Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pocket Parks Gdynia

 

Czas czytania: ~2 min


Przestawiamy efekt współpracy Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych prowadzonej przez dr hab. Jana Sikora z gdyńskim stowarzyszeniem Miasto Wspólne. Kuratorami działań ze strony Miasta Wspólnego byli architekt Andrzej Marek oraz urbanista Michał Szatybełko.

 

cvgoWerb5YRBb71nPN85UhdsQkvsGV91v11wyccacv6gNY2PLjR18KMCtpZN_7png.png

W pierwszej kolejności działacze wskazali miejsca zaniedbane w Gdyni. Następnie studenci w wyniku rozmów z mieszkańcami oraz wizji lokalnych zidentyfikowali problemy dotyczące miejsc.

 

Po kilku miesiącach prac koncepcyjnych i makietowania powstały projekty o różniej skali i zakresie opracowania dotyczącym m.in. centrum miasta oraz dzielnic takich jak Chylonia.

 

Zostały poruszone problemy dotyczące m.in. zagadnień takich jak dostępność przestrzeni dla osób niepełnosprawnych, grup wiekowych narażonych na wykluczenie społeczne, przestrzeni współdzielonej, woonerfu i rewitalizacji.

 

Kurator działań projektowych z ramienia Miasta Wspólnego, architekt Andrzej Marek - tak wypowiada się na temat efektów prac:

”Zderzenie oczekiwań mieszkańców, wrażliwości studentów i kompetencji profesjonalistów, którzy należeli do zespołu, dało zaskakująco twórcze rezultaty, przerastające początkowe oczekiwania. Mamy nadzieję, że projekty te staną się inspiracją dla mieszkańców Gdyni i pokażą ogromny niewykorzystany potencjał tkwiący w przestrzeni publicznej. Chcielibyśmy żeby ta współpraca była początkiem nowej dyskusji o przyszłości naszych miast.”

dr hab. Jan Sikora dodaje:

„Katedra i pracownia, które mam przyjemność prowadzić, nie są zainteresowane produkowaniem „ładnych obrazków” i studentów wykształconych w duchu kultu formy. Interesują nas tylko działania interdyscyplinarne i zgodne z aktualnymi kierunkami rozumienia i kształtowania przestrzeni publicznej. W naszym zespole mamy socjologów, antropologów, architektów, artystów i architektów krajobrazu. Kształcimy specjalistów dla których najważniejszy jest człowiek i tworzenie miejsc wrażliwych społecznie.”

 

Prace dotyczące tematu „Pocket Parks Gdynia” można było zobaczyć podczas wystawy w nowootwartym Patio w Akademii Sztuk Pięknych. Od 23go lutego można je zobaczyć w gdyńskim klubie marynarki wojennej „Riwiera” a od kwietnia w Sopotece.

 

Pracownia dr hab. Jana Sikory w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku nabiera tempa: rozpoczęła niedawno współpracę z gdańskim stowarzyszeniem FRAG (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej). Celem działań w tym semestrze będzie zaproponowanie analogicznych rozwiązań dla Gdańska pt. „Nowa przestrzeń dla Gdańska”. W pracowni prowadzone są także działania, których celem jest rewitalizacja przestrzeni w Gruzji oraz w Indiach.


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przestrzeń Publiczna

Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller
Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller

550 ton dwutlenku węgla pozwala oszczędzić budynek, wzniesiony z drewna zamiast z betonu – mówią inż ...

Horizone Studio projektuje na Białorusi
Horizone Studio projektuje na Białorusi

Przy jednej z głównych ulic Brześcia, w bezpośrednim sąsiedztwie Brzeskiego Uniwersytetu Techniczneg ...

Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury
Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury

Centrum Promocji Drewna, realizacja architektoniczna powstała na terenie rezerwatu Jata w Nadleśnict ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera