Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kamienica na kulturę we Wrocławiu

 

Czas czytania: ~ 3 min


Szczęśliwie coraz więcej zabytkowych obiektów nie tylko odzyskuje swój architektoniczny blask, ale zyskuje także funkcje, dzięki którym żyją, są częścią miasta i otwartą, dostępną atrakcją dla mieszkańców. Przykładem Dom Oppenheimów we Wrocławiu.

 

Dom Oppenheimów we Wrocławiu

OP ENHEIM – to prywatna instytucja kultury, której celem jest wspieranie i upowszechnianie sztuki współczesnej poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami kultury we Wrocławiu, Berlinie i w innych krajach europejskich. Wśród zadań, jakie realizuje placówka, są działania edukacyjne, aktywizacja sektora artystycznego, pielęgnowanie i zachowanie dziedzictwa materialnego. OP ENHEIM organizuje wydarzenia i wystawy sztuki współczesnej, tak samo twórców z Polski, jak z zagranicy, animując debatę i wspomagając nawiązywanie relacji i współpracy.

Dom Oppenheimów we Wrocławiu

Udana renowacja zabytku

 

Siedzibą instytucji OP ENHEIM jest barokowa kamienica przy Placu Solnym w samym centrum Wrocławia. Zabytkowe kamienice cieszą się w Polsce szczególną estymą, są uważane na optymalny rodzaj miejskiej zabudowy, marzeniem lokatorów, są lubiane przez turystów i mieszkańców miast. To dlatego forma kamienicy pojawia się także w projektach współczesnych, kamienice bywają odtwarzane  i poddawane rewaloryzacji. Staranny remont konserwatorki połączony z modernizacją wnętrz przeszła jakiś czas temu także kamienica przy Placu Solnym, dawny Dom Oppenheimów, dziś siedziba OP ENHEIM.

 

Historia kamienicy, nazwanej później Domem Oppenheimów sięga XIII wieku; jako siedziba banku i jeden z  najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście zaczęła funkcjonować na początku XIX wieku. Tak znaczenie, jak stylowy wygląd kamienica straciła w okresie PRL, w latach 90. była poddana mało udanemu remontowi, w wyniku którego utraciła m.in. swoją pierwotną kolorystykę. W ostatnich latach przeszła szczęśliwie bardzo staranny remont, poprzedzony profesjonalnymi badaniami archeologicznymi, konserwatorskimi i architektonicznymi. Za projekt renowacji i modernizacji kamienicy odpowiadał wrocławski architekt, Marcin Major z pracowni majorarchitekci, wszystkie prace odbywały się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.

Dom Oppenheimów we Wrocławiu

Kamienica w nowym wydaniu

 

W ramach prac nad przywróceniem blasku kamienicy renowacji i konserwacji poddano m.in. barokowy wystrój fasady i takąż klatkę schodową, wiele elementów wystroju i wyposażenia wnętrz, drewniane podłogi i stropy, stolarkę okienną i drzwiową czy polichromie. Niedługo po ukończeniu prac siedziba OP ENHEIM otrzymała Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 na najlepszą realizację prac konserwatorskich w obiekcie zabytkowym. W uzasadnieniu tej decyzji organizujący konkurs Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków podkreślił: „Prace poprzedzono wnikliwymi badaniami archeologicznymi, konserwatorskimi i architektonicznymi, w oparciu o które stworzono program prac konserwatorskich we współpracy ze specjalistami w dziedzinie renowacji zabytków z Polski i z Niemiec. Przeprowadzono remont kapitalny z usunięciem elementów wtórnych, uczytelniono i eksponowano liczne elementy wystroju kamienicy barokowej oraz relikty wcześniejszej zabudowy - średniowiecznej i renesansowej”.

Dom Oppenheimów we Wrocławiu

Metryczka projektu: Renowacja Kamienicy OP ENHEIM

Lokalizacja: Plac Solny, Wrocław

Inwestor: Viktor Oppenheim Haus Gemeinnutizige SE Berlin

Projektant: Biuro Architektoniczne Major Architekci Wrocław

Wykonawca: Budimex S.A. Warszawa
Renowacja drewnianych elementów wyposażenia wnętrz: Leszek Ukleja, AKANT Ośrodek Restauracji Mebli i Stolarki Budowlanej we Wrocławiu

Nadzór konserwatorski: Józef Cempa
Realizacja: 2023

Źródło: www.wroclaw.pl, www.facebook.com/openheim, https://openheim.org

 

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Kamienica na kulturę we Wrocławiu
Kamienica na kulturę we Wrocławiu

Szczęśliwie coraz więcej zabytkowych obiektów nie tylko odzyskuje swój architektoniczny blask, ale z ...

Bardzo ekologiczna szkoła w Ursusie
Bardzo ekologiczna szkoła w Ursusie

W warszawskiej dzielnicy Ursus od lat tereny poprzemysłowe są zamieniane w kwartały nowej, głównie m ...

Nowe życie w poznańskiej Starej Rzeźni
Nowe życie w poznańskiej Starej Rzeźni

W kwietniu 2025 roku zakończyła się rewaloryzacja pierwszego budynku na terenie poznańskiej Starej R ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera