Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nie żyje Will Alsop

 

Czas czytania: ~2 min


Will Alsop urodził się 12 grudnia 1947 roku w Northampton. Architektem chciał być od dziecka, pierwszy dom, dla swojej matki, zaprojektował, gdy miał sześć lat. Podczas studiów na Architectural Association School of Architecture w Londynie wziął udział w jednym z bardziej prestiżowych konkursów w historii najnowszej architektury – w konkursie na projekt Centrum Pompidou w Paryżu. Zajął w nim drugie miejsce, przegrywając tylko z koncepcją Richarda Rogersa i Renzo Piano (warto dodać, że Alsop miał wtedy zaledwie 23 lata).

 

Will Alsop, źródło Wikipedia

Will Alsop, źródło Wikipedia

Will Alsop był współtwórcą kilku różnych pracowni (ostatnią było biuro aLL Design), jednak ze względu na swoją wyrazistą osobowość i tak wszyscy realizacje Alsopa, mimo że powstawały pod różnymi szyldami kojarzą tylko z jego nazwiskiem. Ponadto brytyjski architekt przez wiele lat wykładał na kilku uczelniach – m.in. na Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie, na uniwersytecie w Hanowerze, w końcu został profesorem na University for the Creative Arts's Canterbury School of Architecture.

Sharp Centre for Design, Ontario College of Art & Design, źródło Wikipedia

Sharp Centre for Design, Ontario College of Art & Design, źródło Wikipedia

Will Alsop był zdobywcą wielu nagród. Jedną z najważniejszych jest z pewnością Stirling Prize, którą otrzymał w 2000 roku za gmach biblioteki w londyńskiej dzielnicy Peckham. W tym samym roku przyjęto go do Royal Academy; był laureatem Orderu Imperium Brytyjskiego (Order of the British Empire), wiele z jego budynków było wyróżnianych w kolejnych edycjach konkursu RIBA, w 2004 roku Sharp Centre for Design, zbudowany dla Ontario College of Art & Design w Toronto otrzymał prestiżowy laur RIBA Worldwide Award.

Sharp Centre, Toronto, zródło www.all-worldwide.com

Sharp Centre, Toronto, źródło www.all-worldwide.com

Sam Will Alsop przyznawał się do fascynacji dokonaniami Le Corbusiera czy Miesa van der Rohe i nie wypierał się faktu, że zaliczany był do modernistów. Jednak tym, co najsilniej wyróżnia jego dorobek jest niezwykła swoboda, żywiołowość. Alsop sięgał po geometryczne bryły, które z pewnością korzeniami sięgają modernizmu, jednak traktował je z wielką fantazją, włączając do ich prostych kształtów żywe kolory, nietypowe materiały, zaskakujące rozwiązania formalne. Nie da się przejść obojętnie obok uniesionego na wysokich słupach nad ulicą gmachu Sharp Centre for Design, a przecież jest to właściwie zwykły prostopadłościan…

Will Alsop ma już swoje miejsce w historii architektury, nie tylko brytyjskiej, bo jego znany i rozpoznawalny dorobek inspirował pokolenia architektów w wielu krajach. Lekkość, z jaką projektował, fantazja, czasami może kontrowersyjna, ale jedyna w swoim rodzaju. Architektura Alsopa, niezależnie od funkcji, jest pełna radości i energii, której tak często brak przyciężkawym i ponurym współczesnym gmachom.

 

Źródło zdjęć: www.all-worldwide.com, Wikimedia


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt

Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego

1 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu „Piękny Wrocław” na najlepsze nowe realizacje architektoniczne ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera