Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przedszkole w Wilanowie wg biura Tremend

 

Czas czytania: ~2 min


Przedszkole w Wilanowie, przy ulicy Zdrowej – to inwestycja dzielnicy, w której w ostatnim czasie dynamicznie wzrosła liczba mieszkańców. Lokalne władze na nielicznych wolnych działkach starają się więc uzupełniać brakującą lub niewydolną infrastrukturę. Długą i wąską działkę przy ulicy Zdrowej przeznaczono na przedszkole, a jego zaprojektowanie powierzono pracowni Tremend.

 

03ks3EQljislq4qmRwQzbY4OeKhJVO0qFviFRrvuCGM7ygFnq7nNgzZmGiiA_fot-tremend-2jpg.jpg

Przedszkole w Wilanowie, przy ulicy Zdrowej – to inwestycja dzielnicy, w której w ostatnim czasie dynamicznie wzrosła liczba mieszkańców. Lokalne władze na nielicznych wolnych działkach starają się więc uzupełniać brakującą lub niewydolną infrastrukturę. Długą i wąską działkę przy ulicy Zdrowej przeznaczono na przedszkole, a jego zaprojektowanie powierzono pracowni Tremend.

klqf5UFBdhx52FpfCevDIcvawBk1tp4yfHhMTbPdmWCOmHnVL190o33dCpbQ_fot-tremend-3jpg.jpg

Przedszkole w Wilanowie, zbudowane wg pomysłu biura Tremend można dopisać do listy udanych inwestycji ostatnich lat, które swoją formą odpowiadają potrzebom najmłodszych użytkowników, nie popadając w kicz czy infantylność. Takie jest także znane już w całej Polsce przedszkole w Ostrowi Mazowieckiej, uznane najlepszym budynkiem na Śląsku przedszkole w Paniówkach czy proste i wygodne przedszkole w Ćwiklicach koło Pszczyny.

YGDEVbVCW9lWS2wVZyCM094UND1MqQCKDJvR4DLqHQIMovfoRSAT1BcAoVD6_fot-tremend-5jpg.JPG

Przedszkole w Wilanowie za sprawą biura Tremend zostało wpisane w okoliczną – raczej kameralną i niewysoką zabudowę. Architekci zdecydowali się rozbić bryłę na kilka mniejszych części, które lekko poprzesuwane względem siebie ustawili w rzędzie. Dzięki temu udało im się maksymalnie wykorzystać mało ustawną działkę, a także spowodować, że budynek wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości, nie przytłacza i nie dominuje, mimo że jest dość duży (to przedszkole dziesięciooddziałowe).

SZDQEKtQsqesA8omMl3hEiKY8eXP9G3xhWBy87nKNQDPAmbni5ykolEQ2XEr_fot-tremend-13jpg.JPG

Przedszkole w Wilanowie zostało na wiele sposobów dopasowane do potrzeb najmłodszych użytkowników. Ma dwie kondygnacje, jest jednak w pełni dostępne dla niepełnosprawnych. Mimo niekorzystnego układu działki udało się wraz z budynkiem zaprojektować także plac zabaw oraz parking. Na wysokości pierwszego piętra znalazło się także miejsce na rekreacyjny taras o drewnianej posadzce i szklanych barierkach, zapewniających bezpieczeństwo, ale też widok na otoczenie.

QjE7Gd4zPY4RHin11pWpoD3W1koKViPjpmblhTFv9CZ9qNZKrsqGmBEvsTdM_fot-tremend-14jpg.JPG

Przedszkole w Wilanowie ma klarowny układ przestrzeni, jasny zarówno dla dzieci, jak rodziców.  Sale do nauki i zabawy, szatnie, łazienki, strefa gastronomiczna, zaplecze administracyjne z pokojami dla personelu oraz pomieszczenia techniczne są ulokowane w „blokach tematycznych”, ponadto różne strefy funkcjonalne rozróżniono za pomocą odpowiednio dopasowanych kolorów ścian. Nie mniej istotny był wygląd zewnętrzny budynku: tynkowane  elewacje zestawiono tu z płaszczyznami, pokrytymi jasnymi deskami. „Chcąc wizualnie ocieplić betonową okolicę, z którą sąsiaduje przedszkole, wprowadziliśmy do fasady drewniane elementy” – tłumaczy Magdalena Federowicz – Boule z pracowni Tremend. Dzięki temu dość przecież prostemu pomysłowi budynek już z daleka wydaje się bardziej przyjazny, bardziej „ciepły”. Zestawienie tynku i drewna, duże przeszklenia, proste, harmonijne formy i klarowny układ zapewniają użytkownikom zarówno wygodę, jak i poczucie bezpieczeństwa.

Przedszkole dziesięciooddziałowe
Lokalizacja: Warszawa - Wilanów, ul. Zdrowa
Inwestor: Dzielnica Wilanów
Projektanci: Tremend
Wykonawca: Skanska

Kubatura: 12 234,63m3

Powierzchnia zabudowy: 1484,22m2

Powierzchnia całkowita: 3147,88m2
Realizacja: 2017
Koszt inwestycji: 10,5 mln zł
tremend.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera