Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Replika kamienicy – stara czy nowa?

 

Czas czytania: ~3 min


Replika kamienicy z lat 30. stanie przy Placu Szembeka w Warszawie. Holding deweloperski NC Investment chce w ten sposób dać wzór innym inwestorom, stawiającym domy wśród istniejącej zabudowy. Chce pokazać, że tworzenie replik dawnych obiektów, naśladowanie stylów z przeszłości ma sens i powinno być szeroko stosowane.

 

GTIzgl7A2k7ZZOFoatw9ldulTb7Ie43aLzc1mBRBlJkJc8dqQfGoEMiJ2Jga_8jpg.jpg
waUZ06gQeKwqmUNP1QrB9nOa0sEknsRjEuPtNlf35N24IbP5tBK6SWlGxwEr_7jpg.jpg

Replika kamienicy przy ulicy Lubartowskiej powstaje według projektu pracowni Wawa Architekci. Tworzenie replik historycznej zabudowy zawsze budzi emocje. Ma spore grono zwolenników, szczególnie wśród tych, którzy uważają, że „dawniej było lepiej”, a współczesna architektura to tylko szklane lub betonowe pudła. Znamy wiele przykładów na to, że „udawanie” stylów z przeszłości może skończyć się bardzo źle (przykładem Zamek Przemysław Poznaniu), a wśród form nowoczesnych można wybrać też takie, które pasują do staromiejskiej zabudowy (przykładem biurowiec, także z Poznania).

CXUdE9moSqsljmXpNBX0fP3hWTn2SSWV2lu9oCwIhlwCRhqa0idLPEslfxU9_9jpg.jpg
gFsJMk3VRcK8djIiSZGvxemlfKOXYplTSDzuE3PSeqVuB3gaUP5zJKjeczgW_1jpg.jpg

Replika kamienicy przy ulicy Lubartowskiej ma nawiązywać do stylu modernizmu lat 30. Jak podkreśla inwestor, tę właśnie stylistykę uważa za typową dla przedwojennej Warszawy i starej Pragi. Kamienica będzie miała sześć kondygnacji i pomieści parking podziemny, parter z lokalem komercyjnym oraz cztery piętra mieszkalne. Na każdym mają powstać po dwa trzypokojowe mieszkania, liczące po 60 m2 powierzchni. Jak dodaje przedstawiciel inwestora: „Estetyka stanowi jedną z największych wartości kamieniczki. Każde mieszkanie ma jeden balkon typu porte-fenêtre i jeden klasyczny, ale nie od ulicy, ponieważ rozwiązanie takie źle wygląda w przypadku kamienicy i prawie nie występuje ono w stołecznych obiektach historycznych tego typu.”

sXgg1s2QSrwCVtXKqSrSANwZywQiYRnQoNVGNREu54MaGeAvirFpVBAwot1U_2jpg.jpg
hNSYOVqVjP5dbSre1eoYaD7PbVwcY5SaaMMbzdHig02nNFZzBj0ve5eR4Ibd_3jpg.jpg

Replika kamienicy przy ulicy Lubartowskiej ma się lepiej wpisać z specyfikę dzielnicy niż gdyby w tym miejscu powstał nowoczesny obiekt. Inwestor podkreśla chęć wpisania się w pierzeję ulicy, zachowanie ciągu zabudowy i jej gabarytów. Odpowiedzialni za to przedsięwzięcie są głęboko przekonanie, że mimo iż żyjemy w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, w tym konkretnym przypadku lepsze zastosowanie będą miały formy sprzed blisko stu lat.  Piotr Mortka z pracowni Wawa Architekci wylicza elementy projektu: „Wzięliśmy pod uwagę nie tylko obecne trendy w architekturze, ale także uwzględniliśmy formę architektoniczną budynku bliską modernizmu lat 30. ubiegłego wieku. Niejednokrotnie miała ona charakter »architektury narodowej«. Stąd też występowanie obramowań okien oraz wejścia głównego do budynku w formie zbliżonej do bramy z przełomu XIX i XX wieku i okresu międzywojennego. Drzwi wejściowe do lokali mieszkalnych mają obramowania i dodatkowo portyk nad nimi. Wystrój części wspólnych budynku nawiązuje swoją formą do kamienic mieszczańskich końca XIX i początku XX wieku oraz międzywojnia”.

uBSEVoKwjbP8hNVSxKZaVCv5yzSw00gPJfMAO97JbTKpnWrmFa7eUlwIrNGc_4jpg.jpg
qax4vXQfpFYdSNBBa4F4fbJTnf2WGgEVxGt40jB3HbAjZpL8YKmwjM0B9Zdz_5jpg.jpg

Replika kamienicy ma być wykończona starannie dobranymi materiałami, niektóre mają nawiązywać do tych, używanych w latach 30., mają pojawić się np. sztukaterie, odpowiednio dobrane drzwi czy lampy.  Replika kamienicy przy Lubartowskiej według inwestora stan surowy otwarty osiągnie we wrześniu 2018 roku. Zakończenie inwestycji wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na kwiecień 2019 roku

4sNVS7iPSmzgRO1Upj1oCLO8HbhWWkMGLqcufiQ0LpuiK0yaK6xJ6UqYoOKx_6jpg.jpg

Replika kamienicy Lubartowska 20
Lokalizacja: Warszawa,  ul. Lubartowska 20
Inwestor: NC Investment
Projektanci: Wawa Architekci
Generalny wykonawca: NC Construction

Projekt: 2017
Realizacja: 2019


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera