Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie inspiruje

 

Czas czytania: ~3 min


Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie – to cykliczna impreza, której początki sięgają połowy lat 80. ubiegłego wieku. Jej organizatorzy podkreślają, że ich celem jest stworzenie forum wymiany pomysłów i doświadczeń dla architektów z całego świata. W tym roku Biennale odbywało się pod hasłem „Podwórze – pole wyobraźni” i dotyczyło kreowania przestrzeni publicznych i miejsc dla lokalnych społeczności.

 

VHRiiAaZv3RDquSsPhbYT3eEDG36xGPhXGVNw3pWhkpREgGjyF7LCG1FrLH5_wieza-biennale01jpg.jpg

Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie – to wystawy, wykłady, prezentacje, okazja do spotkań w gronie ekspertów i pasjonatów. To także konkursy – nieodłączny element każdej edycji. W tym roku związane z biennale konkursy miały trzy wydania. Konkurs A, otwarty, ideowy, architektoniczno-urbanistyczny, dotyczył jednej z trzech lokalizacji w Krakowie, którą to uczestnicy mieli zmienić w bardziej inspirującą i atrakcyjną dla lokalnej społeczności. Konkurs B miał charakter seminaryjny – oceniano tu „referaty/prezentacje/manifesty stanowiące wkład w teorię służącą praktyce kształtowania przyjaznego człowiekowi środowiska”. Konkurs C – multimedialny – był polem do popisu dla autorów filmów i zdjęć.

QLWDUCzsPYIpvoXjgWHUF1eFoZ3hUzp9XQDFyq4Uke06ZzZCOnToPqdH5bMC_wieza-biennale02jpg.jpg

W konkursie A Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017 drugą nagrodę otrzymał projekt pt. „Wieża – Centrum Promocji i Kultury Nowych Budowli Krakowa”. Jego autorami są Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk, którzy „wzięli na warsztat” jedno ze staromiejskich podwórek. W przestrzeń pomiędzy gęstą zabudową o średniowiecznej proweniencji wstawili wyjątkowo oryginalny obiekt.

X1eYTOyfSvJl7Uc9hDHmyEoex22KDtKUalP6p1r3DxpjuYSJiRqsmp0Xp08f_wieza-biennale10jpg.jpg

Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk w pracy, nadesłanej na Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie zaproponowali, aby na jednym ze staromiejskich podwórek postawić smukłą wieżę, wysokością porównywalną z wieżami Kościoła Mariackiego. Strzelista budowla ma być niejako powieleniem w formie wertykalnej ciasnego podwórka. „Niewielki plac którego zarys definiowany jest przez otaczające zabudowania, powierzchnię stanowi wynikająca z potrzeb mieszkańców nawierzchnia, a za kubaturę przyjmujemy iloczyn wyprowadzony z jego pola powierzchni oraz wysokości (od przyjętego poziomu gruntu) najwyższej definiującej go budowli, możemy nazwać podwórkiem” - piszą twórcy projektu.

Bb0MmLMVI1J7QzTycBigbt97S2BEqsi7p6t9z3BEsklS843MQCcMwOfdFL4C_wieza-biennale06jpg.jpg

Wieża ma pomieścić dziesięć sal, w których na wiele sposobów będzie prezentowana architektura Krakowa. I ta powstająca współcześnie, i ta nowożytna, tworząca tożsamość tego miasta. Tak to opisują sami architekci: „Proponuje się więc wieżę, w której zamknie się dziesięć sal przeznaczonych do prac rzemieślniczo-inżynieryjnych, w których zaproszone grupy rekonstrukcyjne bądź działające w nurcie nowoczesnych technologii będą zderzać się z potrzebami pełnowymiarowych planów. Zadaniem ma być restytucja tkanki urbanistycznej Starego Miasta, z położeniem nacisku na jakość projektowanych architektur oraz najdokładniejszą renowację zabytków mających trwać obok prężnego ośrodka ekonomicznego”.

Doceniony podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017 projekt Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka jest wyrazem „wiary w wolność architektonicznych idei, które mają prawo iść wbrew przyjętym zwyczajom, regulacjom, czy lokalnym przekonaniom. Jurorzy podkreślili, że od początku istnienia Biennale doceniano tu projekty kontrowersyjne, ale twórcze, pobudzające wyobraźnię i dyskusję. Do takich zaliczono koncepcję „Wieża”, pomysł zmultiplikowania w pionie zwykle niewidocznej przestrzeni podwórka, stworzenia dzięki temu formy istotnej w panoramie miasta. „Wieża wyobraźni składająca się z ułożonych na sobie podwórek, po to aby z ciasnego wnętrza podnieść się na wysokość umożliwiającą widok całego europejskiego miasta. Uniwersalne spojrzenie na architekturę, które stało się startem do dyskusji i polem wyobraźni” - napisano w werdykcie.

 

Strona internetowa Biennale:/mba2017.sarp.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera