Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Warzelnia – w fabrycznym stylu

 

Czas czytania: ~2 min


Osiedle Warzelnia składa się z trzech rodzajów budynków. Na terenie kompleksu powstał budynek wielorodzinny, a także domy jednorodzinne w zabudowie segmentowej oraz miejskie wille. Zróżnicowany jest także metraż mieszkań: najmniejsze liczą 54 m2 powierzchni, największe - 120 m2; domy szeregowe mają co najmniej 146 m2 wielkości. Mimo tego bogactwa form i metrażu osiedle posiada kameralny i bardzo spójny stylistycznie charakter.

 

Osiedle Warzelnia składa się z trzech rodzajów budynków. Na terenie kompleksu powstał budynek wielorodzinny, a także domy jednorodzinne w zabudowie segmentowej oraz miejskie wille.  Zróżnicowany jest także metraż mieszkań: najmniejsze liczą 54 m2 powierzchni, największe - 120 m2; domy szeregowe mają co najmniej 146 m2 wielkości. Mimo tego bogactwa form i metrażu osiedle posiada kameralny i bardzo spójny stylistycznie charakter.

Osiedle Warzelnia

Osiedle Warzelnia powstało w Poznaniu w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych zabudowań  browaru hrabiego Józefa Mycielskiego z 1872 roku. Docelowo także poprzemysłowe ceglane budynki mają odzyskać swój blask – na razie obok nich wyrosło nowe osiedle, dopasowane formą do zabytkowego sąsiedztwa. Poznańska Warzelnia nie jest pierwszym osiedlem, które powstaje w wyniku rewitalizacji dawnego browaru. Podobne pomysły zrealizowano już w Krakowie oraz w Gdańsku, kolejny powstaje w Warszawie.

Osiedle Warzelnia

Osiedle Warzelnia  zostało zaprojektowane w Autorskiej Pracowni Projektowej Sławomira Rosolskiego. Architekt, choć tworzyć budynki całkiem nowe, zdecydował się je skalą, zastosowanymi materiałami, charakterem i „klimatem” dopasować do zabytkowych zabudowań dawnego browaru. W ten sposób powstał zespół domów, zbudowanych przede wszystkim z cegły, a wykończonych za pomocą ciemnej blachy, aluminium czy matowych płyt elewacyjnych.  Podobnie jak to jest w przypadku budynków, związanych z przemysłem, tak i tu domy pozbawiono ozdobników, dekoracyjnego detalu. Ich surowe formy odznaczają się natomiast dobrymi proporcjami oraz harmonijnym wkomponowaniem w układ urbanistyczny osiedla. Ważnym elementem osiedla Warzelnia jest także zieleń. „Wspólnie z inwestorem uznaliśmy, że w tym miejscu, tak pięknym przyrodniczo, budynki nie mogą dominować nad otoczeniem, muszą się z nim harmonijnie łączyć. Dlatego postawiliśmy na prostą architekturę z dużymi przeszkleniami, przez które zieleń będzie przenikać do wnętrz mieszkań. Proste bryły budynków współgrają z zabytkowym browarem” - tłumaczył swoją koncepcję sam architekt.

Osiedle Warzelnia

Osiedle Warzelnia jest ciekawym przykładem współczesnej recepcji form architektury przemysłowej, zaczerpnięcia nie tyle dosłownych kształtów, co nastroju, klimatu czasów rewolucji przemysłowej i jej przełożenia na jeżyk współczesnej architektury mieszkaniowej.

Osiedle Warzelnia
Lokalizacja: Poznań, ul. Majakowskiego 309/311
Inwestor: Nickel Development
Projektanci: Autorska Pracownia Projektowa Sławomir Rosolski Architekt
Wykonawca: PTB Nickel
Powierzchnia terenu: 18987 m2

Powierzchnia zabudowy: 5128 m2

Powierzchnia użytkowa: 11173 m2

Projekt: 2010
Realizacja: 2015
Źródło ilustracji: http://warzelnia.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń
Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń

W 1959 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło decyzję o budowie pasa uzdrowiskowo-wypocz ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera