Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesna architektura dla naukowców

 

Czas czytania: ~4 min


Lśniące elewacje nowoczesnego gmachu Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego wydają się mieć związek z zaawansowaniem naukowych odkryć, dokonywanych w jego wnętrzu.

 

QVqhnlPLzDR7E8yG8SwxxDUxog1aFOiAZiXFc2eUnbiURqnXHhuI0teRM4wj_biotechnologia-gdansk-0001.jpg

Nowoczesna architektura – to nie tylko ta, odznaczająca się dynamiczną sylwetką i zastosowaniem nowych technologii budowlanych. Nowoczesny budynek powinien także korespondować z otoczeniem oraz ze swoją funkcją, powinien być zaprojektowany tak, aby wszystkie te elementy ze sobą współgrały. A nowoczesna architektura dla nauki – to szczególna dziedzina projektowania. Tworząc obiekty dla uczelni i instytutów, zajmujących się zaawansowanymi badaniami naukowymi architekci muszą nie tylko znaleźć atrakcyjną formę dla budynku, ale i poradzić sobie z bardzo precyzyjnymi wymaganiami przestrzennymi, technicznymi, funkcjonalnymi.

yxvsjhpRtf4BXQ5BQQJApLnRyERcKBkdDVkRm5VERQvpmNFSI6wSHvOOGspO_biotechnologia-gdansk-0002.jpg

Nowoczesna architektura dla nauki powstaje od lat na terenie kampusu uczelnianego w gdańskiej Oliwie. Ogromny teren wciąż się rozbudowuje, powstają tu kolejne nowoczesne gmachy przeznaczone dla studentów oraz kadry naukowej. Jednym z nich jest oddany do użytku w kwietniu 2016 roku nowy gmach Instytutu Biotechnologii. Ta przeżywająca dynamiczny rozwój dziedzina nauki, uznawana za jedną z najważniejszych jej nowych gałęzi, przyciąga wciąż nowych studentów. Nową siedzibę Wydziału Biotechnologii ma już Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Teraz nadszedł czas na Gdańsk.

qK3aeESeCSt1ZSuRicRa7x5arRRSmZ8KBsIlpZWETqOggvJtJtlghOdIBsxr_biotechnologia-gdansk-0004.jpg

Gdański Wydział Biotechnologii cieszy się świetną opinią: był wielokrotnie nagradzany, jest ceniony na świecie i może pochwalić się ważnymi naukowymi dokonaniami. To wyjątkowa placówka, bo powołano ją do życia ponad 20 lat temu jako międzyuczelnianą jednostkę dwóch uczelni,  Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na wydziale prowadzone są m.in. badania w zakresie powstawania, rozwoju i przerzutowania nowotworów oraz nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych. A nauka w Instytucie bazuje na połączeniu spojrzeń i wiedzy lekarza i biotechnologa.

o7Tx1RIgfdQ5cSHbzYmOGmtXhZlkrrPlGpvjeawHn4kLZc732eFAdJr82ncY_biotechnologia-gdansk-0005.jpg
wuqcbOXdkDUvA3b4M9H7BwMDlEsBBcu9yMOorWdCriW7M1qMRV2bwra4hm9D_biotechnologia-gdansk-0025.jpg

Nowoczesna architektura dla gdańskich biotechnologów była bardzo potrzebna - jeszcze rok temu naukowcy pracowali w rozproszonych po mieście, wynajętych i mało nowoczesnych przestrzeniach, a główna siedziba wydziału mieściła się w starym budynku przy ulicy Kładki. Dwa lata po wmurowaniu kamienia węgielnego kadra naukowa Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii przeniosła się do nowej siedziby, którą tak opisuje portal Gdansk.pl: „Do nowego budynku w Oliwie nie tylko przeniesiono funkcjonujące już laboratoria, w ramach inwestycji powstały nowe, z najnowocześniejszą infrastrukturą badawczą. W pięciokondygnacyjnym gmachu (jedna kondygnacja znajduje się pod ziemią) o powierzchni użytkowej przeszło 7800 mkw., powstało m.in. Specjalistyczne Laboratorium Bioinformatyczne, w którym uruchomiony zostanie klaster komputerowy (czyli zespół komputerów dużej mocy obliczeniowej), a także laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności”.

UX0qcrktLclVlsl9iAVIQru9JJ4udnOFH3hlgmiSo6cIbhpPdtxCQ1wKR3AH_biotechnologia-gdansk-0010.jpg
GgLPR39NSuSpdy9OPNesrYXALDPp1YATlWokJLlkK9GbvqdvIj2w8vK3RfwK_biotechnologia-gdansk-0015.jpg

Nowoczesną architekturę dla tej wyjątkowej placówki opracowało biuro Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski. Gmach ma nowoczesny wyraz: elewacje głównego gmachu pokryły szklane i stalowe panele, układające się na wzór pionowych pasów, zaś elementem charakterystycznym bryły jest lśniący, zaokrąglony ryzalit, obłożony lustrzanymi szybami. To nietypowe „wybrzuszenie” na rytmicznie ukształtowanej fasadzie nadaje budowli futurystycznego wyrazu i jest jej znakiem rozpoznawczym.

l8QRBZv5NOPtdBmMF9BQrJlTVBWwsNpmfulILD8R4nLuc4VVqzdosXbp0LLe_biotechnologia-gdansk-0023.jpg
mao5xpsJvC4Hjd4jgcVzTEYIDUBHw5txbogg8hByzkvFPd1hx9VLKTus30tA_biotechnologia-gdansk-0014.jpg

Gmach Instytutu Biotechnologii UG ma prawie 8 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Elewacja zewnętrzna wykonana jest ze szkła i stali nierdzewnej. Na czterech kondygnacjach (budynek ma również piwnicę) znajdują się aula na 178 miejsc, którą za pomocą ściany mobilnej można podzielić na dwie mniejsze, laboratoria, sale seminaryjne oraz gabinety pracowników naukowych. Każde pomieszczenie dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W nowym budynku znajdzie się miejsce dla 400 studentów oraz 180 pracowników naukowych.

XOTFudzfPBGrhLYO5UDEoDAYf8LBQJPY9UCcyIJQnwIZYWy3qjPvdP8v4RL9_biotechnologia-gdansk-0024.jpg

Międzyuczelniany Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Abrahama 58
Inwestor: Uniwersytet Gdański
Projektanci: Warsztat Architektury Pracownia Autorska, architekt Krzysztof Kozłowski; współpraca autorska: Maciej Jaśkowiec, Maria Stankiewicz, Agata Szymańska–Pietrusz, Michał Radzimierski
Wnętrza: Warsztat Architektury Pracownia Autorska
Architektura krajobrazu: architekt krajobrazu Piotr Kujawski
Wykonawca: Konsorcjum Block Spółka z o.o.  Warszawa  i  Block Sp. z o.o. Praha
Powierzchnia użytkowa: 7868 m2
Kubatura: 43800 m3
Projekt: 2011
Realizacja: 2013 - 2016
Koszt inwestycji: 60 500 000 zł
Zdjęcia dzięki uprzejmości pracowni Warsztat Architektury Pracownia Autorska ,wapa.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera