Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najbardziej wyczekiwane budynki 2017 roku

 

Czas czytania: ~3 min


Najbardziej wyczekiwane budynki 2017 roku były nie tylko ze względu na swoją niezwykła formę, atrakcyjne rozwiązania architektoniczne czy nazwiska znanych projektantów. Czekano na nie również dlatego, że ich budowy przeciągały się, generując coraz większe koszty, a nierzadko także duże kontrowersje.

 

Elbphilharmonie

Elbphilharmonie

Elbphilharmonie

Elbphilharmonie

Najgłośniejszą budowlą, oddaną do użytku w 2017 roku, a wywołującą wiele emocji jest z pewnością Elbphilharmonie, filharmonia, zbudowana w Hamburgu wg projektu szwajcarskiego duetu Herzog&deMeuron. Budowla miała być oddana… w 2010 roku. Jej budowa zaś miała kosztować 80 mln euro. Już wiemy: trwała o siedem lat dłużej i kosztowała sześć razy więcej.

 

Elbphilharmonie stanęła na cyplu w centrum HafenCity, ogromnej nowej dzielnicy Hamburga, powstającej od wielu lat na poddawanych rewitalizacji terenach portowych. Lśniąca, przypominająca fale na wodzie lub górę lodową potężna bryła filharmonii miała stać się znakiem rozpoznawczym tego miejsca. I tak się stało – widowiskowa budowla jest już powszechnie na świecie rozpoznawalna, wysoko oceniane są także jej warunki techniczne, przede wszystkim akustyka sali koncertowej.

Luwr Abu Dhabi

Luwr Abu Dhabi

Luwr Abu Dhabi

Luwr Abu Dhabi

Wśród najbardziej wyczekiwanych budynków 2017 roku należy też wymienić Luwr – jednak nie ten w Paryżu, a w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To bezprecedensowe przedsięwzięcie, kiedy to znana muzeum użyczyło swojej nazwy (a także eksponatów, pracowników i wszelkiego know how) zupełnie nowej placówce, położonej w innej części globu. Widowiskową siedzibę arabskiego Luwru zaprojektował Jean Nouvel, nakrywając dużą część budynku płaską, ale bardzo rozległą ażurową kopułą. Muzeum robi wielkie wrażenie – ale by to docenić, trzeba było czekać ponad pięć lat (gmach miał być ukończony w 2012 roku). Co więcej – na razie będzie stał sam. Docelowo na sztucznej wyspie Saadiyat ma powstać wielkie centrum kultury i sztuki. Obok Luwru zaplanowano tu także m.in. sala koncertowa projektu Zahy Hadid, Muzeum Narodowe im. Szejka Zayeda projektu Normana Fostera, gmach Muzeum Guggenheima Franka Gehry’ego czy Muzeum Morskie według wizji Tadao Ando. Na razie jednak prace nad kolejnymi gmachami zostały wstrzymane.

Shanghai Tower

Shanghai Tower

Shanghai Tower

Shanghai Tower

Jednym z najbardziej wyczekiwanych budowli w 2017 roku był też drapacz chmur Shanghai Tower. To kolejna realizacja w wyścigu na wysokość – wieża ma 632 metry, co czyni ją drugim co do wysokości budynkiem na świecie. Na pewno jeszcze bardziej oczekiwaną realizacją jest gmach o wysokości kilometra, który powstaje w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, na ten rekordowy obiekt jeszcze będzie trzeba jednak zaczekać. Tymczasem Shanghai Tower, której budowa także się opóźniła, jest dość dobrze oceniany przez miłośników architektury – na tle wież, budowanych tylko dla bicia rekordów wysokości wyróżnia się ciekawą bryłą, atrakcyjną i pozbawioną przysadzistości bryłą.

 

Czy któryś z tych budynków zostanie wpisany na trwałe do dziejów architektury? Czy któryś z nich wniósł do światowego budownictwa nowe jakości? Na to pytanie łatwiej będzie odpowiedzieć za jakiś czas, gdy gmachy te zafunkcjonują już na stałe i zostaną na różne sposoby „przetestowane”.

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Zagraniczne, Hot

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera