Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award: plac targowy w Mszanie Dolnej

 

Czas czytania: ~3 min


Plac targowy w Mszanie Dolnej

 

7dzQGUUvrcKjQ24fVnMeuWo518Ry3Ph2HwUMOJSW8h9nc4RAhY8P2sAW7xJX_mszana-dolna-plac-targowy02.jpg

Polskie nominacje do Mies van der Rohe Award 2015 – to wielki powód do dumy. W tym roku aż osiemnaście obiektów zyskało uznanie międzynarodowego jury i ma szansę zdobyć tę najważniejszą europejską nagrodę architektoniczną.

hxNVk6RwTCJJVI8Dp7pCeI6eHYNMgDHOKxC95Ju1IL6C7uKPQlB5MMmQ01iJ_mszana-dolna-plac-targowy01.jpg

Z całego kontynentu do nagrody aplikuje ponad 400 budowli, z Polski z gronie „wybrańców” znalazły się zarówno wielkie inwestycje publiczne, jak i domy prywatne czy małe, lokalne realizacje.

egIlA84O6bJAZzUJ8pdfQGkBwMWs84qUa8NIhqJ3Obq0MrKPOAupnxpnGjrD_mszana-dolna-plac-targowy03.jpg

Wśród tych właśnie niewielkich obiektów o lokalnym zasięgu jest plac targowy w Mszanie Dolnej. Ten dość skromny projekt także zdobył nominację do Mies van der Rohe Award.

Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że architekci z dbałością projektują obszary, powszechnie uznawane za mało istotne – targowiska, parkingi, ogólnodostępne przestrzenie miejskie wydają się nam terenami, aranżowanymi „spontanicznie”, nie wymagającymi zaangażowania architektów.

A jednak – szczególnie stojąc w obliczu udanych realizacji – okazuje się, że taka „nieważna” przestrzeń może wiele zyskać, gdy ktoś z rozmysłem ją zaprojektuje.

RK8SGvKgBpGAJFyjxw5EyPnAib0Tmydv0MFq0erSBOTIZ2o0qoztKT7ivNid_mszana-dolna-plac-targowy04.jpg

Doskonałym tego przykładem jest nominowany w ty roku do Mies van der Rohe Award plac targowy w Mszanie Dolnej. Przemiana placu wykonana została dzięki programowi „Mój Rynek”, stworzonemu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak do tej pory metamorfozę przeszło już 199 terenów targowych, ale ten z Mszany Dolnej jest najbardziej z nich znany i nagradzany.

9oT0evg5l5u4ysS1xMGkXymXod7y6kxmGmwDZz2dp3Ije8nhXePVLeoN8nWp_mszana-dolna-plac-targowy05.jpg

Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki z biura eM4.Pracownia Architektury. Brataniec opracowali tę przestrzeń z myślą nie tylko o użytkownikach targowiska, ale o mieszkańcach całej okolicy. Plac targowy został pomyślany tak, by był żywym miejscem nie tylko w czasie godzin handlowych, ale przez siedem dni w tygodniu. Jednocześnie projektanci uznali, że formy proste, bezpretensjonalne, wręcz skromne dużo lepiej zostaną zaakceptowane przez mieszkańców niż formalne popisy i ekstrawagancje. Być może właśnie to, że projekt powstał z myślą o użytkownikach i ich realnych potrzebach doceniło jury Mies van der Rohe Award, przyznając placowi nominację.

g372pC5oaxujbOMvb5a01v5OtjVwwhlsd4otLRu9vUMU6vgZaQCevvZRrZzG_mszana-dolna-plac-targowy06.jpg

Plac targowy w Mszanie Dolnej wyposażono w wiaty dla sprzedawców: drewniane, o dwuspadowych dachach, nawiązują to tradycyjnych kształtów lokalnej architektury. Pomiędzy straganami powstało wiele miejsc do siedzenia – poza dniami targowymi teren można traktować jako miejsce spotkań, plac miejski. Całość uzupełniono wykonanym z metalu detalem – latarnie, kosze na śmieci, kraty, chroniące drzewa otrzymały spójną stylistykę, w której powtarza się delikatny, graficzny wzór roślinny.

vrOR6u3X3Fn7zFZlGoy9N4kYfGsjkioZQdsl5pxvjW6VvGWeyZWkHfCTvBxg_mszana-dolna-plac-targowy07.jpg

Plac targowy
Lokalizacja: Mszana Dolna, ul. Wł. Orkana
Inwestor: Gmina Miasto Mszana Dolna
Projektanci: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec; autorzy: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki; współpraca: P. Nosalska (zieleń), J.Krzykawski (konstrukcja)
Wykonawca: FUH Bruk-Bud
Projekt: 2012
Realizacja: 2013
Powierzchnia: 4 607 m2
Koszt inwestycji: 3 192 950 zł
Źródło zdjęć: em4.plPodepnij swój artykuł

tagi

Prezent od architekta
Prezent od architekta

Architekci nie projektują tylko budynków. Czy to dla odmiany i rozrywki, czy namówieni przez różne f ...

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera