Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kampus Nowych Technologii powstanie w Warszawie

 

Czas czytania: ~2 min


Kampus Nowych Technologii – to wielka inwestycja Politechniki Warszawskiej. Będzie to tzw. living lab, czyli kompleks żywych laboratoriów, w których innowacyjne technologie będą tworzone, testowane i unowocześniane w rzeczywistym (w odróżnieniu od tradycyjnych laboratoriów) otoczeniu użytkowników: w ich prawdziwych mieszkaniach, biurach, otwartych przestrzeniach publicznych.

 

zaHg1oNV8XjZixT1JHxrSInqs528EnW0l8lNtewSrMH9EFpi5CFTIWEWe7Ox_kampus-nowych-technologii01jpg.jpg

To dlatego Kampus Nowych Technologii otrzyma formę „miasteczka” - osiedla z domami, uliczkami, skwerami, biurami. Chodzi o to, aby stworzyć w nim warunki maksymalnie naturalne, bliskie tym, w których naprawdę na co dzień żyjemy. Paradoksalnie zadanie to może się okazać nawet trudniejsze, niż budowa supernowoczesnych, zamkniętych, odseparowanych od świata zewnętrznego laboratoriów, jak np. Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej.

c5J8vVbzEoNujgB2qtiNWlrKo8n1vVCm3RxPHxy0H3kw0JjmpT032AVDDLtc_kampus-nowych-technologii02jpg.jpg

Na terenie Kampusu Nowych Technologii będą wypracowywane rozwiązania w pięciu dziedzinach związanych z tzw. Smart Living: inteligentne miasto (Smart City), inteligentny budynek (Smart Building), inteligentny dom (Smart Home), przemysł 4.0 (Industry 4.0) oraz „zmiany społeczne”. Jak opowiadają pomysłodawcy KNT, będą tu prowadzone eksperymenty nad takimi rozwiązaniami, jak np. „rośliny klimatyzujące pomieszczenia, oświetlenie dostosowujące się do zwyczajów lokatorów mieszkania, wentylacja, która automatycznie dopasowuje temperaturę do naszego samopoczucia czy przedszkole, w którym czujniki monitorują poziom bakterii i sygnalizują to rodzicom”.

NWLQZe2rJLVYi4CBSqG86cv7oeHBgkhbNSv9Poa2fKi1Zv9nPm1pp0HVLBA2_kampus-nowych-technologii03jpg.jpg

Nad projektem Kampusu Nowych Technologii pracuje obecnie 62 naukowców z 9 wydziałów Politechniki Warszawskiej, a oprócz tego zespoły Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Bo choć z zewnątrz KNT będzie przypominał „zwykłe” osiedle, w rzeczywistości będzie supernowoczesną maszyną badawczą, w której każde mieszkanie, biuro, sklep, korytarz, parking, widna, chodnik będą oczujnikowane i naszpikowane najróżniejszymi wysokimi technologiami. Wszystko w imię nauki oraz rozwoju nowatorskich biznesów. Jak mówią jego twórcy, z infrastruktury Kampusu Nowych Technologii „będzie mogło korzystać jednocześnie ok. 100 przedsiębiorców oraz firm realizujących łącznie 70 projektów badawczo-rozwojowych. Przewiduje się, iż rocznie komercjalizowanych tu będzie ok. 10 wyników badań oraz po tyle samo zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych”.

DxICEvDT3uQ3L8Nm8gfF64GlGhYAI6DDICqoMAV6GT7ZxFyCqgrIEXEBYF6j_kampus-nowych-technologii04jpg.jpg

Kampus Nowych Technologii będzie budowany w trzech lokalizacjach – w centrum Warszawy, w sąsiedztwie Pola Mokotowskiego i budynków Politechniki Warszawskiej oraz w laboratoriach CEZAMAT, jednak przede wszystkim idea ma zostać wcielona w życie poprzez budowę wielofunkcyjnego kompleksu na terenie miejscowości Zamień w Lesznowoli pod Warszawą.

Kampus Nowych Technologii
Lokalizacja: śródmieście Warszawy, laboratoria CEZAMAT, Zamień w Lesznowoli pod Warszawą
Inwestor: Politechnika Warszawska
Partner i projektant przedsięwzięcia: Pro Development

Powierzchnia terenu pod zabudowę: 300 000 m2

Projekt: 2015

Planowana realizacja: 2020

Źródło informacji: kampusplus.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera