Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ma służyć młodym badaczom, umożliwiając im prace nad analizowaniem obiektów zabytkowych z użyciem najnowszych technologii. Placówka ma również świadczyć usługi prywatnym zleceniodawcom – właścicielom różnych zabytkowych dzieł czy budynków.

 

glJ5N80mh9ds132rBnVgvw844jjoGeH11ayc57of28VnbJcsqLqdjflXrapm_umk3jpg.jpg

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dołączy do listy nowych placówek naukowych, które powstały w ostatnich latach w Polsce. Od dekady obserwujemy boom w dziedzinie budownictwa na potrzeby wyższych uczelni, z pomocą funduszy europejskich polskie uniwersytety i politechniki rozbudowują swoje siedziby. Przynosi to pożytek nauce, ale i architekturze, bo wiele z tych budynków godnych jest uwagi także ze względu na formę. Przykładem obiekty w Gdańsku, Katowicach, Warszawie czy Chęcinach.

 

ZfJfE8wbJxxEBCLBauL8yUUBT95xveueKPBL6VsNitNNZiBaMZuAn4x6oZwy_umk1jpg.jpg

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK otrzymało niedawno unijne dofinansowanie – tym samym prace nad realizacją projektu mogą ruszyć. Będzie to ważne wydarzenie w życiu uczelni, od dawna słynącej z wysokiego poziomu edukacji konserwatorów dzieł sztuki. Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego ma wspomóc rozwój Wydziału Sztuk Pięknych UMK, ale służyć ma nie tylko historykom sztuki, ale i specjalistom z dziedziny konserwacji, np. fizykom czy chemikom. W budynku działać mają min. Laboratorium Badań i Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, Laboratorium Badań i Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, pracownia fotograficzna, Laboratorium Badań Fizyko-Chemicznych i Nieniszczących, Laboratorium Badań i Konserwacji Papieru i Skóry, Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej, Pracownia Inwentaryzacji i Badań Zabytków Architektury.

DYeovIWOSMl6y7mT3ihIpE2eBuDAVvBu6i9PWAND1mnOaB6P2c1VF8Wld2PI_umk2jpg.jpg

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego stanie przy ulicy Sienkiewicza, na tyłach Wydziału Sztuk Pięknych, w miejscu, w którym niegdyś istniało boisko, a dziś działa nieformalny parking. Koncepcję budynku, który ma tu w najbliższych latach powstać, opracowała pracownia Studium w składzie: mgr inż. arch. Ola Dziedzicka, mgr. inż. arch. Rafał Maliński, mgr inż. arch. Malwina Łazęcka, mgr inż. arch. Ewa Kosińska.
 

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu ma mieć siedzibę w trzykondygnacyjnym budynku, założonym na planie litery „L”. Przeszklonym łącznikiem ma być on skomunikowany w gmachem Wydziału Sztuk Pięknych, do którego też ma nawiązywać formą. Nowy budynek ma mieć elewacje wykonane z betonu, szkła, miedzi i blachy, dobranych tak, aby korespondować z zabytkowym sąsiedztwem. Nową placówkę uzupełni plac-dziedziniec z elementami małej architektury i zielenią.

 

Centrum Badań Konserwacji i Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu ma być gotowe w 2022 roku.

 

Źródło: konserwatorstwo.umk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera