Dom Korona nagrodzony - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Korona nagrodzony

 

Czas czytania: ~2 min


Projekty domów

 

bxdMndTt1KUb6enFCMN2m29AtIgrliPYjAbSOOQO8MCpz7N6FowRDfwPj7ep_81wawpl-nagroda-dom-korona02.jpg

20+10+X Architecture Awards – to przyznawane co roku nagrody dla najlepszych projektów, poddanych przez samych autorów pod ocenę społeczności, zgromadzonej wokół portalu World Architecture. W tym dorocznym przeglądzie najciekawszych projektów architektonicznych z całego świata swój laur przyznają osobno zarejestrowani czytelnicy portalu (jest ich prawie 20 tysięcy), osobno zaś członkowie honorowi tej społeczności, czyli osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architekci, krytycy, badacze, historycy architektury, dziennikarze.

sHH6cwMQBvdRBh6PSo0WLyN4oDtutC4hosPlaosfnRKY7c8MXSEKXkkClHSj_81wawpl-nagroda-dom-korona01.jpg

To drugie grono wybiera i wyróżnia co roku dwadzieścia najlepszych projektów, jakie pojawiły się na łamach portalu. W 2014 roku na tej liście znalazł się także jeden projekt z Polski. To dom Korona, zaprojektowany przez warszawską pracownię 81.WAW.PL, czyli Annę Paszkowską-Grudziąż oraz Rafała Grudziąża.

3dCRc85Qg8g8FeYJ8NbhedjnogZ5cDNmZrYQqyDNiNgMCelO2Odys9dAe52A_81wawpl-nagroda-dom-korona03.jpg

Członkowie honorowi społeczności World Architecture docenili projekt domu, którego formę zdeterminowało górzyste otoczenie. Dynamiczny kształt dachu, ostre kąty i skosy, jakie pojawiają się w jego sylwetce są parafrazą strzelistych szczytów gór, a zarazem nadają bryle indywidualnego, niebanalnego wyrazu. To od tych form nosi on nazwę Korona – szpiczaste szczyty dachu nasuwają bowiem skojarzenia z koroną właśnie. Choć posiada oryginalny kształt, dom jest też zaprojektowany racjonalnie: od strony północnej na elewacji nie ma żadnego ona, co chroni wnętrza przed utratą ciepła; garaż scalono z bryłą domu poprzez pokrycie go tym samym materiałem – dzięki temu sylwetka domu jest spójna i jednorodna.

OI8Xf9xiAsmh46maYS8CL6Kg6DWDEUqFREfzJw1udMuD752cQraTMXOmZudh_81wawpl-nagroda-dom-korona04.jpg

Tak opisują nagrodzony projekt sami architekci: „Projekt domu – korona ma dwojaki charakter. Bryła od strony podjazdu jest surowa i minimalistyczna. Jej architektura od strony jeziora zupełnie się zmienia: zamiast białej, prostej elewacji architekci zaprojektowali czarną, nieregularną powierzchnię. Dzięki charakterystycznym cięciom w bryle dachu wytworzył się przed salonem zadaszony taras. Wszystkie wcięcia w białej bryle zostały podkreślone czernią. Powierzchnia domu wynosi ok. 180 mkw. Na parterze znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu na jeden samochód, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Z części dziennej rozpościera się widok na taflę jeziora. Na piętrze zaś zlokalizowano trzy sypialnie. Główna, przeznaczona dla właścicieli, ma własną garderobę oraz niezależną łazienkę. Dzięki zastosowaniu różnych wcięć w bryle budynku wszystkie pomieszczenia są doświetlone światłem naturalnym”.

qNtiBzWd3XZlGoorWYNmQOHDcGlfGO9rPhkUGB21FvVSOY2vuV0dmlI7cKUM_81wawpl-nagroda-dom-korona05.jpg

Zaprojektowany przez warszawskich architektów dom Korona znalazł się w gronie 20 nagrodzonych obok projektów m.in. z Indii, Kanady, Czech, Albanii, Sri Lanki czy Niemiec.


Podepnij swój artykuł

tagi

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera