Ponad połowa Polaków nie wie, jak duże oszczędności daje docieplenie budynku mieszkalnego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak duże oszczędności daje docieplenie budynku mieszkalnego?

 

Czas czytania: ~2 min


Odpowiednia termoizolacja budynku daje nie tylko korzyści dla inwestora ale także domowników. Efektywność energetyczna to ważny argument przemawiający za dociepleniem budynku, jednak większość osób najbardziej przekonuje znacząca obniżka kosztów związanych z ogrzewaniem. Jak pokazują badania ponad połowa Polaków nie jest świadomych tego, na jakie oszczędności może liczyć, ocieplając budynek odpowiednim materiałem izolacyjnym.

 

0WIsqY2FaTeBcOzNcWfjFPSc3eBWoJYpJUCyhXpL2YzAO8RfTqyDhBFHTNzc_rockwool-grafikapng.png

Na pytanie „Jaka jest wartość procentowa, o którą zmniejszą się miesięczne koszty ogrzewania, w domu/mieszkaniu, które zostanie docieplone?” większość ankietowanych nie wskazała prawidłowej odpowiedzi. Wniosek? Polacy nie wiedzą, jak duże oszczędności daje ocieplenie budynku. Tylko 38 proc. ankietowanych wskazało właściwy przedział: od 21 do 40 proc. – tyle bowiem zdaniem ekspertów możemy oszczędzić, prawidłowo izolując budynek. Reszta naszych rodaków podeszła do tematu termomodernizacji  z rezerwą, nie dostrzegając pełnego wachlarza korzysći, jaki tkwi w ociepleniu.

 

Skąd wynika tak duża rozbieżność odpowiedzi? Polacy nie do końca orientują się, jak duże znaczenie dla ich portfela ma kwestia ogrzewania i sądzą, że najwięcej energii w ich domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych. Tymczasem oszczędzanie elektryczności to znikomy procent całkowitych kosztów eksploatacyjnych – nawet jeśli będziemy bardzo racjonalnie korzystać ze sprzętów RTV i AGD, nie odczujemy w kieszeni znaczącego przypływu gotówki. Większość kosztów eksploatacyjnych pochłania ogrzewanie – i to tutaj mamy realny wpływ na ich zmniejszenie. To nie wymiana żarówek na energooszczędne jest najefektywniejszym sposobem na zmniejszenie zużycia energii, tylko posiadanie odpowiedniej, trwałej i paroprzepuszczalnej izolacji budynku.

 

Na ponoszone przez gospodarstwa domowe koszty, składają się koszty utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu, a także koszty paliw i energii zużytych na pokrycie strat ciepła i niskiej sprawności systemu grzewczego budynku. Ceny ciepła i energii wciąż rosną, ponieważ wzrastają ceny paliw – w październiku 2017 roku wzrosły one o kilka procent. Tak więc termomodernizacja, czyli docieplenie budynku poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, wydaje się być jedynym skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie kosztów zużycia energii. Rowiązanie ma jednak o wiele więcej zalet – to także gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza, właściwego mikroklimatu, bezpieczeństwa pożarowego oraz efektywnego, zrównoważonego i ekologicznego ogrzewania.

 

Badanie dla marki ROCKWOOL zostało zrealizowane we wrześniu 2017 roku metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 gospodarstw domowych.

 

Źródło: ROCKWOOL Polska


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Wełna Skalna

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera