Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesne elewacje ze spieków kwarcowych

 

Czas czytania: ~2 min


Z czym kojarzą nam się wielkoformatowe płyty elewacyjne? Najczęściej z biurowcami czy wieżowcami. To jednak nie oznacza, że są zarezerwowane tylko dla obiektów komercyjnych. Unikalną fasadę podkreślająca nowoczesność budynku można stworzyć dzięki spiekom kwarcowym.

 

4xQQN0rNDLcXDNwfSXEGdPdAn6VItGcyxBQq3GecHfIbk3o8hTk2PxMcfFJO_laminam-collection-moro-koreajpg.jpg

Materiał złożony z naturalnych komponentów, wyjątkowo trwały i odporny, do tego lekki, łatwy w montażu i w pełni ekologiczny, a nawet samoczyszczący. Brzmi jak tworzywo przyszłości? Spieki kwarcowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem architektów. Wykończone nimi budynki można spotkać już nie tylko w największych metropoliach, lecz także na ulicach polskich miast. Nic dziwnego, ich parametry techniczne, funkcjonalne i walory estetyczne powodują, że są idealnym materiałem elewacyjnym dla nowoczesnego budownictwa: zarówno dla obiektów komercyjnych, budynków mieszkalnych, jak i prywatnych domów.

 

Dzięki spiekom kwarcowym na elewacji można osiągnąć efekt przypominający cement, beton przemysłowy, mokry tynk, stal, drewno, kamień naturalny czy gładką polerowaną powierzchnię.

0WubvddrP4vBLwPVY43uvPQvXO7ttIME86lWHcGm39K42P3z8PaMfKX4pNUc_laminam-blend-nero-2jpg.jpg

Płyty ze spieków kwarcowych występują w dwóch formatach: 100 x 300 cm (L) oraz 324 x 162 cm (XL). Ich wielkość sprawia, że tworzą na budynku jednolitą powierzchnię, a dzięki temu wyglądają szlachetnie i nowocześnie.  Do tego są bardzo cienkie – mierzą od 3,5 do 20 mm. Mimo to są odporne na zarysowania, szoki termiczne oraz promieniowanie UV. Zaawansowane technologie zastosowane w procesie produkcyjnym płyt sprawiają, że materiał bez względu na warunki pogodowe nie zmienia koloru i właściwości, ponadto jest łatwy w utrzymaniu czystości i uniemożliwia pojawienie się porostów czy glonów. Dodatkową zaletą materiału jest odporność na graffiti, która ma duże znaczenie w przypadku stosowania płyt na zewnątrz budynków. Wszystkie te właściwości spieków użytych na elewacjach poparte są 25-letnią gwarancją.

xytm1sFNOKXnPFHaBmdQ2JZ738e0bjvIqpz383MW4EAvMAJkRVi9ppXQPr99_laminam-collection-nero-modenajpg.jpg

Na spiekach można dodatkowo zastosować powłokę Hydrotect, dzięki której płyty same się oczyszczają, są antybakteryjne, niwelują nieprzyjemne zapachy, a nawet oczyszczają powietrze. System działania powłoki oparty jest na zasadzie fotokatalizy. Naturalne oczyszczanie inicjuje siła promieniowania słonecznego, a deszcz usuwa resztki zanieczyszczeń. To sprawia, że elewacja wykonana ze spieków kwarcowych jest nie tylko w pełni ekologiczna, lecz także ekonomiczna.

 

Ostatni ważny aspekt wyróżniający spieki kwarcowe to ich nieskomplikowany montaż. Można je kleić bezpośrednio do ocieplenia, tworzyć elewacje wentylowane i wykorzystywać najbardziej klasyczne systemy – klejenie do profili aluminiowych czy montaż płyt w ramach na podkonstrukcji aluminiowej. System wieszania płyt elewacyjnych na ramie aluminiowej cechuje się między innymi tym, że można go instalować w każdych warunkach pogodowych i do dowolnej wysokości budynku.

 

Żródło: LAMINAM


Podepnij swój artykuł

tagi

Elewacja

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera