Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Edukacji Przedszkolnej w Poznaniu – nowoczesność dla dzieci

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Edukacji Przedszkolnej – taką nazwę otrzymał projekt, który realizowany będzie w poznańskiej dzielnicy Grunwald. Jednak – nieco wbrew tej nazwie – nie będzie służył tylko dzieciom. Ma to być bowiem nowoczesny obiekt miejski, oferujący atrakcje szerokiemu gronu odbiorców i użytkowników. Projekt zakłada bowiem stworzenie ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej wraz z niewielkim budynkiem, w którym znajdzie się m.in. żłobek.

 

4G6AfFBM4zaGX6VjtTrVabF231BsKuVKIHuoF5LT1DIrQIYTeX9g8ltMlwDh_centrum-edukacji-przedszkolnej03jpg.jpg

Centrum Edukacji Przedszkolnej powstanie według projektu, wyłonionego w drodze konkursu, zorganizowanego w ubiegłym roku przez fundację "Familijny Poznań" przy udziale Urzędu Miasta Poznań. Być może to przedsięwzięcie przysłuży się rozwojowi przeznaczonej do edukacji architektury. Widać bowiem, że potrzebujemy nowych pomysłów na budownictwo szkole – a chodzi nie tylko o dopasowanie obiektów do nowych funkcji, ale i estetykę, która kształtowałaby gusty najmłodszych użytkowników. Jak budynek przedszkola w Paniówkach, Ostrowi Mazowieckiej czy w warszawskim Wilanowie.

LDKqUxfGmPqL7WCvwwZHFTKQ9XjC5Y3HG3iytKr8nj2nDGgHTqWyWtec64CK_centrum-edukacji-przedszkolnej04jpg.jpg

Centrum Edukacji Przedszkolnej w Poznaniu stworzy pracownia BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski. To ich projekt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym, rozstrzygniętym w połowie ubiegłego roku. Obiekt będzie się wyróżniał na tle innych, przeznaczonych dla najmłodszych budowli. Wyjątkową koncepcję funkcjonalną opracowała odpowiedzialna za inwestycję Fundacja Familijny Poznań, która od 2001 roku organizuje szkolenia związane z edukacją najmłodszych, a także utworzyła ok. 300 placówek przedszkolnych na terenie Polski, a 70 z nich prowadzi samodzielnie. Celem powstania Centrum Edukacji Przedszkolnej w Poznaniu jest stworzenie budynku, w którym  znalazłby się m.in. żłobek, biuro porad oraz gabinety psychologiczne i logopedyczne. Ponadto otoczenie budynku stałoby się przyjazną przestrzenią publiczną.

1H3zDmVkeQbFnNqfEJ38Neg3cemmnmyhVKBhFyQkqru247TVIpzwAXlxqBgi_centrum-edukacji-przedszkolnej01jpg.jpg

Centrum Edukacji Przedszkolnej powstanie na terenie, który fundacja otrzymała w wieczyste użytkowanie od władz Poznania. Według konkursowego projektu pracowni BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski nowy budynek ma się składać z dwóch części, ustawionych względem siebie na planie litery „L”.

Jedno skrzydło budynku ma mieć dwie kondygnacje i oraz elewacje z cegły; druga część gmachu sięgnie trzech pięter, a jej elewacje oblicowane będą listwami. W kompleksie mają funkcjonować żłobek dla 25-30 dzieci, poradnie specjalistyczne, część administracyjna z salą konferencyjną. Na dachu budynku ma powstać taras rekreacyjny. Nie mniej uwagi w projekcie poświęcono otoczeniu budynku. Ogólnodostępny skwer z sadzawką, fontanną, placem zabaw ma przyciągać mieszkańców okolicy. Centrum Edukacji Przedszkolnej wg biura BM Architekci – jak ocenili to jurorzy konkursu na projekt placówki – ma „wyrazistą i elegancką formę, pozbawioną zbędnego detalu, spójną z najbliższym otoczeniem i tworzącą wyważoną korelację z sąsiadującym z nią budynkiem kościoła za pomocą oszczędnych środków wyrazu”.

Centrum Edukacji Przedszkolnej

Lokalizacja: Poznań - Grunwald

Inwestor: Fundacja Familijny Poznań

Projektanci: BM Architekci: Marcin Mańkowski, Marcin Burek, Aleksandra Banaś, Aleksandra Pieńkowska, Paulina Malec

Powierzchnia użytkowa: 1600 m2

Projekt: 2016
Realizacja: 2020
Koszt inwestycji: 5,2 mln zł

Źródło ilustracji: emdwaem.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera