Cedet zaprojektowany przez AMC Andrzej Chołdzyński, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cedet w nowym wcieleniu

 

Czas czytania: ~2 min


Cedet – taką nazwę nosi zbudowany właśnie przy ulicy Kruczej w Warszawie nowy biurowiec. Składa się z dwóch brył: frontowej, będącej kopią zburzonego modernistycznego gmachu z końca lat 40. XX wieku, i nowoczesnej, graniastej bryły biurowej, stojącej w głębi działki.

 

PXJJdNUilGP2Fr2u0hDkmC6tZMfwgIvCobaeJP9P2Uvrdakx0uOV3ioRu64D_smyk01jpg.JPG

Nowy Cedet jest dziełem dwóch pracowni, AMC Andrzeja Chołdzyńskiego i polsko-niemieckiego biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, które zasłynęło m.in. projektami zbudowanego na Euro 2012 stadionu Stadion PGE Arena Gdańsk czy wzbudzającej ogromne kontrowersje inwestycji, zrealizowanej tuż przy Placu Zamkowym w Warszawie.

ssiOYSWoEMWJx7rOxJGbAHsGmsOpDz0R5bVma4po9kMwRIWq7sztC9gsagq8_smyk03jpg.JPG

Cedet ma siedem naziemnych i cztery podziemne kondygnacje. Trzy z nich mają być przeznaczone na handel i usługi, pozostałe zajęła powierzchnia biurowa. Za kilka tygodni budynek ma być oddany do żytku – jego bryła jest gotowa, można więc już zobaczyć efekt bezprecedensowego przedsięwzięcia, zbudowania w miejscu zburzonego gmachu jego współczesnej kopii (warto dodać, że naśladowany jest tylko wygląd zewnętrzny jednego z istniejących tu wcześniej dwóch budynków; całkowicie zmieniono jego funkcję, układ wnętrz itp.).

Z2hmbzKUXeBpZXsVpd3Hlmle9XG1OrdLG7OKQrrUe6tIV6Y7VCsRIo9jClDk_smyk02jpg.JPG

Centralny Dom Towarowy (CDT), szerzej znany jako Smyk, a dziś przez dewelopera nazwany Cedet pierwotnie powstał na przełomie lat 40. i 50. XX wieku jako pierwszy po wojnie zbudowany w Warszawie nowoczesny dom towarowy. Dzieło Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego było wyjątkowo wysoko oceniane: realizujący pięć punktów nowoczesnej architektury Le Corbusiera gmach miał doskonałe proporcje, był bardzo nowoczesny (jeździły tu drugie w stolicy schody ruchome), idealnie wpisany został w pierzeję wielkomiejskiej ulicy, jaką miały być Aleje Jerozolimskie. Przeszklonemu, obłemu gmachowi od ulicy towarzyszył prostszy budynek biurowy, zlokalizowany w głębi działki. Oba tworzyły nowoczesny kompleks, realizujący zamierzenia modernistów, marzących o tym, aby tragedię wojny wykorzystać na przebudowanie Warszawy jako metropolii godnej drugiej połowy XX wieku. Co ciekawe, CDT powstał już w czasie obowiązywania doktryny socrealizmu – gdy ją wprowadzano, prace były zbyt zaawansowane, żeby obiekt przebudować. W 1975 roku CDT / Smyk spłonął i odbudowany został w formach nieco uproszczonych. To stało się dla dewelopera pretekstem do tego, aby zachowany gmach rozebrać i w jego miejscu postawić jego kopię.

Kbwhi1smzZMMPFNelhGocgzOiNhOxT5GUJA0tGefHl1dv3IjUq31v29TR2D7_smyk04jpg.JPG

Cedet w nowym wcieleniu podoba się mieszkańcom – jest nowy, lśniący, czysty. Nie zmienia to jednak faktu, że to zupełnie inny obiekt, niż znany wszystkim i opisywany na całym świecie w książkach o historii architektury gmach Ihnatowicza i Romańskiego. Czy wpisze się tak samo dobrze w miasto, jak poprzednik? Na pewno będzie to trudniejsze, bo nie jest to już dom towarowy, a zamknięty przecież i niedostępny dla „zwykłych” ludzi biurowiec...

Cedet

Lokalizacja: Warszawa, ul. Krucza 50
Inwestor:  Immobel Poland

Projektanci: AMC Andrzej Chołdzyński, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Projekt oryginału: 1948
Projekt nowego budynku: 2014
Realizacja: 2018

Powierzchnia: 22 300 m2


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek
Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek

Villa Gutenberg – to nowa nazwa zabytkowego domu, stojącego w centrum miasta Nowa Ruda na Dolnym Ślą ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera