Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę

 

Czas czytania: ~2 min


Muzeum Sztuki Nowoczesnej może powstać. 22 lutego 2018 roku władze Warszawy wraz z dyrekcją MSN na wspólnej konferencji prasowej zaprezentowały prawomocne pozwolenie na budowę, dotyczące siedziby muzealnej placówki. Jeszcze w tym roku na Placu Defilad mają ruszyć roboty.

 

M8OcVd6mPABLQGo3WPKNkVmGdfFg8abW4rbcYkbzpsy6cvm0ufHaZxrPOVkr_tpp-msn-tr-plac-od-marszalkowskiejjpg.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – to jedna z najbardziej pechowych inwestycji w Warszawie. Pierwszy – prestiżowy, międzynarodowy – konkurs na projekt budynku ogłoszono w 2005 roku. Przez kolejne lata w przedsięwzięciem wiązało się sporo skandali i kontrowersji, zmieniały się koncepcje, burzliwe losy projektu – to temat na emocjonującą książkę. W końcu w 2015 roku zaprezentowano kolejny – mówi się, że ostatni – pomysł na gmachy (oprócz MSN ma tu powstać także siedziba teatru TR Warszawa), narysowany przez Thomasa Phifera. To on opracował bryłę, która jeszcze jesienią tego roku ma zacząć być budowana pod Pałacem Kultury i Nauki

kGhIuh50W46xMIMM9mo7Lemmj1uXmx88mzPbJKuReAinIvPwsYsaasqS8sVH_tpp-msn-tr-widok-z-sienkiewiczajpg.jpg

Czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej naprawdę wreszcie powstanie? „Z pewnością jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy, kolejny ważny element w przestrzeni miasta. To jeden z naszych flagowych projektów, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Warszawy” – mówiła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezentując pozwolenie na budowę MSN. Co ciekawe, inwestycja zostanie rozbita na dwie części. Osobno budowane będzie MSN, osobno – TR Warszawa. Wszystko dlatego, że sytuacja z terenem, na którym ma stanąć teatr nie jest jeszcze do końca jasna. Władze miasta uznały, że nie czekając na to rozstrzygnięcie należy ruszać z budową muzeum.

j9jWeYRPMOPYMKP6eaXOjLMFuFRdIiV5NZ3WCwkR03L32OhntsVn7XkjavSr_tpp-msn-tr-widok-du-ej-sali-trjpg.jpg

Jeszcze w tym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wyniki przetargu będą znane zapewne jesienią i od razu na Placu Defilad ma zostać zbita pierwsza łopata. „Spodziewamy się dużego zainteresowania i zaciętej walki o ten kontrakt. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani” – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ważne, że dokumentacja projektowa i projekt budowlany dla siedziby MSN są gotowe, a sporne działki potrzebne pod budowę wywłaszczone. Każdy, kto od 13 lat obserwuje tę „epopeję” budowy MSN wie, że tak zaawansowanych prac nad tym budynkiem nie było jeszcze nigdy, niestety w tej historii było też już wiele zwrotów akcji, nadal nie ma więc pewności, czy „po drodze” znów nie przytrafi się tej inwestycji jakiś pech.

w7NMcUk3ms4fCRckLpba1rN8nPazTFDnHh4GyMBDyTfGOHxWPWgoiDeWs79n_tpp-msn-tr-galeriamonumentalnajpg.jpg
2A8DCrp0jP659Z7SALl6Xw1oJASDqIMN4tW7EvVA2sBuqAfXYlkrQA1A8e1R_level-01-strona-5jpg.jpg

Jeśli jednak wszystko odbywać się będzie zgodnie z planem, rozpoczęta jesienią 2018 roku budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma się zakończyć po 36 miesiącach.

 

Foto: Wizualizacje projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners, materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

Przemiana 11 kamienic
Przemiana 11 kamienic

W latach 2015-2023 związana z branżą medyczną Grupa Epione kupiła jedenaście kamienic przy ul. Dworc ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera