Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wycieczka po stadionach

 

Czas czytania: ~5 min


CZLOEWWVjkCtYOm648VCeqlosXg8MzenAqaeammbThJvHhJnk4DedoV6LgUa_pusan3.jpg
Polskie stadiony Pusan Asian Stadium Mecz Korea Południowa Polska 04.06.2002 państwo: Korea Południowa pojemność: 55982 data oddania do użytku: czerwiec 2001 Pusan Asian Stadium może pomieścić 55.982 widzów. Tu odbędą się trzy mecze rozgrywek w grupach finałów piłkarskich mistrzostw świata: Korea Płd - Polska, Paragwaj - RPA i Francja - Urugwaj. Stadion ulokowany jest w odległości 5 minut jazdy samochodem od stacji metro Dongrae (1,6 km), 7 min jazdy samochodem od przystanku autobusowego Express Bus Terminal, 30 min od stacji kolejowej Pusan (13 km) lub 40 min (16 km) od lotniska Gimhae. Stadion oddano do użytku w lipcu 2001 rok. Parking na 3.098 miejsc. Pusan znajduje się około 450 km na południe od Seulu i jest drugim największym miastem w Korei Płd. Liczy 4 mln mieszkańców. jest także największym portem w kraju. Tu odbędą się 14. Igrzyska Azjatyckie, we wrześniu- październiku 2002 r. Pusan, którego rozwój datuje się na lata 1906-1944, był pierwszym koreańskim portem międzynarodowym, utworzonym w 1876 roku. W 1978 roku otwarto tu trzy kolejne porty kontenerowe: Jaseungdae, Shinsundae i Gamman. Dziś jest trzecim największym portem świata. Pusan jest także atrakcyjny turystycznie, przez cztery pory roku - ze względu na bliskość gór, rzek, gorących źródeł czy morza. Znany jest także z organizowanych wielu imprez - jak Festiwal Morski, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Jagalchi Festival - prezentujący wszelkie owoce morza, a także zimą pływackie "zawody polarnych niedźwiedzi". W tym mieście ludzie lubią dobrze zjeść. Specjalnością mogą być np. zupy rybne, pieczone węgorze czy mięso koźlęcia z rożna. Wiele potraw wzbogacanych jest koreańskim winem makkolli, które pije się w Korei od czasów dynastii Josun. Pusan to miasto sportu. W 1986 roku odbyły się tu Igrzyska Azjatyckie, tu rozgrywano mecze piłkarskie i regaty żeglarskie igrzysk olimpijskich w Seulu, Tu w 1997 roku odbyła się także rywalizacja w ramach Igrzysk Wschodniej Azji. Budowę stadionu w Yonjegu Geojedong rozpoczęto w 1991 roku. Stadion może pomieścić 55 tysięcy widzów. Budowla ma cztery piętra, a cały kompleks rozłożony jest na powierzchni 330.000 m2.
nL9I5SfA8o7Gbl7afx7ivoGXyqPLIl78uLsixsN7VolqCH4KsPcNdSAFrmto_jeonjuakt.jpg
Jeonju World Cup Stadium Mecz Polska – Portugalia 10.06.2002 państwo: Korea Południowa pojemność: 42000 data oddania do użytku: wrzesień 2001 Jeonju World Cup Stadium w koreańskim mieście Jeonju może pomieścić 42.391 widzów. Tu odbędą się dwa mecze w grupach: Portugalia - Polska i Hiszpania - Paragwaj oraz jeden 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. Stadion oddalony jest o 20 minut jazdy samochodem od stacji kolejowej Jeonju; 70 km jazdy od portu lotniczego Gunsan. Z centrum Jeonju połączony wahadłowymi autobusami. Oddany do użytku we wrześniu 2001 roku. Parking - na 3.729 miejsc. Jeonju nazywane jest miastem tradycji i kulinarnych delicji. Położone jest w południowozachodniej części Półwyspu. Kolebka rodu Joseon - historia miasta liczy 1.300 lat. Tu znajduje się największe w kraju skupisko domów zbudowanych według tradycyjnych zasad architektonicznych. Ten swoisty "skansen" jest sporą atrakcją turystyczną. Tu znajdują się folklorystyczne muzea, w których turyści mogą zapoznać się z koreańskim stylem życia sprzed lat. Specjalnością regionu jest potrawa bibimbap, serwowana na wewnętrznych liniach lotniczych i w pociągach. W Jeonju odbywają się liczne festiwale - muzyczny (Jeonju Sori), filmowy, tradycyjnych sportów. Stadion w Jeonju w swej architekturze utrzymany jest w koreańskim stylu. Ma wklęsły dach, upodobniony do wachlarza, zawieszony jest na 12 "strunach" stylizowanych na tradycyjny koreański instrument harfę Gaya. Stadion położony jest na obszarze 627.000 m2. To największy nowo wybudowany obiekt w Korei Płd., otoczony parkiem
vq3uyyzVMTpvtkz7h01LlqAo22wCOaFxruh4slBzVTdWazrMbwM8EsgUy9vm_daejeon2.jpg
Daejeon World Cup Stadium Mecz Polska – USA 14.06.2002 państwo: Korea Południowa pojemność: 40407 data oddania do użytku: wrzesień 2001 Daejeon World Cup Stadium w koreańskim mieście Daejeon może pomieścić 40.407 widzów. Odbędą się tu dwa mecze z rozgrywek w grupach: Polska - USA i RPA - Hiszpania oraz jedno spotkanie 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. Obiekt ulokowany jest 30 min drogi ekspresem od portu lotniczego Cheongju, 11 km od stacji kolejowej Daejeon, 9 km od stacji West Daejeon, 15 km do stacji Shintanjin. Stadion został oddany do użytku we wrześniu 2001 roku. Parking - na 3.188 miejsc. Nad obiektem zainstalowane zostało zadaszenie (zakrywa połowę trybun), pierwsze tego rodzaju w Korei. Stadion, przeznaczony tylko dla piłki nożnej, ma bogatą infrastrukturę. Tu rozgrywa mecze drużyna Daejeon Citizen. Kibice mogą tu ponadto korzystać z sieci sklepów, pływalni, klubów fitness, grać w golfa. Daejeon znajduje się w centrum Korei, to ośrodek administracji, technologii. To drugie co do znaczenia miasto w Korei Płd., w którym siedzibę ma wiele agencji rządowych. Daejeon to jednak miasto kontrastów i harmonii, nowoczesnych budynków i zabytków historycznych. W pobliżu, jak mówią gospodarze o rzut kamieniem, znajdują się stare miasta Gongju i Booyu, a także - popularne w kraju gorące źródła Yuseong. W mieście tym, w kompleksie Daedok, istnieje około 70 laboratoriów badawczych. Tu w miejscu zwanym koreańską Doliną Silikonu, jest sekretariat WTA (World Technopolis Association), reprezentujący 27 miast z 13 krajów o najwyższym standardzie technologicznym. W 1993 roku w Daejeon wystawę International Expo zwiedziło 14 milionów osób. Daejeon położony jest 150 km na południe od Seulu. Podczas mistrzostw świata do pomocy zagranicznym turystom będzie 20.000 woluntariuszy.

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera