Dom z dwoma salonami – to dzieło pracowni dd Architekci. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z dwoma salonami

 

Czas czytania: ~2 min


Dom z dwoma salonami – to dzieło pracowni dd Architekci. Autorzy projektu otrzymali niełatwe zadanie. Z jednej strony musieli połączyć w jednej bryle przestrzenie dla przedstawicieli różnych pokoleń, z drugiej – opracować taki kształt domu, który maksymalnie wykorzystywałby warunki działki, na której ma stanąć.

 

Dom z dwoma salonami – to dzieło pracowni  dd Architekci. Autorzy projektu otrzymali niełatwe zadanie. Z jednej strony musieli połączyć w jednej bryle przestrzenie dla przedstawicieli różnych pokoleń, z drugiej – opracować taki kształt domu, który maksymalnie wykorzystywałby warunki działki, na której ma stanąć.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami – to dowód na to, że projekty domostw warto zlecać architektom. Wtedy ma się bowiem pewność, że gmach zostanie skrojony na miarę, maksymalnie dopasowany do potrzeb i wymagań mającej w nim mieszkać rodziny. Tylko w ten sposób mogą powstać budowle odważne i wyraziste, tradycyjne z rysem nowoczesnym, konsekwentne pod względem stylistyki, czy odpowiadające nietypowym potrzebom.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami projektu biura dd Architekci również jest nietypowy, bo przewiduje współżycie pod jednym dachem wielopokoleniowej rodziny, godzi ich potrzebę integracji z zachowaniem miejsc prywatnych. Dom ma stanąć na dość niewielkiej działce, która jednak przez drogę sąsiaduje z terenami leśnymi, stoi też w niezbyt gęsto zabudowanej okolicy. Wszystkie te elementy uwzględnili architekci, opracowując kształt bryły.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami – jak sama nazwa wskazuje – mieści dwie osobne przestrzenie dzienne. Dzięki dogodnemu ulokowaniu domu można było owe salony posadowić na dwóch kondygnacjach, jeden nad drugim. W ten sposób udało się też rozbić bryłę, uczynić ją kilkupoziomową, co korzystanie wpłynęło na jej kształt. Dynamiczna, pozbawiona monotonii bryła ma poprzesuwane względem siebie półpiętra i piętra, pomiędzy którymi udało się łatwo wygospodarować wygodne obszary wypoczynkowe: „Przez utworzenie różnic poziomów i chęć wydzielenia dla każdego z nich części ogrodu konsekwentnie zaprojektowaliśmy zielone tarasy rekreacyjne połączone komunikacją pionową” - tłumaczą architekci.

Dom jednorodzinny

Dom z dwoma salonami został od drogi osłonięty murem oporowym, który umożliwił wydzielenie przed wejściem także specyficznego dziedzińca: „Zaplanowaliśmy stworzenie zamykanego placu wejściowego niczym w średniowiecznej fortecy, który byłby przestrzenią zapraszającą i dającą bryle oddech, ale dzięki zamykanym wrotom gwarantującą bezpieczeństwo i dyskrecję mieszkańcom” - opowiadają o tym sami projektanci. Dom i mur dzięki wspólnej kolorystyce utworzyły spójną całość, tworząc zwartą i konsekwentnie zaplanowaną kompozycję. Proste bryły, jasna kolorystyka i zieleń uczyniły z domostwa miejsce przyjazne do życia.

Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Orzesze
Inwestor: prywatny
Projektanci: dd Architekci
Projekt: 2017
Powierzchnia: 380m2

http://ddarchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Szkoła i przedszkole we Wrocławiu - wyniki konkursu architektonicznego
Szkoła i przedszkole we Wrocławiu - wyniki konkursu architektonicznego

Przedmiotem ogłoszonego przez Gminę Wrocław konkursu architektonicznego było stworzenie koncepcji ar ...

Webinarium Schüco: Nowe generacje drzwi podnoszono-przesuwnych typu HS Schüco PVC w budownictwie mieszkaniowym
Webinarium Schüco: Nowe generacje drzwi podnoszono-przesuwnych typu HS Schüco PVC w budownictwie mieszkaniowym

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone najnowszym ...

Zbigniew Macków laureatem Honorowej Nagrody SARP 2020
Zbigniew Macków laureatem Honorowej Nagrody SARP 2020

Zbigniew Macków został kolejnym laureatem Honorowej Nagrody SARP, dołączając tym samym do grona proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera