Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mundial 2018 – gdzie grają piłkarze

 

Czas czytania: ~2 min


Mundial 2018 wzbudza sporo kontrowersji, krytykowana jest lokalizacja mistrzostw (choćby to, że Rosja nie jest krajem demokratycznym). Kibiców to nie obchodzi, bo interesuje ich sport, a nie polityka, właściwie nikomu nie jest na rękę debatowanie o tym, jakiem krajom powinno powierzać się organizację tak dużych imprez.

 

Mundial 2018 rozgrywany jest na terenie prawie całej Rosji – 12 stadionów, na których odbywać się będą mecze, zlokalizowanych jest w dużych od siebie odległościach. Część aren na mistrzostwa zbudowano specjalnie, część – to wyremontowane stare obiekty. Warto zobaczyć niektóre z nich, szczególnie mogąc porównać je z naszymi doświadczeniami przy budowie stadionów na Euro 2012.

 

Mundial 2018 będzie rozgrywany w wielu miastach Rosji, w tym – oczywiście – w Moskwie. Tu piłkarze grać będą w dwóch obiektach. Jednym z nich jest stadion Spartaka, zbudowany wg projektu pracowni BiznesTehProekt i PozhEvroStroi w latach 2010-2014. arena, która kosztowała 430 milionów dolarów, pomieści 45 tysięcy widzów. Stadion przez najbliższe lata nosić będzie nazwę Otkrytiye Arena – to wynik umowy sponsorskiej z jednym z rosyjskich banków.

Stadion Spartak w Moskwie

Stadion Spartak w Moskwie

www.fifa.com

Sześć meczów Mundialu 2018 odbędzie się w Niżnym Nowogrodzie. I ta arena jest nowa, zbudowano ją w latach 2014-18 na rozległej działce, malowniczo położonej w miejscu krzyżowania się rzeki Wołgi i Oki. Stadion, który pomieści niecałe 45 tysięcy widzów, ma monumentalną formę. Dach budowli dźwiga 800 wysokich kolumn, które jednocześnie tworzą oprawę dla elewacji areny. Do wejścia na stadion wiodą liczne, szerokie, ozdobne schody.

 

Stadion w Niżnym Nowogrodzie

Stadion w Niżnym Nowogrodzie

Foto: www.fifa.com

Mundial 2018 zagości także w graniczącym z Polską Kaliningradzie. Bryła wzniesionego w latach 2016-18 obiektu inspirowana jest podobną formą słynnej Allianz Arena, zbudowanej w Monachium wg projektu pracowni Herzog & de Meuron. Arena w Kaliningradzie – to dzieło francuskiej pracowni Wilmotte & Associes, którego powstanie kosztowało 720 milionów dolarów.

 

Stadion w Kalinigradzie

Stadion w Kalinigradzie

Foto: Wikipedia.org

Finał Mundialu 2018 rozegrany będzie na stadionie Łużniki w Moskwie. Arena, która może zmieścić ponad 81 tysięcy widzów jest jednym z dwóch największych tego typu obiektów w Rosji. Na wzniesionym w 1956 roku stadionie odbywały się m.in. Igrzyska Olimpijskie w 1981 roku. Na potrzeby Mundialu stadion przeszedł gruntowny remont, dzięki któremu jego kamienne, socrealistyczne elewacje odzyskały swój blask (warto nadmienić, że od 1956 do 1992 roku arena nosiła imię Lenina).

Stadion Łużniki w Moskwie

Stadion Łużniki w Moskwie

Uczestnicy Mundialu 2018 najdalej na wschód dojadą do Jekaterynburga – w tym azjatyckim mieście znajduje się zbudowany w 1957 roku stadion, na którym odbędą się cztery mecze rozgrywek grupowych. Arena, która przeszła ostatnio duży remont, pomieści 35 tysięcy kibiców, po zakończeniu mistrzostw widownia ma być jednak zmniejszona o 12 tysięcy miejsc. Po remoncie stadion nieco zmienił swoje oblicze: zachowano kamienną, socrealistyczną fasadę, nad nią jednak wyrosła nowoczesna, szklana, podświetlana nadbudowa.

Stadion w Jekaterynburgu

Stadion w Jekaterynburgu

Foto: www.fifa.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacje Zagraniczne, Hot

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera