Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Korona nagrodzony

 

Czas czytania: ~2 min


Projekty domów

 

bxdMndTt1KUb6enFCMN2m29AtIgrliPYjAbSOOQO8MCpz7N6FowRDfwPj7ep_81wawpl-nagroda-dom-korona02.jpg

20+10+X Architecture Awards – to przyznawane co roku nagrody dla najlepszych projektów, poddanych przez samych autorów pod ocenę społeczności, zgromadzonej wokół portalu World Architecture. W tym dorocznym przeglądzie najciekawszych projektów architektonicznych z całego świata swój laur przyznają osobno zarejestrowani czytelnicy portalu (jest ich prawie 20 tysięcy), osobno zaś członkowie honorowi tej społeczności, czyli osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architekci, krytycy, badacze, historycy architektury, dziennikarze.

sHH6cwMQBvdRBh6PSo0WLyN4oDtutC4hosPlaosfnRKY7c8MXSEKXkkClHSj_81wawpl-nagroda-dom-korona01.jpg

To drugie grono wybiera i wyróżnia co roku dwadzieścia najlepszych projektów, jakie pojawiły się na łamach portalu. W 2014 roku na tej liście znalazł się także jeden projekt z Polski. To dom Korona, zaprojektowany przez warszawską pracownię 81.WAW.PL, czyli Annę Paszkowską-Grudziąż oraz Rafała Grudziąża.

3dCRc85Qg8g8FeYJ8NbhedjnogZ5cDNmZrYQqyDNiNgMCelO2Odys9dAe52A_81wawpl-nagroda-dom-korona03.jpg

Członkowie honorowi społeczności World Architecture docenili projekt domu, którego formę zdeterminowało górzyste otoczenie. Dynamiczny kształt dachu, ostre kąty i skosy, jakie pojawiają się w jego sylwetce są parafrazą strzelistych szczytów gór, a zarazem nadają bryle indywidualnego, niebanalnego wyrazu. To od tych form nosi on nazwę Korona – szpiczaste szczyty dachu nasuwają bowiem skojarzenia z koroną właśnie. Choć posiada oryginalny kształt, dom jest też zaprojektowany racjonalnie: od strony północnej na elewacji nie ma żadnego ona, co chroni wnętrza przed utratą ciepła; garaż scalono z bryłą domu poprzez pokrycie go tym samym materiałem – dzięki temu sylwetka domu jest spójna i jednorodna.

OI8Xf9xiAsmh46maYS8CL6Kg6DWDEUqFREfzJw1udMuD752cQraTMXOmZudh_81wawpl-nagroda-dom-korona04.jpg

Tak opisują nagrodzony projekt sami architekci: „Projekt domu – korona ma dwojaki charakter. Bryła od strony podjazdu jest surowa i minimalistyczna. Jej architektura od strony jeziora zupełnie się zmienia: zamiast białej, prostej elewacji architekci zaprojektowali czarną, nieregularną powierzchnię. Dzięki charakterystycznym cięciom w bryle dachu wytworzył się przed salonem zadaszony taras. Wszystkie wcięcia w białej bryle zostały podkreślone czernią. Powierzchnia domu wynosi ok. 180 mkw. Na parterze znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu na jeden samochód, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Z części dziennej rozpościera się widok na taflę jeziora. Na piętrze zaś zlokalizowano trzy sypialnie. Główna, przeznaczona dla właścicieli, ma własną garderobę oraz niezależną łazienkę. Dzięki zastosowaniu różnych wcięć w bryle budynku wszystkie pomieszczenia są doświetlone światłem naturalnym”.

qNtiBzWd3XZlGoorWYNmQOHDcGlfGO9rPhkUGB21FvVSOY2vuV0dmlI7cKUM_81wawpl-nagroda-dom-korona05.jpg

Zaprojektowany przez warszawskich architektów dom Korona znalazł się w gronie 20 nagrodzonych obok projektów m.in. z Indii, Kanady, Czech, Albanii, Sri Lanki czy Niemiec.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera