Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom jak las

 

Czas czytania: ~2 min


Dom jak las – to jeden z nowszych projektów warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Budynek wydaje się być wymarzonym miejscem do życia – otoczony drzewami, schowany wśród zieleni, odseparowany od zgiełku, hałasu, oczu przechodniów.

 

omjTmzsFS4wxrvMtSJ0RiWHha0V0pZqDz89Hf5fqxg1JSqscmHHN3C9dUmQl_dom-jak-las-03-ljpg.jpg

Dom jak las  - to kolejny pomysł warszawskiej pracowni, która specjalizuje się w projektowaniu domów jednorodzinnych, spełniających oczekiwania i potrzeby inwestorów, ale jednocześnie pasujących do otoczenia, stworzonych z myślą także o kontekście. Taki był dom – bliźniak, dom – pawilon czy dom – żyletka, budynki zróżnicowane, ale zawsze

FbKbVkoh14js3rF6jRD9KBxOnpxzNPRHYyuUN902y5oOE0Sz30D2KitcmCHq_dom-jak-las-02-ljpg.jpg

Dom jak las został zaprojektowany dla prywatnego inwestora, który miał do dyspozycji, wąską, długą, ale za to porośniętą lasem działkę. „Głównym życzeniem inwestora było jak najlepsze ukrycie domu w lesie, tak aby wtopił się w otaczający teren. Celem było utrzymanie panującej harmonii tego miejsca” - mówią architekci. Ze względu na kształt działki dom otrzymał formę minimalistycznego prostopadłościanu.

SDdAK3KwQIR5loHF47phTRh5lkOEjyFjK3hzjqOLC3V6ad7w1miXd15HoTmh_dom-jak-las-01-ljpg.jpg

Dom jak las podzielono na szereg mniejszych części – bryłę rozczłonkowano za pomocą pionowych pasów, które nie tylko kojarzą się z rytmem pni sosen wokół, ale i nadają elewacjom trójwymiarowości. „Prostopadłościenna, minimalistyczna bryła została podzielona na mniejsze części. W miejscach przecięć wstawiono okna, które doświetlają wnętrze domu. Poszczególne bryły są delikatne przesunięte względem siebie, co nadaje całości lżejszego wyglądu” - tłumaczą architekci. Najbardziej wysunięte części elewacji obłożono drewnopodobnymi płytami, dopasowanymi kolorystycznie do pni sosen; ich boki otynkowano na szaro, w zagłębieniach umieszczając duże przeszklenia. Od frontu dom pozbawiony jest tych przeszkleń – fasada domu – to monolityczna powierzchnia z drewnopodobnych płyt, zapewniająca mieszkańcom poczucie prywatności. Jak łatwo się domyślić – najwięcej przeszkleń znajduje się w elewacji od strony ogrodu. „Panoramiczne okno w salonie otwiera się na las, a podobnych gabarytów przeszklenie na piętrze wpuszcza sosnowy klimat do głównej sypialni” - można przeczytać w opisie domu.

zC4fHV2Xlm5nEAY7E5cufT54xrazkYgAcxlQVAfkROWYR4UbZZZNYYXlcgWj_dom-jak-las-01b-ljpg.jpg

Dom jak las ma trzy kondygnacje; podziemny garaż stanowi najniższe piętro. Parter z ukrytym między betonowymi balustradami wnętrzem mieści hol, kuchnię, jadalnię i salon z w pełni przeszkloną ścianą. Piętro oddano we władanie dzieciom, najwyższą kondygnację zajęła sypialnia rodziców z najpiękniejszych widokiem na otaczający las.

 

Storna internetowa pracowni: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Domu, Hot

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera