Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biurowiec przy ul. Za Bramką z nagrodą Jana Baptysty Quadro

 

Czas czytania: ~3 min


Biurowiec przy ul. Za Bramką powstał w bardzo trudnej lokalizacji, na nieregularnej działce wśród gęstej i zróżnicowanej zabudowy poznańskiego Starego Miasta. Wartym dostrzeżenia jest nie tylko pomysł architektów na wkomponowanie nowego gmachu w otoczenie, ale i fakt, że biurowiec stanął nad trzypoziomowym parkingiem, dzięki któremu ze staromiejskich uliczek powinno zniknąć nieco parkujących tu samochodów.

 

2PNN4n79y8Q5APZCByGpEuyb5O3tCrcbNfXtT0MYUPSU6nm76LVAU9qIxEcI_za-bramka01jpg.jpg

Biurowiec przy ul. Za Bramką powstał w bardzo trudnej lokalizacji, na nieregularnej działce wśród gęstej i zróżnicowanej zabudowy poznańskiego Starego Miasta. Wartym dostrzeżenia jest nie tylko pomysł architektów na wkomponowanie nowego gmachu w otoczenie, ale i fakt, że biurowiec stanął nad trzypoziomowym parkingiem, dzięki któremu ze staromiejskich uliczek powinno zniknąć nieco parkujących tu samochodów.

RjqDyN0VLvvvp7fQwc4nbDxYr5JWa4dDl0J2jyRjvi6XLhH9f6glYDfaE9me_za-bramka02jpg.jpg

Biurowiec przy ul. Za Bramką – to dzieło pracowni Ultra Architects, która od kilku lat zdobywa rozgłos kameralnymi, ale bardzo udanymi i szeroko docenianymi realizacjami. Sława poznańskich architektów zaczęła się od projektu domu jednorodzinnego, postawionego z betonu i drewna tuż nad polskim morzem. W ostatnich miesiącach wiele mówiło się o siedzibie lokalnej gazety „Wiadomości Wrzesińskie”, której Ultra Architects także nadali wyjątkowo przemyślaną formę, docenioną także na forum międzynarodowym.

dImmq80fxoMBT5G1gjHpX3nohqGzqf9VnslovT4gtI5xpdJMFJJ5lLp6yHUM_za-bramka04jpg.jpg

Biurowiec przy ul. Za Bramką powstał na poznańskim Starym Mieście. Projektowanie nowych obiektów wśród zabytków jest ogromnym wyzwaniem i może przynosić zaskakujące efekty. Jedni uważają, że wśród historycznej zabudowy powinno się tworzyć „udające” zabytki budowle i formach z przeszłości – tu za bardzo kontrowersyjny przykład może posłużyć poznański Zamek Przemysła. Inna teza mówi o parafrazowaniu historycznych form, inspirowaniu się nimi przy budowaniu obiektów współczesnych. Taki pomysł zastosowano w przypadku Hotelu Puro w Poznaniu.

8vOIIEer7EzEAeOlNW0uoVcAjAKtgsfrUNleZBOGXAQGHI7weE4lWlxopKoY_za-bramka05jpg.jpg

Biurowiec przy ul. Za Bramką jest budowlą na wskroś nowoczesną, a jednak doskonale pasującą do historycznego otoczenia. "To prosty budynek, zgodny z lekarską zasadą "primum non nocere", czyli "po pierwsze nie szkodzić". Tak staraliśmy się go wstawić, żeby nikomu nie przeszkadzał, nie krzyczał, nie zabierał światła" – tłumaczyli jego projektanci przy okazji odbierania Nagrody im. Jana Baptysty Quadro. Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreślał, że budynek nagrodzono nie tylko za jego komplementarność czy atrakcyjną formę. Biurowiec przy ul. Za Bramką pozytywnie wpływa także na swoje otoczenie. Pod czterokondygnacyjnym budynkiem ulokowano aż trzy poziomy parkingu, mogącego zmieścić nawet 300 aut. Dzięki niemu mniej samochodów ma parkować na wąskich staromiejskich uliczkach. Nowy biurowiec wyposażono także w handlowo – usługowy parter, co powinno ożywić do tej pory mało uczęszczany zakątek Starego Miasta.

IxOn37T3vEoSv5PPjUKEYSs31nDbV5nRdz2vxGcH3PCDu0wrYE33SYy8Cw7N_za-bramka07jpg.jpg

Biurowiec przy ul. Za Bramką został gabarytami i wysokością dopasowany do sąsiedniej zabudowy. Jednak jego elewacje wyraźnie mówią o tym, że powstał w XXI wieku. Od strony ulicy proste, stonowane elewacje uzupełniają brakujący fragment pierzei, z tyłu jednak gmach obniża się z formie zielonych tarasów, a pomiędzy jego dwoma skrzydłami powstał niewielki dziedziniec na planie rozstrzygającego się trapezu. O ile od strony ulicy elewacje biurowca mają chłodny, elegancki wyraz (dominuje szkło, uzupełnione detalem ze stalowej siatki), o tyle od strony dziedzińca pojawia się ocieplające gmach drewno, zieleń, ozdobne trawy.

qfvseaLehCXNnrxrByWDm2bamJ6QGPHB0CkF7C9WshHbinl2EiDsSSgMJzcI_za-bramka08jpg.jpg

Układ budynku nie jest przypadkowy: nie tylko lepiej pozwala wpisać nowy obiekt w otoczenie, ale i pozwala nasłonecznić biurowe wnętrza, co nie jest łatwe w gęstej śródmiejskiej zabudowie. Zarówno podziemny parking, jak i dziedziniec budynku mają być ogólnodostępne, co jeszcze lepiej wkomponuje nowo powstały biurowiec w miejską tkankę. 

UW98yNKqSU7NOEbap3P3gjt6VXZegE6J7pDZgGW96Ghw1hQrFeC2pwaKfNHL_za-bramka09jpg.jpg

Biurowiec przy ul. Za Bramką

Lokalizacja: ul. Za Bramką, Poznań
Inwestor: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji
Projektanci: Ultra Architects, Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski, współpraca: Kamila Dembińska, Przemysław Fedorczuk, Łukasz Piszczałka, Bożena Wróbel, Szymon Knast, Anna Lipiec
Generalny wykonawca: Konsorcjum Lider – Aldesa Construcciones Polska

Powierzchnia użytkowa: 16 112 m2

Powierzchnia biurowa: 4344 m2

Powierzchnia parkingu: 9116 m2
Projekt: 2013
Realizacja: 2017

Fot. Dawid Majewski Foto\Video, fot. Przemysław Turlej, fot. skyflash

Źródło: facebook.com/SARP.Poznan, poznan.pl, ultra-architects.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagrody Architektoniczne, Hot

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera