Cedet zaprojektowany przez AMC Andrzej Chołdzyński, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cedet w nowym wcieleniu

 

Czas czytania: ~2 min


Cedet – taką nazwę nosi zbudowany właśnie przy ulicy Kruczej w Warszawie nowy biurowiec. Składa się z dwóch brył: frontowej, będącej kopią zburzonego modernistycznego gmachu z końca lat 40. XX wieku, i nowoczesnej, graniastej bryły biurowej, stojącej w głębi działki.

 

PXJJdNUilGP2Fr2u0hDkmC6tZMfwgIvCobaeJP9P2Uvrdakx0uOV3ioRu64D_smyk01jpg.JPG

Nowy Cedet jest dziełem dwóch pracowni, AMC Andrzeja Chołdzyńskiego i polsko-niemieckiego biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, które zasłynęło m.in. projektami zbudowanego na Euro 2012 stadionu Stadion PGE Arena Gdańsk czy wzbudzającej ogromne kontrowersje inwestycji, zrealizowanej tuż przy Placu Zamkowym w Warszawie.

ssiOYSWoEMWJx7rOxJGbAHsGmsOpDz0R5bVma4po9kMwRIWq7sztC9gsagq8_smyk03jpg.JPG

Cedet ma siedem naziemnych i cztery podziemne kondygnacje. Trzy z nich mają być przeznaczone na handel i usługi, pozostałe zajęła powierzchnia biurowa. Za kilka tygodni budynek ma być oddany do żytku – jego bryła jest gotowa, można więc już zobaczyć efekt bezprecedensowego przedsięwzięcia, zbudowania w miejscu zburzonego gmachu jego współczesnej kopii (warto dodać, że naśladowany jest tylko wygląd zewnętrzny jednego z istniejących tu wcześniej dwóch budynków; całkowicie zmieniono jego funkcję, układ wnętrz itp.).

Z2hmbzKUXeBpZXsVpd3Hlmle9XG1OrdLG7OKQrrUe6tIV6Y7VCsRIo9jClDk_smyk02jpg.JPG

Centralny Dom Towarowy (CDT), szerzej znany jako Smyk, a dziś przez dewelopera nazwany Cedet pierwotnie powstał na przełomie lat 40. i 50. XX wieku jako pierwszy po wojnie zbudowany w Warszawie nowoczesny dom towarowy. Dzieło Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego było wyjątkowo wysoko oceniane: realizujący pięć punktów nowoczesnej architektury Le Corbusiera gmach miał doskonałe proporcje, był bardzo nowoczesny (jeździły tu drugie w stolicy schody ruchome), idealnie wpisany został w pierzeję wielkomiejskiej ulicy, jaką miały być Aleje Jerozolimskie. Przeszklonemu, obłemu gmachowi od ulicy towarzyszył prostszy budynek biurowy, zlokalizowany w głębi działki. Oba tworzyły nowoczesny kompleks, realizujący zamierzenia modernistów, marzących o tym, aby tragedię wojny wykorzystać na przebudowanie Warszawy jako metropolii godnej drugiej połowy XX wieku. Co ciekawe, CDT powstał już w czasie obowiązywania doktryny socrealizmu – gdy ją wprowadzano, prace były zbyt zaawansowane, żeby obiekt przebudować. W 1975 roku CDT / Smyk spłonął i odbudowany został w formach nieco uproszczonych. To stało się dla dewelopera pretekstem do tego, aby zachowany gmach rozebrać i w jego miejscu postawić jego kopię.

Kbwhi1smzZMMPFNelhGocgzOiNhOxT5GUJA0tGefHl1dv3IjUq31v29TR2D7_smyk04jpg.JPG

Cedet w nowym wcieleniu podoba się mieszkańcom – jest nowy, lśniący, czysty. Nie zmienia to jednak faktu, że to zupełnie inny obiekt, niż znany wszystkim i opisywany na całym świecie w książkach o historii architektury gmach Ihnatowicza i Romańskiego. Czy wpisze się tak samo dobrze w miasto, jak poprzednik? Na pewno będzie to trudniejsze, bo nie jest to już dom towarowy, a zamknięty przecież i niedostępny dla „zwykłych” ludzi biurowiec...

Cedet

Lokalizacja: Warszawa, ul. Krucza 50
Inwestor:  Immobel Poland

Projektanci: AMC Andrzej Chołdzyński, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Projekt oryginału: 1948
Projekt nowego budynku: 2014
Realizacja: 2018

Powierzchnia: 22 300 m2


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Re: Dark House – czarny dom
Re: Dark House – czarny dom

Re: Dark House – najnowszy projekt architektoniczny Marcina Tomaszewskiego i jego pracowni REFORM Ar ...

Chronourbanistyka  - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna
Chronourbanistyka - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna

W kolejnej odsłonie debat Sztuka Architektury + porozmawiamy o idei chronourbanistyki oraz zastosowa ...

Webinarium Dorken: Dach zielony Dorken Delta jako element małej retencji miejskiej
Webinarium Dorken: Dach zielony Dorken Delta jako element małej retencji miejskiej

Zazielenienie dachu nad garażem, wiatą lub domem mieszkalnym z możliwością wykorzystania go jako tar ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera