Wyniki konkursu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


SLAS zwyciężają w konkursie w Rybniku

 

Czas czytania: ~3 min


Pracownia SLAS Architekci zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie, którego celem było znalezienie najlepszej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Gen. J. Hallera w Rybniku. Nowy obiekt ma razem z dwoma stojącymi tu, zaniedbanymi familokami odmienić oblicze tej części centrum miasta.

 

Stan obecny

Stan obecny

Stan obecny

Stan obecny

SLAS Architekci, pracownia, która ma swoją siedzibę w Katowicach, zaproponowała w tym konkursie najlepsze – w opinii jury – rozwiązanie. Architekci mają już na koncie realizacje, w których udowodnili, że umiar i wyczucie – to cechy, które nie są im obce. Widać to doskonale w przypadku minimalistycznego biurowca w Katowicach czy też w projekcje przebudowy i rozbudowy domu – kostki w Łaziskach.

I nagroda: SLAS Architekci

I nagroda: SLAS Architekci

I nagroda: SLAS Architekci

I nagroda: SLAS Architekci

I nagroda: SLAS Architekci

Konkurs dotyczył nie tylko modernizacji istniejącego budynku, ale i zagospodarowania jego otoczenia. „Projektowany obiekt wraz z zagospodarowaniem, powinien wpisywać się w otaczający teren, zarówno planowane zagospodarowanie „kwartału Rzeczna” z układem drogowym jak i istniejącą zabudowę śródmieścia w szczególności pierzei ul. Gen. J. Hallera” - zapisano w regulaminie konkursu. Architekci musieli w swoich projektach uwzględnić charakter istniejącej w okolicy zabudowy, jak i planowanego w sąsiedztwie pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej, na który to obiekt konkurs architektoniczny jest już rozstrzygnięty.

I nagroda: SLAS Architekci

I nagroda: SLAS Architekci

Najlepszy pomysł na konkursowe zadanie nadesłała pracownia SLAS Architekci, zespół w składzie: Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus, Sonia Manssour. Jury nagrodziło ich wizję jako najbardziej szanującą tradycję miejsca, mającą dobrą relację z sąsiednią zabudową, posiadającą prawidłową kompozycję urbanistyczną. Ponadto pomysł architektów z biura SLAS doceniono za „współczesną prostą architekturę, oszczędną w detalu, o silnej i zdecydowanej kompozycji nadając nowy atrakcyjny wymiar zabudowy śródmiejskiej miasta” oraz atrakcyjny pomysł na znajdujące się w obiekcie lokale mieszkalne.

I nagroda: SLAS Architekci

I nagroda: SLAS Architekci

SLAS Architekci sami piszą o swoim projekcie, który nazwali „AJNFART”: „Punktem wyjściowym myślenia o współczesnej przestrzeni do zamieszkiwania jest potraktowanie dwóch istniejących - zabytkowych obiektów jako głównej kotwicy projektu. Autentyczność istniejących budynków staje się pretekstem dla rozwinięcia całego kwartału jako przestrzeni opartej na tożsamości tego miejsca. Kontynuacja nie jest tu rozumiana poprzez odtwarzanie ale przez wielowątkową interpretację i rozwijanie potencjału miejsca w którym historia zderza się ze współczesnymi wymaganiami i możliwościami”.

I nagroda: SLAS Architekci

I nagroda: SLAS Architekci

Drugą nagrodę w tym konkursie otrzymał projekt innej śląskiej pracowni, jojko+nawrocki architekci s.c. Marcin Jojko Bartłomiej Nawrocki (zespół w składzie: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Agnieszka Weber, Jakub Kaczmarek, Paweł Góral, Anna Nowakowska). Ich pomysł nagrodzono m.in. za „- dobry i prosty układ urbanistyczny dający możliwość wytworzenia dużej przestrzeni zieleni, przy realizacji drugiego etapu tworzy świetny wewnętrzny kwartał” oraz za „prostą architekturę o szlachetnych proporcjach, oszczędną i powściągliwą, nawiązującą klimatem do tradycji śląskiej architektury familokowej”.

Trzecią nagrodę zdobyła praca  Mikołaja Iwańczuka i Katarzyny Iwańczuk.

W konkursie przyznano także trzy wyróżniania. Otrzymali je: Piotr Kłoskowski; Architekci Mr Moska i Rachuba; Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj.

 

Źródło: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Mieszkania zamiast biurowców
Mieszkania zamiast biurowców

Rada Warszawy przyjęła niedawno projekt firmy Echo Investment, która w oparciu o ustawę Lex Dewelope ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera