Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Kultury Kadr – nie tylko fasada

 

Czas czytania: ~3 min


Dom Kultury Kadr powstał w 1978 roku, za sprawą oddolnej, społecznej inicjatywy. Pierwotnie specjalizacją placówki był film, dziś DK Kadr oferuje szeroki wachlarz zajęć dla dzieci, dorosłych, seniorów. Nic więc dziwnego, że dawna siedziba – w „blaszanym” pawilonie handlowo – usługowym już dawno przestała wystarczać.

 

Dom Kultury Kadr powstał w 1978 roku, za sprawą oddolnej, społecznej inicjatywy. Pierwotnie specjalizacją placówki był film, dziś DK Kadr oferuje szeroki wachlarz zajęć dla dzieci, dorosłych, seniorów. Nic więc dziwnego, że dawna siedziba – w „blaszanym” pawilonie handlowo – usługowym już dawno przestała wystarczać. 

qcqcClAQzRDfxdJG6rM2gvgpKHkmh0IdX39z9Xx3Dgw31TXES10KCi6AD91W_dom-kultury-kadr03jpg.jpg

Dom Kultury Kadr zaprojektował zespół architektów z pracowni Projekt Samograj i Uni. To ich propozycja w rozstrzygniętym w 2009 roku konkursie architektonicznym zdobyła pierwszą nagrodę. Już wtedy mówiono, że zaproponowany przez architektów pomysł jest niezwykły i świetnie sprawdzi się w budynku, przeznaczonym na dom kultury. 

3byQAUIw0bHHys1hY7LLj1O9tQvYaxMAOCsTweOq0udc4CWqly0GSbOblu1m_dom-kultury-kadr02jpg.jpg

Przenosiny do nowej siedziby – co podkreślają pracownicy Domu Kultury Kadr – to zmiana funkcjonowania, struktury, poszerzenie oferty zajęć, nowej identyfikacji wizualnej, odświeżonego repertuaru itd. „Nowy budynek zainspirował nas do stworzenia nowoczesnego i adekwatnego programu, który jest efektem wielomiesięcznej pracy” - mówią animatorzy z DK Kadr. Nowa, bogata, atrakcyjna oferta zajęć – to wielki atut otwieranej „na nowo” placówki. A może nowych użytkowników przyciągnie też architektura budynku?

Dom kultury Kadr

Dom Kultury Kadr ma elewacje o zróżnicowanym charakterze. Od strony ruchliwej ulicy Rzymowskiego fasada budynku jest w dużej części przeszklona, część przyziemia podcięto i uniesiono na słupach. Budynek otwiera się na otoczenie, ma dynamiczną i lekką sylwetkę. Część fasady zajął tu także nietypowy ekran – konstrukcja z ruchomych elementów, z których niczym z pikseli można układać obrazy, napisy, komunikaty. Zupełnie inne oblicze ma budynek od przeciwnej strony, od strony blokowego osiedla. Tam ponad obłożonym deskami parterem wznosi się elewacja z czarnej i matowej cegły klinkierowej. W jej powierzchni, dzięki wysunięciu niektórych cegieł poza lico ściany, ułożono trójwymiarowy wzór (można się w nim doszukać inspiracji logotypem Domu Kultury Kadr). Projektanci budynku ceglaną elewacją chcieli nawiązać do przemysłowej przeszłości tej okolicy Warszawy. Ale nie tylko. „Cegła jest uniwersalna. Jej kształt, rozmiar i faktura niesie ze sobą dużo przekazu, nastroju. Te informacje są zapisane w każdym z nas, jako archetyp” – mówi Małgorzata Dąbrowska-Graj z pracowni Projekt Samograj.

Z2WbwBmslQJXRWEoZ9szy7aJH3eu425txy09NWFLd4I1PZFG8fnxBA0wuwDP_dom-kultury-kadr07jpg.jpg

Nowa siedziba Domu Kultury Kadr powstała, aby placówka mogła „rozwinąć skrzydła” - zaoferować mieszkańcom bogaty program zajęć i wydarzeń kulturalnych. Architektom udało się połączyć w tym projekcie nowoczesny i wygodny układ wnętrz z ciekawą, zwracającą uwagę bryłą zewnętrzną. Jeśli dzięki „pikselowej” ruchomej fasadzie lub niebanalnej, ciemnej ceglanej powierzchni tylnej elewacji ktoś nowy zaciekawi się tym budynkiem, zajrzy do środka i w efekcie skorzysta z jakichś zajęć – będzie to wielki sukces także architektów. 

wDHDneJhigoCBNfy9DCzUbjRLVqBAIQWyD3B1X5oY4xabsyHx2lZN3Udtf4q_dom-kultury-kadr01jpg.jpg

Dom Kultury Kadr

Lokalizacja: Warszawa, ul. Rzymowskiego 32

Inwestor: Dzielnica Mokotów m. st. Warszawy

Projektanci: Projekt Samograj & UNI Sp. z o. o.: Mikołaj Rek, Tomasz Graj, Małgorzata Dąbrowska, Nina Ślusarska; współpraca: Łukasz Mazurkiewicz, Aneta Dudek, Wiktor Jarawka, Tomasz Bieniek

Projekt: 2009

Realizacja: 2017
Powierzchnia użytkowa: 5072,10 m2 (łącznie z parkingiem podziemnym)

Źródło ilustracji: DK Kadr

www.dkkadr.waw.pl

yPqf9YckVwfYHTrlHI2hVysdBnPtoG79vnXwxov9ju1UZ3njNTdExQyy6gX8_dom-kultury-kadr10jpg.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera