architektonicznym zdobyła pierwszą nagrodę. Już wtedy mówiono, że zaproponowany przez architektów pomysł jest niezwykły i świetnie sprawdzi się w budynku, przeznaczonym na dom kultury. 

3byQAUIw0bHHys1hY7LLj1O9tQvYaxMAOCsTweOq0udc4CWqly0GSbOblu1m_dom-kultury-kadr02jpg.jpg

Przenosiny do nowej siedziby – co podkreślają pracownicy Domu Kultury Kadr – to zmiana funkcjonowania, struktury, poszerzenie oferty zajęć, nowej identyfikacji wizualnej, odświeżonego repertuaru itd. „Nowy budynek zainspirował nas do stworzenia nowoczesnego i adekwatnego programu, który jest efektem wielomiesięcznej pracy” - mówią animatorzy z DK Kadr. Nowa, bogata, atrakcyjna oferta zajęć – to wielki atut otwieranej „na nowo” placówki. A może nowych użytkowników przyciągnie też architektura budynku?

Dom kultury Kadr

Dom Kultury Kadr ma elewacje o zróżnicowanym charakterze. Od strony ruchliwej ulicy Rzymowskiego fasada budynku jest w dużej części przeszklona, część przyziemia podcięto i uniesiono na słupach. Budynek otwiera się na otoczenie, ma dynamiczną i lekką sylwetkę. Część fasady zajął tu także nietypowy ekran – konstrukcja z ruchomych elementów, z których niczym z pikseli można układać obrazy, napisy, komunikaty. Zupełnie inne oblicze ma budynek od przeciwnej strony, od strony blokowego osiedla. Tam ponad obłożonym deskami parterem wznosi się elewacja z czarnej i matowej cegły klinkierowej. W jej powierzchni, dzięki wysunięciu niektórych cegieł poza lico ściany, ułożono trójwymiarowy wzór (można się w nim doszukać inspiracji logotypem Domu Kultury Kadr). Projektanci budynku ceglaną elewacją chcieli nawiązać do przemysłowej przeszłości tej okolicy Warszawy. Ale nie tylko. „Cegła jest uniwersalna. Jej kształt, rozmiar i faktura niesie ze sobą dużo przekazu, nastroju. Te informacje są zapisane w każdym z nas, jako archetyp” – mówi Małgorzata Dąbrowska-Graj z pracowni Projekt Samograj.

Z2WbwBmslQJXRWEoZ9szy7aJH3eu425txy09NWFLd4I1PZFG8fnxBA0wuwDP_dom-kultury-kadr07jpg.jpg

Nowa siedziba Domu Kultury Kadr powstała, aby placówka mogła „rozwinąć skrzydła” - zaoferować mieszkańcom bogaty program zajęć i wydarzeń kulturalnych. Architektom udało się połączyć w tym projekcie nowoczesny i wygodny układ wnętrz z ciekawą, zwracającą uwagę bryłą zewnętrzną. Jeśli dzięki „pikselowej” ruchomej fasadzie lub niebanalnej, ciemnej ceglanej powierzchni tylnej elewacji ktoś nowy zaciekawi się tym budynkiem, zajrzy do środka i w efekcie skorzysta z jakichś zajęć – będzie to wielki sukces także architektów. 

wDHDneJhigoCBNfy9DCzUbjRLVqBAIQWyD3B1X5oY4xabsyHx2lZN3Udtf4q_dom-kultury-kadr01jpg.jpg

Dom Kultury Kadr

Lokalizacja: Warszawa, ul. Rzymowskiego 32

Inwestor: Dzielnica Mokotów m. st. Warszawy

Projektanci: Projekt Samograj & UNI Sp. z o. o.: Mikołaj Rek, Tomasz Graj, Małgorzata Dąbrowska, Nina Ślusarska; współpraca: Łukasz Mazurkiewicz, Aneta Dudek, Wiktor Jarawka, Tomasz Bieniek

Projekt: 2009

Realizacja: 2017
Powierzchnia użytkowa: 5072,10 m2 (łącznie z parkingiem podziemnym)

Źródło ilustracji: DK Kadr

www.dkkadr.waw.pl

yPqf9YckVwfYHTrlHI2hVysdBnPtoG79vnXwxov9ju1UZ3njNTdExQyy6gX8_dom-kultury-kadr10jpg.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Prezent od architekta
Prezent od architekta

Architekci nie projektują tylko budynków. Czy to dla odmiany i rozrywki, czy namówieni przez różne f ...

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera