Ponad połowa Polaków nie wie, jak duże oszczędności daje docieplenie budynku mieszkalnego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak duże oszczędności daje docieplenie budynku mieszkalnego?

 

Czas czytania: ~2 min


Odpowiednia termoizolacja budynku daje nie tylko korzyści dla inwestora ale także domowników. Efektywność energetyczna to ważny argument przemawiający za dociepleniem budynku, jednak większość osób najbardziej przekonuje znacząca obniżka kosztów związanych z ogrzewaniem. Jak pokazują badania ponad połowa Polaków nie jest świadomych tego, na jakie oszczędności może liczyć, ocieplając budynek odpowiednim materiałem izolacyjnym.

 

0WIsqY2FaTeBcOzNcWfjFPSc3eBWoJYpJUCyhXpL2YzAO8RfTqyDhBFHTNzc_rockwool-grafikapng.png

Na pytanie „Jaka jest wartość procentowa, o którą zmniejszą się miesięczne koszty ogrzewania, w domu/mieszkaniu, które zostanie docieplone?” większość ankietowanych nie wskazała prawidłowej odpowiedzi. Wniosek? Polacy nie wiedzą, jak duże oszczędności daje ocieplenie budynku. Tylko 38 proc. ankietowanych wskazało właściwy przedział: od 21 do 40 proc. – tyle bowiem zdaniem ekspertów możemy oszczędzić, prawidłowo izolując budynek. Reszta naszych rodaków podeszła do tematu termomodernizacji  z rezerwą, nie dostrzegając pełnego wachlarza korzysći, jaki tkwi w ociepleniu.

 

Skąd wynika tak duża rozbieżność odpowiedzi? Polacy nie do końca orientują się, jak duże znaczenie dla ich portfela ma kwestia ogrzewania i sądzą, że najwięcej energii w ich domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych. Tymczasem oszczędzanie elektryczności to znikomy procent całkowitych kosztów eksploatacyjnych – nawet jeśli będziemy bardzo racjonalnie korzystać ze sprzętów RTV i AGD, nie odczujemy w kieszeni znaczącego przypływu gotówki. Większość kosztów eksploatacyjnych pochłania ogrzewanie – i to tutaj mamy realny wpływ na ich zmniejszenie. To nie wymiana żarówek na energooszczędne jest najefektywniejszym sposobem na zmniejszenie zużycia energii, tylko posiadanie odpowiedniej, trwałej i paroprzepuszczalnej izolacji budynku.

 

Na ponoszone przez gospodarstwa domowe koszty, składają się koszty utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu, a także koszty paliw i energii zużytych na pokrycie strat ciepła i niskiej sprawności systemu grzewczego budynku. Ceny ciepła i energii wciąż rosną, ponieważ wzrastają ceny paliw – w październiku 2017 roku wzrosły one o kilka procent. Tak więc termomodernizacja, czyli docieplenie budynku poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, wydaje się być jedynym skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie kosztów zużycia energii. Rowiązanie ma jednak o wiele więcej zalet – to także gwarancja odpowiedniej cyrkulacji powietrza, właściwego mikroklimatu, bezpieczeństwa pożarowego oraz efektywnego, zrównoważonego i ekologicznego ogrzewania.

 

Badanie dla marki ROCKWOOL zostało zrealizowane we wrześniu 2017 roku metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 gospodarstw domowych.

 

Źródło: ROCKWOOL Polska


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Wełna Skalna

Parking w Katowicach – wyniki konkursu architektonicznego
Parking w Katowicach – wyniki konkursu architektonicznego

17 września 2020 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt urbanistyczno-archite ...

Dom Zerokosztowy - prezentacja online
Dom Zerokosztowy - prezentacja online

Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. T ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera