Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drzewo z energią

 

Czas czytania: ~4 min


instalacja w mieście

 

Obfa48HtftFogO9zUbmfw8XnvxpXqMRTxsjoMANkPZ169DF5yHyFbiEDYBXT_drzewo-wiedzy01.jpg

W 2025 roku Kopenhaga ma się stać miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Ten niezwykle ambitny plan – to przedsięwzięcie państwowe, a żeby go wspierać i promować w duńskiej stolicy realizowanych jest wiele artystyczny i architektonicznych projektów o małej i dużej skali. Jednym z nich jest Drzewo Wiedzy.

9cnQBJ8QsZIM4DTrNdP6bW0rEelVDxa8dEuon6v1Qu3Mv0DzihIpRFUCsls9_drzewo-wiedzy02.jpg

Drzewo Wiedzy – to ekologiczna, miejska instalacja, która miała łączyć walory artystyczne z... produkcją energii odnawialnej. Jej projekt powstał w ramach inicjatywy Land Art Generator (LAGI), a jej autorami jest grupa projektantów w składzie: BXB Studio (Bogusław Barnaś, Rafał Barnaś), Unique Vision Studio, Natalia Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh. Projekt ten znalazł się w gronie 50 najlepszych opracowań spośród ponad 300 koncepcji, które napłynęły z 55 krajów świata. Został opublikowany w albumie New Energies wydawnictwa Prestel oraz pokazany na wystawie w Danish Design Centre której przewodniczył Komisarz Klimatyczny Unii Europejskiej, Connie Hedegaard.

nOPxqdIP7dFBpmE9qI31RDuW48xJycRjI8h1g1aXLkdAq7M0bFj6cAcMRTAJ_drzewo-wiedzy03.jpg

Jako motto dla swojego projektu jego autorzy wybrali cytat z baśni H. Ch. Andresena „Rajski Ogród”: „In the center of the hall grew a large tree, with luxuriantly hanging branches. Golden apples large and small hung like oranges among the leaves. This was the Tree of Knowledge”/„Na środku holu rosło duże drzewo z bujnie wiszącymi gałęziami. Złote jabłka duże i małe wisiały jak pomarańcze wśród liści. To było Drzewo Wiedzy.”

qUgCbz9YWthzS6gZlQyAIYDTqB8UrvoDb51Dqjq1KZQNKtyhhLDyX9wCELrb_drzewo-wiedzy05.jpg

Rzeźba została zaprojektowana dla industrialnego terenu dzielnicy Refshaleoen w Kopenhadze. To poprzemysłowe sąsiedztwo miało znaczenie dla projektu na zasadzie kontrastu: aby rzeźba nasuwała skojarzenia pozytywne i przyjemniejsze niż postindustrialne pozostałości na zasadzie opozycji posadowiono ją na zielonym pagórkowatym terenie. „Po przejściu przez próg ogrodu, odwiedzający jest przeniesiony z miejskiej rzeczywistości Kopenhagi do innego świata, świata baśni. Drzewo jest symbolem natury i wiedzy, a celem tego sztucznego krajobrazu jest promowanie kontemplacji na temat ludzkiego wpływu na naturę”.

LjICVGE0nqUa6qq7jOC1H4alHoUygTH3XWnpEhFDUEN6NXaQizGHdUWKjGmc_drzewo-wiedzy06.jpg

Sięgające 70 metrów drzewo miałoby otrzymać miękki, organiczny kształt, kontrastujący z kominami czy magazynami, wypełniającymi okolicę. Obiekt o nazwie „Drzewo Wiedzy” – to nie tylko przypominająca drzewo rzeźba, to przede wszystkim urządzenie, produkujące energię odnawialną. Aby osiągnąć ten cel projektanci opracowali specyficzną konstrukcję i technologię dla swojego obiektu. Tak ją opisują: „Projekt łączy w sobie dwie technologie - turbinę i elementy piezoelektryczne.

OZey8wnm3iXWT1RdC9vWsaBLtixmlVEZUVEEqnpnL6tbMDO2KoOpqRBxGIj4_drzewo-wiedzy04.jpg

Na szczycie wieży znajduje się niewielka turbina wiatrowa o mocy 2,5 KW. Przepływ powietrza spowodowany jest różnica ciśnienia powietrza przy gruncie a ciśnieniem na wysokości 70 m. Powietrze przepływa przez korzenie stalowej konstrukcji do korony, gdzie znajduje się turbina do generowania energii elektrycznej. Dodatkowo, na stalowej konstrukcji zawieszone są dwa ogromne balony przemysłowe. Ich powierzchnia pokryta jest łodygami z PCV wypełnionymi milionami elementów piezoelektrycznych. Przepływ powietrza i obciążenie mechaniczne spowodowane ruchem balonów będzie stymulować piezoelektryczne elementy do produkcji energii. Moc wytwarzana przez elementy będzie również stosowana do oświetlenia całej struktury”.

„Drzewo Wiedzy” – to malownicza instalacja o starannie przemyślanej, artystycznej formie, świadomie kontrastującej z poprzemysłowym sąsiedztwem. Jednocześnie jest to urządzenie, będące w stanie wyprodukować 468,8 MWh rocznie, co wystarczy do aż zasilenia 102 gospodarstw domowych. Instalacja zespołu projektantów w składzie: Bogusław Barnaś, Rafał Barnaś, Unique Vision Studio, Natalia Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh – to obiekt artystyczny, czynnie jednak służący ochronie środowiska. Tak to tłumaczą sami autorzy: „Głównym celem projektu jest stworzenie wizualnie atrakcyjnej rzeźby, która wytwarza energie w sposób przyjazny dla środowiska. Konstrukcja łączy w sobie dwie metody produkcji energii czyniąc ją niepowtarzalną. Pierwszym sposobem wytwarzania energii będzie turbina wiatrowa. Turbiny wiatrowe są ogólnie uważane za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Spowodowane jest to brakiem emisji gazów cieplarnianych podczas procesu przemiany mechanicznej energii wiatru na energię elektryczną. Trzy główne problemy środowiskowe dotyczące turbin wiatrowych to hałas, efekt wizualny i zagrożenie dla systemów ekologicznych (np. wpływ na ptaki i nietoperze). Proponowany projekt porusza te trzy problemy. Montaż turbiny wewnątrz wieży wyeliminuje natężenie hałasu; będzie ona ukryta, więc eliminuje negatywny efekt wizualny, nie będzie miała też negatywnego wpływu na żywe stworzenia”.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Szara szkoła
Szara szkoła

To była największa inwestycja edukacyjna we Wrocławiu w 2023 roku – a niektórzy uważają, że w dzieja ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera