Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award: plac targowy w Mszanie Dolnej

 

Czas czytania: ~3 min


Plac targowy w Mszanie Dolnej

 

7dzQGUUvrcKjQ24fVnMeuWo518Ry3Ph2HwUMOJSW8h9nc4RAhY8P2sAW7xJX_mszana-dolna-plac-targowy02.jpg

Polskie nominacje do Mies van der Rohe Award 2015 – to wielki powód do dumy. W tym roku aż osiemnaście obiektów zyskało uznanie międzynarodowego jury i ma szansę zdobyć tę najważniejszą europejską nagrodę architektoniczną.

hxNVk6RwTCJJVI8Dp7pCeI6eHYNMgDHOKxC95Ju1IL6C7uKPQlB5MMmQ01iJ_mszana-dolna-plac-targowy01.jpg

Z całego kontynentu do nagrody aplikuje ponad 400 budowli, z Polski z gronie „wybrańców” znalazły się zarówno wielkie inwestycje publiczne, jak i domy prywatne czy małe, lokalne realizacje.

egIlA84O6bJAZzUJ8pdfQGkBwMWs84qUa8NIhqJ3Obq0MrKPOAupnxpnGjrD_mszana-dolna-plac-targowy03.jpg

Wśród tych właśnie niewielkich obiektów o lokalnym zasięgu jest plac targowy w Mszanie Dolnej. Ten dość skromny projekt także zdobył nominację do Mies van der Rohe Award.

Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że architekci z dbałością projektują obszary, powszechnie uznawane za mało istotne – targowiska, parkingi, ogólnodostępne przestrzenie miejskie wydają się nam terenami, aranżowanymi „spontanicznie”, nie wymagającymi zaangażowania architektów.

A jednak – szczególnie stojąc w obliczu udanych realizacji – okazuje się, że taka „nieważna” przestrzeń może wiele zyskać, gdy ktoś z rozmysłem ją zaprojektuje.

RK8SGvKgBpGAJFyjxw5EyPnAib0Tmydv0MFq0erSBOTIZ2o0qoztKT7ivNid_mszana-dolna-plac-targowy04.jpg

Doskonałym tego przykładem jest nominowany w ty roku do Mies van der Rohe Award plac targowy w Mszanie Dolnej. Przemiana placu wykonana została dzięki programowi „Mój Rynek”, stworzonemu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak do tej pory metamorfozę przeszło już 199 terenów targowych, ale ten z Mszany Dolnej jest najbardziej z nich znany i nagradzany.

9oT0evg5l5u4ysS1xMGkXymXod7y6kxmGmwDZz2dp3Ije8nhXePVLeoN8nWp_mszana-dolna-plac-targowy05.jpg

Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki z biura eM4.Pracownia Architektury. Brataniec opracowali tę przestrzeń z myślą nie tylko o użytkownikach targowiska, ale o mieszkańcach całej okolicy. Plac targowy został pomyślany tak, by był żywym miejscem nie tylko w czasie godzin handlowych, ale przez siedem dni w tygodniu. Jednocześnie projektanci uznali, że formy proste, bezpretensjonalne, wręcz skromne dużo lepiej zostaną zaakceptowane przez mieszkańców niż formalne popisy i ekstrawagancje. Być może właśnie to, że projekt powstał z myślą o użytkownikach i ich realnych potrzebach doceniło jury Mies van der Rohe Award, przyznając placowi nominację.

g372pC5oaxujbOMvb5a01v5OtjVwwhlsd4otLRu9vUMU6vgZaQCevvZRrZzG_mszana-dolna-plac-targowy06.jpg

Plac targowy w Mszanie Dolnej wyposażono w wiaty dla sprzedawców: drewniane, o dwuspadowych dachach, nawiązują to tradycyjnych kształtów lokalnej architektury. Pomiędzy straganami powstało wiele miejsc do siedzenia – poza dniami targowymi teren można traktować jako miejsce spotkań, plac miejski. Całość uzupełniono wykonanym z metalu detalem – latarnie, kosze na śmieci, kraty, chroniące drzewa otrzymały spójną stylistykę, w której powtarza się delikatny, graficzny wzór roślinny.

vrOR6u3X3Fn7zFZlGoy9N4kYfGsjkioZQdsl5pxvjW6VvGWeyZWkHfCTvBxg_mszana-dolna-plac-targowy07.jpg

Plac targowy
Lokalizacja: Mszana Dolna, ul. Wł. Orkana
Inwestor: Gmina Miasto Mszana Dolna
Projektanci: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec; autorzy: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki; współpraca: P. Nosalska (zieleń), J.Krzykawski (konstrukcja)
Wykonawca: FUH Bruk-Bud
Projekt: 2012
Realizacja: 2013
Powierzchnia: 4 607 m2
Koszt inwestycji: 3 192 950 zł
Źródło zdjęć: em4.plPodepnij swój artykuł

tagi

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie
Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie

Budynek mieszkalny Sluishuis to realizacja powstała w Amsterdamie według projektu, który został stwo ...

Dom peryskop - dom z widokiem
Dom peryskop - dom z widokiem

MUS Architekci zaprojektowali dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim. Choć działka położona jest w ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera