Will Alsop ma już swoje miejsce w historii architektury - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nie żyje Will Alsop

 

Czas czytania: ~2 min


Will Alsop urodził się 12 grudnia 1947 roku w Northampton. Architektem chciał być od dziecka, pierwszy dom, dla swojej matki, zaprojektował, gdy miał sześć lat. Podczas studiów na Architectural Association School of Architecture w Londynie wziął udział w jednym z bardziej prestiżowych konkursów w historii najnowszej architektury – w konkursie na projekt Centrum Pompidou w Paryżu. Zajął w nim drugie miejsce, przegrywając tylko z koncepcją Richarda Rogersa i Renzo Piano (warto dodać, że Alsop miał wtedy zaledwie 23 lata).

 

Will Alsop, źródło Wikipedia

Will Alsop, źródło Wikipedia

Will Alsop był współtwórcą kilku różnych pracowni (ostatnią było biuro aLL Design), jednak ze względu na swoją wyrazistą osobowość i tak wszyscy realizacje Alsopa, mimo że powstawały pod różnymi szyldami kojarzą tylko z jego nazwiskiem. Ponadto brytyjski architekt przez wiele lat wykładał na kilku uczelniach – m.in. na Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie, na uniwersytecie w Hanowerze, w końcu został profesorem na University for the Creative Arts's Canterbury School of Architecture.

Sharp Centre for Design, Ontario College of Art & Design, źródło Wikipedia

Sharp Centre for Design, Ontario College of Art & Design, źródło Wikipedia

Will Alsop był zdobywcą wielu nagród. Jedną z najważniejszych jest z pewnością Stirling Prize, którą otrzymał w 2000 roku za gmach biblioteki w londyńskiej dzielnicy Peckham. W tym samym roku przyjęto go do Royal Academy; był laureatem Orderu Imperium Brytyjskiego (Order of the British Empire), wiele z jego budynków było wyróżnianych w kolejnych edycjach konkursu RIBA, w 2004 roku Sharp Centre for Design, zbudowany dla Ontario College of Art & Design w Toronto otrzymał prestiżowy laur RIBA Worldwide Award.

Sharp Centre, Toronto, zródło www.all-worldwide.com

Sharp Centre, Toronto, źródło www.all-worldwide.com

Sam Will Alsop przyznawał się do fascynacji dokonaniami Le Corbusiera czy Miesa van der Rohe i nie wypierał się faktu, że zaliczany był do modernistów. Jednak tym, co najsilniej wyróżnia jego dorobek jest niezwykła swoboda, żywiołowość. Alsop sięgał po geometryczne bryły, które z pewnością korzeniami sięgają modernizmu, jednak traktował je z wielką fantazją, włączając do ich prostych kształtów żywe kolory, nietypowe materiały, zaskakujące rozwiązania formalne. Nie da się przejść obojętnie obok uniesionego na wysokich słupach nad ulicą gmachu Sharp Centre for Design, a przecież jest to właściwie zwykły prostopadłościan…

Will Alsop ma już swoje miejsce w historii architektury, nie tylko brytyjskiej, bo jego znany i rozpoznawalny dorobek inspirował pokolenia architektów w wielu krajach. Lekkość, z jaką projektował, fantazja, czasami może kontrowersyjna, ale jedyna w swoim rodzaju. Architektura Alsopa, niezależnie od funkcji, jest pełna radości i energii, której tak często brak przyciężkawym i ponurym współczesnym gmachom.

 

Źródło zdjęć: www.all-worldwide.com, Wikimedia


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera