Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu ma być gotowe w 2022 roku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ma służyć młodym badaczom, umożliwiając im prace nad analizowaniem obiektów zabytkowych z użyciem najnowszych technologii. Placówka ma również świadczyć usługi prywatnym zleceniodawcom – właścicielom różnych zabytkowych dzieł czy budynków.

 

glJ5N80mh9ds132rBnVgvw844jjoGeH11ayc57of28VnbJcsqLqdjflXrapm_umk3jpg.jpg

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dołączy do listy nowych placówek naukowych, które powstały w ostatnich latach w Polsce. Od dekady obserwujemy boom w dziedzinie budownictwa na potrzeby wyższych uczelni, z pomocą funduszy europejskich polskie uniwersytety i politechniki rozbudowują swoje siedziby. Przynosi to pożytek nauce, ale i architekturze, bo wiele z tych budynków godnych jest uwagi także ze względu na formę. Przykładem obiekty w Gdańsku, Katowicach, Warszawie czy Chęcinach.

 

ZfJfE8wbJxxEBCLBauL8yUUBT95xveueKPBL6VsNitNNZiBaMZuAn4x6oZwy_umk1jpg.jpg

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK otrzymało niedawno unijne dofinansowanie – tym samym prace nad realizacją projektu mogą ruszyć. Będzie to ważne wydarzenie w życiu uczelni, od dawna słynącej z wysokiego poziomu edukacji konserwatorów dzieł sztuki. Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego ma wspomóc rozwój Wydziału Sztuk Pięknych UMK, ale służyć ma nie tylko historykom sztuki, ale i specjalistom z dziedziny konserwacji, np. fizykom czy chemikom. W budynku działać mają min. Laboratorium Badań i Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, Laboratorium Badań i Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, pracownia fotograficzna, Laboratorium Badań Fizyko-Chemicznych i Nieniszczących, Laboratorium Badań i Konserwacji Papieru i Skóry, Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej, Pracownia Inwentaryzacji i Badań Zabytków Architektury.

DYeovIWOSMl6y7mT3ihIpE2eBuDAVvBu6i9PWAND1mnOaB6P2c1VF8Wld2PI_umk2jpg.jpg

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego stanie przy ulicy Sienkiewicza, na tyłach Wydziału Sztuk Pięknych, w miejscu, w którym niegdyś istniało boisko, a dziś działa nieformalny parking. Koncepcję budynku, który ma tu w najbliższych latach powstać, opracowała pracownia Studium w składzie: mgr inż. arch. Ola Dziedzicka, mgr. inż. arch. Rafał Maliński, mgr inż. arch. Malwina Łazęcka, mgr inż. arch. Ewa Kosińska.
 

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu ma mieć siedzibę w trzykondygnacyjnym budynku, założonym na planie litery „L”. Przeszklonym łącznikiem ma być on skomunikowany w gmachem Wydziału Sztuk Pięknych, do którego też ma nawiązywać formą. Nowy budynek ma mieć elewacje wykonane z betonu, szkła, miedzi i blachy, dobranych tak, aby korespondować z zabytkowym sąsiedztwem. Nową placówkę uzupełni plac-dziedziniec z elementami małej architektury i zielenią.

 

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu ma być gotowe w 2022 roku.

 

Źródło: konserwatorstwo.umk.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Zygzakowate Apartamenty Potocka od Pole Architekci
Zygzakowate Apartamenty Potocka od Pole Architekci

Efektowna, dynamiczna bryła architektoniczna, która zwraca uwagę, a jednocześnie zapewnia użytkownik ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Dom Zerokosztowy - prezentacja online
Dom Zerokosztowy - prezentacja online

Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. T ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera