Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomnik Historii: kolejne dziesięć super-zabytków

 

Czas czytania: ~2 min


Pomnik Historii – to tytuł, który możne otrzymać obiekt zabytkowy. To jedna z pięciu wpisanych do ustawy form ochrony zabytków, a ów tytuł nie tylko umacnia ochronę konserwatorską, ale przede wszystkim tytuł ten określa, że dany obiekt posiada szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju. Jest tym bardziej prestiżowy, że jest ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem

Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 81 zabytkom. Wiemy, że nawet wpisane do rejestru zabytków obiekty mogą podupadać, a czasem jedynym dla nich ratunkiem jest zmiana funkcji. Co więcej, znamy przykłady doskonałych pomysłów na adaptację bardzo wartościowych obiektów do nowych celów – np. we Wrocławiu, w Chorzowie, Kazimierzu Dolnym. Jest jednak grono obiektów, których ranga, wartość, znaczenie dla polskiej kultury są tak duże, że należy je otaczać szczególną opieką.

Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy

Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy

Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek

Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek

To właśnie Pomniki Historii. Od 20 kwietnia 2018 roku ich lista powiększyła się o dziesięć kolejnych obiektów. „(…) to bogactwo kultury europejskiej, które dzisiaj znajduje się w naszych rękach, które historia i los nam powierzyły” - mówił o wpisywanych na listę pomników Historii zabytkach prezydent Andrzej Duda. Lista najcenniejszych obiektów nieruchomych w Polskiej historii powiększyła się decyzją prezydenta o następujące budowle: Twierdza Wisłoujście w Gdańsku, zespół dworsko-parkowy w Koszutach, zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie, zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmiński, Wzgórze Tumskie w Płocku, zespół pałacowy z ogrodem i parkiem w Rogalinie, zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie, sanktuarium pielgrzymkowe w Świętej Lipce oraz ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Pomniki Historii, które od kwietnia tego roku mogą się szczycić tym prestiżowym tytułem, to – jak widać – obiekty dość zróżnicowane. Na listę trafił bezcenny zabytek romańskiej architektury i rzeźby, czyli zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie, jak i dość widowiskowe, barokowe sanktuarium w Świętej Lipce; są gotyckie zamki i eklektyczne rezydencje, jest obronna twierdza i pozostałości zamku, których choć szybko po wybudowaniu został zniszczony, dzięki swemu szalonemu, wizjonerskiemu projektowi do dziś rozpala wyobraźnię. Może planując wiosenne i wakacyjne podróże warto pamiętać o liście Pomników Historii i uwzględnić je w swoich wyjazdowych planach?

 

Źródło: prezydent.pl, nid.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura, Hot

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera