Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cafe Berg – pomysł na zabytek

 

Czas czytania: ~ 3 min


Cafe Berg – taką nazwę będzie nosić kawiarnia, która ma powstać w niewielkim budynku, położonym na skarpie fosy przy ulicy Podwale we Wrocławiu. To projekt o tyle wart uwagi, że zaniedbany obiekt, którego funkcja ma się zmienić, to dzieło samego autora Hali Stulecia, Maxa Berga, jednego z najlepszych architektów, działających w pierwszych latach XX wieku.

 

EzmaoRDItuRqMGAqpgweRpR2Frz6a2UgZ8LdeMtnYbF5Lr3h9SDvkdeg59IL_3303-cafe-berg-widok-od-strony-poaudniowejjpg.jpg

Cafe Berg – taką nazwę będzie nosić kawiarnia, która ma powstać w niewielkim budynku, położonym na skarpie fosy przy ulicy Podwale we Wrocławiu. To projekt o tyle wart uwagi, że zaniedbany obiekt, którego funkcja ma się zmienić, to dzieło samego autora Hali Stulecia, Maxa Berga, jednego z najlepszych architektów, działających w pierwszych latach XX wieku.

 

Cafe Berg ma odzyskać swoją pierwotną funkcję miejsca spotkań – tego chcą władze miasta. Zespół projektantów pod kierunkiem Anity Luniak opracował wizję przywrócenia temu wyjątkowemu obiektowi pierwotnej formy oraz zaaranżowania we wnętrzu niewielkiego budynku kawiarni. To najlepszy pomysł na zachowanie zabytku: aby znaleźć dla niego funkcję, przywrócić taki obiekt do życia, sprawić, że znów będzie potrzebny i zadbany. Podobny pomysł kilka lat temu wcielono w życie w Poznaniu – tam w kawiarnię zamieniono zniszczony zabytkowy pawilon kolejowej nastawni. Za poznański projekt odpowiedzialni byli członkowie zespołu pracowni Front Architects; ci sami architekci niedługo później dali nowe życie zabytkowej transformatorowni w Szczecinie.

 

Cafe Berg pierwotnie mieścił stację redukcyjną gazu (w piwnicy) i  „domek z mlekiem”, czyli bar mleczny (na parterze). Zbudowany w 1910 roku kiosk Max Berg widział jako miejsce spotkań; wraz z upływem czasu jednak pawilon zmieniał funkcję, był też kilka razy przebudowywany. Teraz ma wrócić do oryginalnej formy. A ta jest niebanalna: niewielki pawilon, nietypowo posadowiony na samej skarpie, ma żelbetową konstrukcję. Anita Luniak pisze: „Ciekawostką jest, że nie tylko słupy, stropy i ściany konstrukcyjne zostały wykonane z betonu, ale również dach wraz z kominem, sufitem i ścianami wewnętrznymi stanowią cienką żelbetową strukturę o grubości ok. 7cm”. Architekta zakłada, że po remoncie ową wyjątkową konstrukcję będzie można zobaczyć: dzięki przeszklonym ścianom stanie się ona widoczna i z zewnątrz, i od strony wnętrza.

yfyEfiUS0g9dCnpfGStpdRlZa2gawc97w0puzLZ9EgRGNYoLHejDwQvxlcja_3303-cafe-berg-widok-od-strony-poanocnejjpg.jpg

Cafe Berg jest niezwykłym połączeniem wirtuozerii w posługiwaniu się zbrojonym betonem (której szczytowym osiągnięciem jest oczywiście Hala Stulecia) i przyjaznej, kameralnej bryły. Berg nowoczesną konstrukcję nakrył spadzistym, krytym dachówką dachem, a parter budynku otoczył kolumnami. Zespół Anity Luniak zaprojektował przywrócenie kioskowi dawnej formy, ale i pewne w niej modyfikacje – np. kolumnada, otaczająca parter zostanie przeszklona (szyby będą rozsuwane). Ponadto, jak mówi autorka projektu: „na skarpie powstanie zawieszony nad wodą pomost, z którego będzie można obserwować Wzgórze Partyzantów i przycumować kajak, gdy powrócą one na fosę. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie można również oglądać zachowane i odrestaurowane pozostałości stacji redukcyjnej gazu zlokalizowane w piwnicy, stanowiące pamiątkę dziedzictwa technicznego Wrocławia”.


Projekt powstania Cafe Berg jest częścią dużego projektu rewitalizacji Wzgórza Partyzantów, które miasto niedawno odzyskało od nieuczciwego inwestora, który zabytek doprowadził do ruiny. Teraz nie tylko kiosk projektu Maxa Berga, ale i jego sąsiedztwo mają się zmienić na lepsze.

 

Cafe Berg

Lokalizacja: Wrocław, ul. Podwale, róg Kołłątaja

Inwestor: Gmina Wrocław reprezentowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich

Projektanci: grupa 3303 atelier 33

zespół autorski (grupa 3303): mgr inż. arch. Anita Luniak;
współpraca: architektura: arch. Barbara Bołoz, arch. Patrycja Łomnicka

konstrukcja: dr inż. Maciej Minch 

instalacje elektryczne: mgr inż. Wojciech Kompała, Marcin Gruchaj

instalacje teletechniczne: mgr inż. Krystian Ratajczak

instalacje sanitarne: inż. Ksenia Serdyńska, mgr inż. Kajetan Jakszycki 

3303.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne

Świdermajer w nowej odsłonie. Dom w Falenicy.
Świdermajer w nowej odsłonie. Dom w Falenicy.

W warszawskiej Falenicy powstał wyjątkowy dom jednorodzinny, który stanowi współczesną interpretację ...

Dom w sieci – architektura zakorzeniona w śląskim przemyśle
Dom w sieci – architektura zakorzeniona w śląskim przemyśle

Dom w sieci to wyjątkowy projekt stworzony przez Mikołaja Machulika z pracowni Zakład Architektury. ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera