Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Co jest głównym powodem przeprowadzania termomodernizacji?

 

Czas czytania: ~2 min


Jak pokazują ostatniego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań i Analiz Rynku dla ponad 65% Polaków głównym powodem wpływającym na decyzję o przeprowadzeniu termomodernizacji są wysokie koszty ogrzewania.

 

gLMJF0TdDIxMJkhkf59pPxzRelyUs1LyU4rZFiEzIQey8rBpCOKOOLBoyNGw_badanie-rockwoolpng.png

Jak pokazują ostatniego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań i Analiz Rynku dla ponad 65% Polaków głównym powodem wpływającym na decyzję o przeprowadzeniu termomodernizacji są wysokie koszty ogrzewania.

 

Drugim powodem wskazanym przez respondentów było utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach (11%). Zapewnia on odpowiednią ochronę przed wilgocią, pleśnią, grzybami, co w konsekwencji chroni domowników przed alergiami, astmą czy innymi chorobami układu oddechowego.

 

Trzecim powodem, wskazanym przez co dziesiątego badanego, było bezpieczeństwo pożarowe – termomodernizacja wiąże się nie tylko z mniejszym zużyciem energii cieplnej; użycie wysokiej jakości materiałów niepalnych znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się pożaru. Co interesujące, małe znaczenie miał dla badanych zewnętrzny wygląd elewacji – wskazało go jedynie niecałe 6% respondentów.

 

Wyniki badania nie są zaskakujące: Polacy wydają najwięcej na koszty związane z ogrzewaniem. W przypadku budynków wielorodzinnych koszty ogrzewania wynoszą nawet kilkaset złotych, a w domach jednorodzinnych mogą sięgać nawet 80% wszystkich kosztów eksploatacyjnych. Dlaczego Polacy wydają tak dużo na ogrzewanie?

 

Faktem jest, że budownictwo w Polsce jest bardzo niejednorodne wiekowo, jednak procentowo największa część domów jednorodzinnych została wzniesiona w latach 1945-1970. Domy z tego okresu są bardziej energochłonne niż te współczesne, co analogicznie wiąże się z większymi wydatkami na ogrzewanie. Jednak z każdą kolejną dekadą budynki stają się coraz bardziej efektywne energetycznie – wynika to z większej świadomości Polaków na temat energooszczędności i korzyści, które z niej wynikają.

 

Termomodernizacja, czyli docieplenie domu poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, jest najbardziej logicznym rozwiązaniem, by zmniejszyć koszty ogrzewania, ale to nie jedyna korzyść. To także gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza, właściwego mikroklimatu, bezpieczeństwa pożarowego oraz efektywnego, zrównoważonego i ekologicznego ogrzewania. Poprawnie zaplanowany proces termomodernizacji zawsze powinien się być zgodny z zasadą: najpierw ograniczamy straty ciepła z budynku, potem efektywnie dostarczamy potrzebną ilość energii do jego ogrzania. Nigdy odwrotnie.

 

Źródlo: ROCKWOOL Polska


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Materiały Budowlane, Technologie

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera