Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa

 

Czas czytania: ~3 min


18 września 2015 roku dyrekcje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa oraz architekt, Thomas Phifer zaprezentowali projekt dwóch budynków.

 

mwiaVitR9oWkTiYoxFQR3GlgdpymDNLbtlDWC4HcE6x0dHxjri0naUJGlRVZ_msn-tr-projekt07.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa – to dwie ważne instytucje kultury, które choć działają głównie w Warszawie, mają wpływ na scenę artystyczną całym kraju. Obie nie mają obecnie siedzib, pozwalających na rozwinięcie działalności w pełnym kształcie. Teatr zajmuje małą scenę w przerobionym schronie pod jedną ze stołecznych kamienic (dlatego wiele spektakli gra w wynajętych halach), muzeum do maja 2016 roku musi wyprowadzić się z użytkowanego obecnie pawilonu Emilia, kiedyś sklepu meblowego.

WPa8qb7QUApdDWJqz1ifANy1kmf1D2ZGUCd080ukIhlrTIwHKkVw0KVHUOOV_msn-tr-projekt05.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa mają otrzymać nowe siedziby w dwóch sąsiadujących ze sobą budynkach. Nie od początku to planowano: w 2006 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt gmachu samego Muzeum Sztuki Nowoczesnej – na pomysł, by włączyć do budowli jeszcze teatr narodził się po tym, jak zdobywca pierwszej nagrody, Christian Kerez zaprezentował swój projekt, przyjęty zresztą ze sporym sceptycyzmem. Konieczność przeprojektowania budynku rozpoczęła ciągnący się przez kolejne lata i narastający konflikt pomiędzy warszawskim ratuszem a szwajcarskim architektem, zakończonym źle, bo zerwaniem umowy i wycofaniem się z realizacji projektu. Zwrot nastąpił w 2014 roku, kiedy zamiast kolejnego konkursu architektonicznego, a w ramach procedury negocjacji z ogłoszeniem wybrano architekta, który miał dopiero zaprojektować dwa budynki – muzeum i teatr. Wybrany wówczas Thomas Phifer właśnie pokazał swoją wizję zabudowy Placu Defilad.

uaCHfkrBQ9kNzR5oVjW00rc1HD8ot8iIOVIXDxa3J1jPWiLhJ7x7381mhDn3_msn-tr-projekt03.jpg
XM1Rq8TBgy8w0DlPeLWppAKjY2AEw0disV646yykUPiLTQDVKVDR4U2Viow1_msn-tr-projekt06.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa w projekcie amerykańskiego architekta, Thomasa Phifera mają zająć dwa sąsiadujące ze sobą budynki wzniesione w północno – wschodnim narożniku Placu Defilad. W podłużnym gmachu, ulokowanym wzdłuż ulicy Marszałkowskiej znajdzie się MSN, w tyłu, bliżej Pałacu Kultury stanie założony na planie kwadratu teatr.

wrQY5FZNWcqpvW0oUR5kIEqBtyIYKlP5FUCnUOnsL1SF5aqyQp8pTH1w2eFc_msn-tr-projekt08.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa będą działać w surowych, prostych bryłach, w których brak ozdób i detalu zrekompensowano starannie dobranymi materiałami budowlanymi. Oba gmachy na szklane struktury będą miały nałożoną „drugą skórę”, zewnętrzną warstwę, nadającą im wyjątkowego charakteru. Muzeum zostanie powleczone białą „tkaniną”, czyli pój przejrzystym materiałem z włókna szklanego. Dzięki niemu wyglądać będzie jak unosząca się na placem chmura. Ów materiał ma tez do wnętrza galerii wpuszczać mnóstwo rozproszonego świtała. Budynek teatr natomiast obłożony zostanie ręcznie odlewanymi, perforowanymi płytami z aluminium. Ażurowe metalowe panele mają kojarzyć się z solidnością i stałością, ale i służyć tworzeniu efektów świetlnych.

0xslQyhSK5W1mYTpxzDxArbEtSZScoMjndgeVTYCtT5UolzwHhaxhs13MExV_msn-tr-projekt09.jpg
rVJXUIZVTINCFbO1tEp9lmSnfrxpG6grBfXkBKRNg1z0H5hax4PoaFgMYLdU_msn-tr-projekt04.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa mają być maksymalnie otwarte na otoczenie. Partery obu gmachów będą w pełni przeszklone i dostępne dla każdego, część galerii oraz jedna ze scen teatru mają także posiadać możliwość otwarcia na zewnątrz. Pasaż pomiędzy dwoma budynkami ma być zarazem atrakcyjną, przyjazną przestrzenią publiczną, przyciągającą nie tylko koneserów sztuki. „Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy” – mówi o swoim projekcie Thomas Phifer.

ui04IUdSjvJJIBb7fX9tfyujBpxudvNQzQGYPwAJU1CF5sgZZzoJWrjxqNul_msn-tr-projekt01.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa według zapewnień stołecznego ratusza mają powstać do 2020 roku. Ich budowa ma się rozpocząć w 2017 roku.


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera