Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom jak las

 

Czas czytania: ~2 min


Dom jak las – to jeden z nowszych projektów warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Budynek wydaje się być wymarzonym miejscem do życia – otoczony drzewami, schowany wśród zieleni, odseparowany od zgiełku, hałasu, oczu przechodniów.

 

omjTmzsFS4wxrvMtSJ0RiWHha0V0pZqDz89Hf5fqxg1JSqscmHHN3C9dUmQl_dom-jak-las-03-ljpg.jpg

Dom jak las  - to kolejny pomysł warszawskiej pracowni, która specjalizuje się w projektowaniu domów jednorodzinnych, spełniających oczekiwania i potrzeby inwestorów, ale jednocześnie pasujących do otoczenia, stworzonych z myślą także o kontekście. Taki był dom – bliźniak, dom – pawilon czy dom – żyletka, budynki zróżnicowane, ale zawsze

FbKbVkoh14js3rF6jRD9KBxOnpxzNPRHYyuUN902y5oOE0Sz30D2KitcmCHq_dom-jak-las-02-ljpg.jpg

Dom jak las został zaprojektowany dla prywatnego inwestora, który miał do dyspozycji, wąską, długą, ale za to porośniętą lasem działkę. „Głównym życzeniem inwestora było jak najlepsze ukrycie domu w lesie, tak aby wtopił się w otaczający teren. Celem było utrzymanie panującej harmonii tego miejsca” - mówią architekci. Ze względu na kształt działki dom otrzymał formę minimalistycznego prostopadłościanu.

SDdAK3KwQIR5loHF47phTRh5lkOEjyFjK3hzjqOLC3V6ad7w1miXd15HoTmh_dom-jak-las-01-ljpg.jpg

Dom jak las podzielono na szereg mniejszych części – bryłę rozczłonkowano za pomocą pionowych pasów, które nie tylko kojarzą się z rytmem pni sosen wokół, ale i nadają elewacjom trójwymiarowości. „Prostopadłościenna, minimalistyczna bryła została podzielona na mniejsze części. W miejscach przecięć wstawiono okna, które doświetlają wnętrze domu. Poszczególne bryły są delikatne przesunięte względem siebie, co nadaje całości lżejszego wyglądu” - tłumaczą architekci. Najbardziej wysunięte części elewacji obłożono drewnopodobnymi płytami, dopasowanymi kolorystycznie do pni sosen; ich boki otynkowano na szaro, w zagłębieniach umieszczając duże przeszklenia. Od frontu dom pozbawiony jest tych przeszkleń – fasada domu – to monolityczna powierzchnia z drewnopodobnych płyt, zapewniająca mieszkańcom poczucie prywatności. Jak łatwo się domyślić – najwięcej przeszkleń znajduje się w elewacji od strony ogrodu. „Panoramiczne okno w salonie otwiera się na las, a podobnych gabarytów przeszklenie na piętrze wpuszcza sosnowy klimat do głównej sypialni” - można przeczytać w opisie domu.

zC4fHV2Xlm5nEAY7E5cufT54xrazkYgAcxlQVAfkROWYR4UbZZZNYYXlcgWj_dom-jak-las-01b-ljpg.jpg

Dom jak las ma trzy kondygnacje; podziemny garaż stanowi najniższe piętro. Parter z ukrytym między betonowymi balustradami wnętrzem mieści hol, kuchnię, jadalnię i salon z w pełni przeszkloną ścianą. Piętro oddano we władanie dzieciom, najwyższą kondygnację zajęła sypialnia rodziców z najpiękniejszych widokiem na otaczający las.

 

Storna internetowa pracowni: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Domu, Hot

Trzy nowe stacje metra w Warszawie
Trzy nowe stacje metra w Warszawie

Od 4 kwietnia 2020 roku warszawskie metro jest dłuższe o 3,4 km i o trzy stacje: Płocka, Młynów i Ks ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera