Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cedet w nowym wcieleniu

 

Czas czytania: ~2 min


Cedet – taką nazwę nosi zbudowany właśnie przy ulicy Kruczej w Warszawie nowy biurowiec. Składa się z dwóch brył: frontowej, będącej kopią zburzonego modernistycznego gmachu z końca lat 40. XX wieku, i nowoczesnej, graniastej bryły biurowej, stojącej w głębi działki.

 

PXJJdNUilGP2Fr2u0hDkmC6tZMfwgIvCobaeJP9P2Uvrdakx0uOV3ioRu64D_smyk01jpg.JPG

Nowy Cedet jest dziełem dwóch pracowni, AMC Andrzeja Chołdzyńskiego i polsko-niemieckiego biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, które zasłynęło m.in. projektami zbudowanego na Euro 2012 stadionu Stadion PGE Arena Gdańsk czy wzbudzającej ogromne kontrowersje inwestycji, zrealizowanej tuż przy Placu Zamkowym w Warszawie.

ssiOYSWoEMWJx7rOxJGbAHsGmsOpDz0R5bVma4po9kMwRIWq7sztC9gsagq8_smyk03jpg.JPG

Cedet ma siedem naziemnych i cztery podziemne kondygnacje. Trzy z nich mają być przeznaczone na handel i usługi, pozostałe zajęła powierzchnia biurowa. Za kilka tygodni budynek ma być oddany do żytku – jego bryła jest gotowa, można więc już zobaczyć efekt bezprecedensowego przedsięwzięcia, zbudowania w miejscu zburzonego gmachu jego współczesnej kopii (warto dodać, że naśladowany jest tylko wygląd zewnętrzny jednego z istniejących tu wcześniej dwóch budynków; całkowicie zmieniono jego funkcję, układ wnętrz itp.).

Z2hmbzKUXeBpZXsVpd3Hlmle9XG1OrdLG7OKQrrUe6tIV6Y7VCsRIo9jClDk_smyk02jpg.JPG

Centralny Dom Towarowy (CDT), szerzej znany jako Smyk, a dziś przez dewelopera nazwany Cedet pierwotnie powstał na przełomie lat 40. i 50. XX wieku jako pierwszy po wojnie zbudowany w Warszawie nowoczesny dom towarowy. Dzieło Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego było wyjątkowo wysoko oceniane: realizujący pięć punktów nowoczesnej architektury Le Corbusiera gmach miał doskonałe proporcje, był bardzo nowoczesny (jeździły tu drugie w stolicy schody ruchome), idealnie wpisany został w pierzeję wielkomiejskiej ulicy, jaką miały być Aleje Jerozolimskie. Przeszklonemu, obłemu gmachowi od ulicy towarzyszył prostszy budynek biurowy, zlokalizowany w głębi działki. Oba tworzyły nowoczesny kompleks, realizujący zamierzenia modernistów, marzących o tym, aby tragedię wojny wykorzystać na przebudowanie Warszawy jako metropolii godnej drugiej połowy XX wieku. Co ciekawe, CDT powstał już w czasie obowiązywania doktryny socrealizmu – gdy ją wprowadzano, prace były zbyt zaawansowane, żeby obiekt przebudować. W 1975 roku CDT / Smyk spłonął i odbudowany został w formach nieco uproszczonych. To stało się dla dewelopera pretekstem do tego, aby zachowany gmach rozebrać i w jego miejscu postawić jego kopię.

Kbwhi1smzZMMPFNelhGocgzOiNhOxT5GUJA0tGefHl1dv3IjUq31v29TR2D7_smyk04jpg.JPG

Cedet w nowym wcieleniu podoba się mieszkańcom – jest nowy, lśniący, czysty. Nie zmienia to jednak faktu, że to zupełnie inny obiekt, niż znany wszystkim i opisywany na całym świecie w książkach o historii architektury gmach Ihnatowicza i Romańskiego. Czy wpisze się tak samo dobrze w miasto, jak poprzednik? Na pewno będzie to trudniejsze, bo nie jest to już dom towarowy, a zamknięty przecież i niedostępny dla „zwykłych” ludzi biurowiec...

Cedet

Lokalizacja: Warszawa, ul. Krucza 50
Inwestor:  Immobel Poland

Projektanci: AMC Andrzej Chołdzyński, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Projekt oryginału: 1948
Projekt nowego budynku: 2014
Realizacja: 2018

Powierzchnia: 22 300 m2


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera