Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy wyniki Konkursu TEORIA I Stypendium PRAKTYKA 2017 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

 

Czas czytania: ~3 min


Kinga Zemła, Ewelina Wiciak i Barbara Romańska to laureatki programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Tematy zwycięskich prac to relacje pomiędzy naturą a ekologią oraz problem parawaningu na polskich plażach.

 

6reoqnjXm2mpouHf19S4a93gK3EWQrgE7eXojkWpmMnzdNBgWfVVQ0U3zZXn_logojpg.jpg

W przybliżeniu 50% światowej energii wytwarzanej przez ludzi pochłania budownictwo (architektura), a 75% budownictwo oraz transport ludzi (architektura w relacji z infrastrukturą, czyli funkcjonowanie miast). Takiego udziału procentowego nie da się zignorować, więc idea rozwoju zrównoważonego, która ma powstrzymać nadciągającą katastrofę, stała się – przynajmniej w założeniu – wiodącą tendencją projektową. – Kinga Zemła, autorka eseju „Architektura naturalna”, laureatka Konkursu TEORIA 2017.

yJtUDLS5OX23FJYt4JE2KoDJNu5NQbZV988p90VOOYxZGpjnYxnWGU3VnRdG_laureatka-konkursu-teoria-2017jpg.jpg

Odpowiedzialność architekta za stan środowiska naturalnego jest głównym tematem eseju „Architektura naturalna”, nagrodzonego w Konkursie TEORIA 2017. Jego autorka – Kinga Zemła – stawia tezę, że współczesne miasta stają się w coraz większej mierze naturalnym środowiskiem życia człowieka. Ich formę urbanistyczną w kontekście zagrożeń ekologicznych należy traktować tak samo poważnie, jak segregację śmieci, ekologiczne formy transportu czy ogrzewania. Kinga Zemła nie szuka jednak naiwnych eko-utopii, nie postuluje „powrotu do natury”. Zastanawia się nad konkretnymi rozwiązaniami dla „miast przyszłości”, włączając do swojej architektonicznej perspektywy cybernetykę czy biotechnologię.

 

Stypendium PRAKTYKA 2017 przyznane przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza otrzymały Ewelina Wiciak i Barbara Romańska. Ich projekt pt.: „Parawanowiec” to prowokacyjna, dobrze przemyślana propozycja rozwiązania problemu wszechobecnych parawanów na polskich plażach. Architektki nie zajmują się socjologiczną analizą parawaningu, nie oceniają. Jak same mówią: ich rolą nie jest interwencja, tylko zaproponowanie architektonicznego rozwiązania przekształcającego chaos w system.

eutYY6949eD0nWTSwZoQftl3xdO90KFBxPslIpI9GGTtZVgytLqTB6q5EFoT_laureataki-stypendium-praktyka-2017jpg.jpg

Plażowa struktura w procesie powstawania niczym nie różni się od nieprojektowanych miast bliskowschodnich. Tak jak one kształtowana jest w spontaniczny sposób. Każdą realizację należy rozpatrywać w kontekście miejsca. Przestrzenie w mieście odbieramy jako całość. Bądźmy świadomi tego, co robimy. Mądrze planując uwrażliwiamy ludzi na piękno. – podkreślają laureatki Stypendium PRAKTYKA 2017.

0QhESrCI0tMg1VRhrQCbXoSYueDLDf1jGBnAJ5wIBCB1PyRdd21ryXX7gJ0j_3jpg.jpg
LX5hHzwFlQtPm18xosIKddypQvWzYwKxd2zjwFtsYiv8MZUCA2d1x8Yd5gcP_6jpg.jpg

Pomysł Eweliny Wiciak i Barbary Romańskiej polega na realizacji okrągłych struktur z plastycznego materiału opartego na piasku, które użytkownicy plaż mogliby przekształcać według własnych potrzeb. Takie rozwiązanie wymusza „koizolację” plażowiczów, zapewnia im wygodę i intymność (kluczowe czynniki dla zjawiska parawaningu), jednocześnie wprowadzając ład estetyczny.

m9s7IysE37Nt5loZgwr880jKnRYTFAkTkxG1251JKxq4FwrryJaI6so03vjB_1jpg.jpg

Prezentacja prac nagrodzonych w programach Fundacji im. Stefana Kuryłowicza odbyła się 23 marca 2018 roku w Centrum Konferencyjnym POLIN. Wystąpienia laureatek poprzedziły wykład z cyklu „Od wizji do projektu”, który w tym roku wygłosiła Odile Decq. W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Architecture Thinking” Odile opowiadała o swoich najważniejszych realizacjach architektonicznych i designerskich oraz o swojej działalności pedagogicznej. Skorzystała również z okazji żeby upomnieć się o równouprawnienie kobiet przypominając, że do dzisiaj muszą one każdego dnia walczyć o swoje prawa zarówno w zawodzie architekta, jak i poza nim.

 

Źródło: Fundacja im. Stefana Kuryłowicza


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu w nowych rękach

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, jeden z najciekawszych poprzemysłowych zabytków Górnego Śląs ...

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera