Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy dworzec w Wolsztynie – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Nowy dworzec w Wolsztynie chciało projektować pięć pracowni – tyle koncepcji nadesłano na ogłoszony przez Gminę Wolsztyn konkurs architektoniczny. Celem konkursu było znalezienie najlepszego pomysłu na mające powstać w mieście „zintegrowane centrum komunikacyjne z wielofunkcyjnym dworcem kolejowo – autobusowym, służące również promocji Gminy Wolsztyn i Parowozowni Wolsztyn”.

 

Stan obecny

Stan obecny

Stan obecny

Stan obecny

Nowy dworzec w Wolsztynie nie będzie więc tylko stacją, obsługującą pasażerów. Ma być nowoczesnym obiektem o wielu różnorakich funkcjach, odznaczającym się także starannie zaprojektowaną architekturą. Atrakcyjny architektonicznie i funkcjonalny obiekt infrastruktury komunikacyjnej powstał niedawno w Solcu Kujawskim, znany jest także węzeł przesiadkowy, zbudowany przez Euro 202 we Wrocławiu.

I nagroda: PL.architekci

 

Nowy dworzec w Wolsztynie ma zostać rozbudowany wzdłuż ulicy Dworcowej w kierunku ulicy Fabrycznej. Głównym zadaniem architektów było rozszerzenie funkcji stacji kolejowej do formy węzła przesiadkowego. Wśród głównych założeń konkursu jego organizatory wymieniali m.in. rewitalizację istniejącego dworca kolejowego, „uwzględnienie w rozwiązaniach funkcjonalnych budynku dworca funkcji związanej z promocją Gminy Wolsztyn oraz promocją i funkcjonowaniem Parowozowni Wolsztyn”, urządzenie płyty dworca autobusowego komunikacji ponadlokalnej i lokalnej, urządzenie terenu wokół węzła, wraz z miejscami postojowymi, aranżacja terenów położonych w sąsiedztwie bocznicy kolejowej oraz w sąsiedztwie rampy wyładowczej.

 

Jury, decydujące o tym, który z nadesłanych na konkurs projektów na nowy dworzec w Wolsztynie ma zostać zrealizowany, zdecydowało się nagrodzić trzy prace. Pierwszą nagrodę i „zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej opracowaniem pracy konkursowej” otrzymała pracownia PL.architekci z Poznania (zespół w składzie: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka- Bajon, współpraca: Bartosz Stanek, Magdalena Santysiak, Joanna Sypniewska). Hasłem swojego opracowania architekci uczynili dialog nowoczesnej architektury z tradycja i historią. „Cały koncept nowego węzła komunikacyjnego opiera się na bardzo silnym kontraście i kontekście: istniejącego modernistycznego dworca, nawiązań do historii w postaci parowozów i czynnej parowozowni oraz nowoczesną, ekspresyjną linią zadaszeń i nowoczesnych elementów małej architektury” - piszą w projekcie. Nowe obiekty, które mają powstać w sąsiedztwie dworca będą utrzymane w kolorystyce czarno – czerwonej, a dominującym materiałem ma być stal.

II nagroda: NUUA/ Architekci Pracowania Architektury Szymon Gic

 

Drugą nagrodę w konkursie na nowy dworzec w Wolsztynie otrzymali: NUUA/ Architekci Pracowania Architektury Szymon Gic (skład zespołu autorskiego: Szymon Gic, Mateusz Jankowski, Jolanta Olek).

III nagroda: Archikostka Architektoniczna Pracownia Autorska Marek Szapiel

 

Trzecia nagroda została przyznana biuru Archikostka Architektoniczna Pracownia Autorska Marek Szapiel (zespół w składzie: Marek Szapiel, Karolina Szapiel, Ewa Hermanowska –Wnuk).

 

Budowa nowego dworca w Wolsztynie ma się rozpocząć w 2018 roku.

 

Źródło informacji: wolsztyn.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Trzy nowe stacje metra w Warszawie
Trzy nowe stacje metra w Warszawie

Od 4 kwietnia 2020 roku warszawskie metro jest dłuższe o 3,4 km i o trzy stacje: Płocka, Młynów i Ks ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera