Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warzelnia II w Poznaniu – nowe życie zabytku

 

Czas czytania: ~2 min


Warzelnia – to nazwa luksusowego osiedla, które powstaje w malowniczej okolicy, nad Stawem Browarnym we wschodniej części miasta. Część osiedla to nowe, stylizowane domy, jednak niektóre mieszkania zostaną tu zaaranżowane w kompleksie zabytkowych zabudowań poprzemysłowych – na terenie dawnego browaru Mycielskich, zbudowanego pod koniec XIX wieku.

 

x6VTX5VV1MoXmXEcyPZ8C8sj9vHLvmHoAXW6KvFGilSiwPo0DbTfkjcK4eMn_warzelniaii-01jpg.jpg

Warzelnia i Warzelnia II w Poznaniu dołączą tym samym do coraz liczniejszego grona poddawanych rewitalizacji obiektów poprzemysłowych. Ciekawe, że szczególnie wiele można wśród nich wymienić właśnie… browarów. Podobnym obiektom zmieniono już funkcje, lub planuje się ją zmienić m.in. w Węgrowie, Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.

9uhe9dXXUyJdm65EW5P5rNrWAAW2xjnYir4zAI3cfO88zHWEr3njgxzVsF9F_warzelniaii-02jpg.jpg

Trzeba podkreślić, że osiedle Warzelnia już istnieje: tuż obok zabytkowych zabudować stanęły już nowe domy, które stylistycznie dopasowano do poprzemysłowego sąsiedztwa (Osiedle Warzelnia). Teraz nadszedł czas na nadanie nowych funkcji zachowanym, historycznym obiektom – ta inwestycja określana jest nazwą Warzelnia II. Dokonają tego dwie pracownie: Demiurg i Tekktura. Oto projekt tego, jak do nowych zastosowań zostanie dopasowany zabytkowy Budynek Browarniczy.

p8kOdcvf1UnOX087UokLWsae7gOJVSnWkVzHRZ3jZdtl383HY7Z9KPOj6q1z_warzelniaii-03jpg.jpg

Budynek Browarniczy w Warzelni II jest istotnym elementem całego założenia: kształtuje on pierzeję główną kompleksu od strony ul. Majakowskiego i ul. Browarnej, a także sylwetę zabudowy na tle zieleni oraz panoramy Browarnego Stawu. To dlatego zabytkowy gmach stanie się jednym z najważniejszych punktów w osiedlu – powstaną tu nie tylko apartamenty, ale punkty usługowo – komercyjne. Projekt pracowni Demiurg i Tekktura obejmuje także dobudowanie do zabytkowego gmachu jednego nowego budynku.

Z6bGsrUbGczSQNkbpEiDSWsRZ3HDOA85V7oRVpLClmwpIwbUpHXyoT3gTJac_warzelniaii-04jpg.jpg

Budynek Browarniczy w Warzelni – jak piszą projektanci z biura Demiurg – „reprezentuje wysokiej jakości zabytkową architekturę przemysłową, i było to punktem wyjścia do założeń projektowych. Tego rodzaju dziedzictwo historyczne wymaga szczególnego szacunku co do swojej oryginalnej formy, przy jednoczesnej maksymalnie dyskretnej adaptacji do nowych funkcji”. Architekci zdecydowali się uporządkować rysunek elewacji (która uległa dewastacji poprzez działalność przemysłową, warunki atmosferyczne i czas), a także wyrównać wysokość części wschodniej i zachodniej poprzez nadbudowę niższego skrzydła zachodniego. Ważną częścią projektu będzie zachowanie, a nawet wyeksponowanie oryginalnych elementów wyposażenia browarniczego czy też reliktów kratownicowych podpór łuków sklepień piwnicznych.

LYMUDl1YI1PQqdOOOhU28tpfWe5gNZv3P4yCYuYBeeSMW4fypf5IdEdWlozk_warzelniaii-05jpg.jpg

Warzelnia II będzie się składać z poddanego renowacji zabytkowego Budynku Browarniczego oraz dostawionego do niego od strony północnej nowego, trzykondygnacyjnego domu. „Forma architektoniczna nowego obiektu nawiązuje do zabytkowego browaru oraz istniejącego kompleksu mieszkaniowego Warzelnia I pod względem formy, wysokości, użytych materiałów i środków architektonicznych” – podkreślają architekci. W zabytkowym gmachu powstaną 22 apartamenty, osiem lokali usługowych oraz powierzchnie biurowe. W nowopowstałym domu obok pomieści się 20 lokali mieszkalnych.

teTCsxyThNBnxL6GlOl1xNxQv0XRyHsgnssZuHZOduaZjmIArODyro9ksHqk_warzelniaii-06jpg.jpg

Osiedle Warzelnia II

Lokalizacja: Poznań, ul. Majakowskiego/Browarna

Inwestor: Nickel Development

Projektanci: Demiurg i Tekktura

Źródło: demiurg.com.pl, tekktura.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Krajobrazu, Projekty Architektoniczne, Hot

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera