Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Strefa Kultury w Katowicach kontra bloki

 

Czas czytania: ~2 min


Strefa Kultury w Katowicach ma zyskać niedługo nowe sąsiedztwo. Deweloper TDJ Estate pomiędzy kompleksem kulturalnym a historyczną zabudową dzielnicy Bogucice chce zbudować osiedle mieszkaniowe. O ile zabudowa mieszkalna na pewno przyda się w tej okolicy, emocje budzi wysokość domów – mają sięgać nawet 18 kondygnacji.

 

LFGuLrbAxG494T2n5vqrFDHbuRmAMImskELVzF9yOfulqIdpA2Wlm7D2CiOc_5a900d80b97e6-pjpg.jpg

Strefa Kultury w Katowicach – to wielka duma władz miasta. W ciągu ostatnich lat na zdegradowanym, pokopalnianym terenie w samym centrum miasta stanęły budynki – ikony. Muzeum Śląskie, siedziba NOSPR oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe stały się nie tylko nowymi znakami rozpoznawczymi stolicy Górnego Śląska, ale i niezwykle popularnymi obiektami kultury, chętnie odwiedzanymi przez tysiące gości.

M7EMuoYAtJFDkojfY38ztzAv9lNW6Tv4Hpxh5Y3OJOD3qLLmen07SigsX0RF_5a900d2d43956-pjpg.jpg

Teraz Strefa Kultury ma się wzbogacić o nowe sąsiedztwo. Tuż „za plecami” Muzeum Śląskiego ma powstać osiedle, składające się z kilkunastokondygancyjnych bloków. W pierwszym etapie budowy mają tu stanąć trzy budynki, każdy wysoki na 12 pięter; w dalszych etapach planowane są domy wyższe nawet o 6 kondygnacji. Osiedle projektuje pracownia Medusa Group.

5kU4bB2QKsZzD72imqEV4yRTgJgKN0WfbSc70aww7Cd98lT94nQH0rvVMGcF_5a900d29a4fd9-pjpg.jpg

Osiedle obok Strefy Kultury wzbudziło ogromne emocje i kontrowersje. Przez pierwsze miesiące od ogłoszenia informacji o jego budowie inwestor nie chciał ujawnić wizualizacji  bloków; uczynił to kilka dni temu, pod naciskiem opinii publicznej. Projekt nie został dobrze przyjęty. Bo ile samo umieszczenie obok Muzeum Sląskiego zabudowy mieszkaniowej nikogo nie oburza, wysokość nowych domów jest co najmniej dyskusyjna – istnieje zagrożenie, że zmienią one panoramę tej okolicy, będą wyraźnie górować na obsypanymi nagrodami gachami Strefy Kultury, zdominują przestrzeń, z której Katowice są takie dumne i która stała się wizytówką miasta.

jDiAYGc4OTUYs8X4uSqjEiVp54ZMA1kHfGGtpuPUoD72z1n8oMNALn5FTxZR_5a900d3935b8a-pjpg.jpg

Co grosza, dla okolic Strefy Kultury nie ma wciąż opracowanego planu miejscowego. Tym samym władze miasta nie mają wielkiego wpływu na to, co zbuduje deweloper i jaką to będzie miało formę. Gdyby inwestor zdecydował się na niską zabudowę, nikt nie miałby do niej zastrzeżeń, szczególnie że zabudowa mieszkaniowa w tym miejscu była planowana od początku. Zastrzeżenia budzi wysokość domów.

dJ5FakRWWwV35bSb42VFxvmTUv4ext9ehTgX9IJqnbE7wmsBPk9zAHhoHODz_5a900d30599e4-pjpg.jpg

23 lutego 2018 roku odbyła się debata z udziałem przedstawicieli Strefy Kultury, dewelopera, brał w niej udział także Przemo Łukasik z Medusa Group. Podczas dość emocjonującego spotkania nie udało się dojść do porozumienia – każda ze stron została przy swoim poglądzie. Dyrektorka Muzeum Śląskiego, Alicja Knast apelowała, aby nie niszczyć wysokościową zabudową udanego kompresu, jakim jest Strefa Kultury; architekt i deweloper tłumaczyli, że ich projekt docenia prestiż i charakter otoczenia, ożywi okolicę, wprowadzi tam nową jakość za którą odpowiada związana przecież ze Śląskiem pracownia Medusa Group. Komu w tym sporze przyznać rację?

 

Źródło: materiały prasowe, www.tdjestate.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, jeden z najciekawszych poprzemysłowych zabytków Górnego Śląs ...

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera