Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szkoła w Żukowie – nowoczesność dla nauki

 

Czas czytania: ~2 min


Szkoła w Żukowie powstała wg projektu, wyłonionego w drodze konkursu architektonicznego. W obliczu zmian w oświacie (m.in. zamykaniu części wiejskich szkół), a raczej wbrew nim, wójt gminy Sławno zdecydował się rozbudować niewielki, przedwojenny budynek szkoły w Żukowie, zamieniając ją w nowoczesną placówkę na miarę XXI wieku.

 

ZqYBAuvu0ijRaH3Gc1r365BNMIX0CXPXdTCyUJsMU4nF8VkaMeQFOPWObwGu_szkola-zukowo04jpg.jpg

Szkoła w Żukowie była dużą i kosztowną inwestycją. Jednak, jak słusznie zauważył wójt gminy Sławno, dlaczego wiejskie dzieci mają się uczyć w tanich, zwykłych budynkach? Czy nie zasługują na szkołę wygodną i nowoczesną? Szczególnie że podobnych projektów powstaje wiele, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Poszukiwanie nowych, lepszych form dla architektury, związanej z edukacją wydaje się jednym z ważniejszych współczesnych trendów.

r05eGFTdOwHJkSZeRg6m4r0jzqXKCwQOuYNCiWB2Y0bO5aKNKLbFEif9XdI2_szkola-zukowo01jpg.jpg

Szkoła w Żukowie jest dziełem konsorcjum pracowni NAAN architekci i CH2 architekci. To ich projekt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie, m.in. dlatego, że jako jedyny proponował bryły pasujące do wiejskiego otoczenia, dopasowane do kontekstu skalą, kształtem, materiałem. W wyniku rozbudowy do istniejącego budynku dostawiono dwukondygnacyjne nowe skrzydło (połączone łącznikiem ze starą szkołą), a także osobny budynek sali gimnastycznej. Pomiędzy budynkami powstał natomiast zespół boisk i dziedzińców.

cGHg9nGjbE75LLL879gVlwXx4WJwXI6KSQFVDjl7q2N5cVL9PUElJ8NTpRd1_szkola-zukowo07jpg.JPG

Nowy budynek szkoły w Żukowie – to dwie podłużne, niskie bryły, „nawiązujące gabarytami, linią gzymsu i wysokością kalenicy do budynku istniejącego szkoły. Skrzydło południowe wykończono czerwoną cegłą elewacyjną, skrzydło północne białym tynkiem” - opisują swój projekt architekci. Częściowo ukryty pod ziemią budynek sali gimnastycznej ma płaski dach i drewniane elewacje (to oczywiście także nawiązanie do lokalnej zabudowy). Nowy obiekt ustawiono względem stron świata tak, aby pomieszczenia lekcyjne czy świetlica skierowane były na południe.

6sDUocIcJipaTkaLV5npo0HBTdwH11gfBfijCJ2Jhc45EXwjGpRLj4uhe2EJ_szkola-zukowo05jpg.JPG

Ale na tym nie koniec. Szkoła w Żukowie – to także obiekt inteligentny i energooszczędny. Wyposażony został w system zarządzania KNX, który „sam” dobiera ogrzewanie, nasłonecznienie, oświetlenie, wentylację do poszczególnych pomieszczeń, w zależności od natężenia ich użytkowania, pory roku i dnia. Dzięki temu zużycie energii w budynku zostało zoptymalizowane, a w połączeniu ze szczelną konstrukcją – radykalnie zmniejszone. Dzięki temu pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, które ma szkoła, są w stanie zapewnić jej niezbędną energię ze źródeł odnawialnych.

Rozbudowa szkoły podstawowej
Lokalizacja: Żukowo, gmina Sławno
Inwestor: Urząd Gminy Sławno

Projektanci: NAAN architekci & CH2 architekci, Marianna Jagielska-Chruszcz (ch2 architekci) i Michał Kołodziejczyk (NAAN architekci)

Wykonawca: TYMBUD / ATP Budownictwo

Powierzchnia: 2200 m2

Projekt: 2012
Realizacja: 2017
Koszt inwestycji: 11,5 mln

Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni NAAN architekci

naanarchitekci.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury
Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury

Centrum Promocji Drewna, realizacja architektoniczna powstała na terenie rezerwatu Jata w Nadleśnict ...

Muszla Gdynia najlepszym budynkiem w mieście
Muszla Gdynia najlepszym budynkiem w mieście

10 lutego 2020 roku podczas uroczystej gali Rada Miasta Gdyni przyznała nagrody w konkursie architek ...

Niezwykła przebudowa kamienicy
Niezwykła przebudowa kamienicy

Wzniesiony w latach 70. budynek biurowy architekci z pracowni greenGO i ARCH-E zmienili w nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera