Konkurs Architektury Ceglanej, organizowany przez Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs Architektury Ceglanej – wyniki

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs Architektury Ceglanej odbył się w 2018 roku po raz pierwszy. Jego celem jest – jak piszą organizatorzy - „pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych, w zakresie projektowania z wykorzystaniem cegieł klinkierowych na elewacji budynków”.

 

I nagroda, Dom Jednorodzinny - Adam Piaseczyński

I nagroda, Dom Jednorodzinny - Adam Piaseczyński

Konkurs Architektury Ceglanej, organizowany przez Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej, jest skierowany do przyszłych architektów, do tych, którzy w zawodzie stawiają pierwsze kroki. W odróżnieniu od słynnego Brick Award dotyczy pomysłów, projektów, wizji, koncepcji, które niekoniecznie muszą znaleźć swoje materialne wcielenie.

II nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Zalewski

II nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Zalewski

W ramach pierwszej odsłony Konkursu Architektury Ceglanej, organizator – Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej wraz z partnerem organizacyjnym – Stowarzyszeniem Architektów Polskich, poprosił studentów kierunków architektonicznych o przedstawienie swojej wizji optymalnych rozwiązań w ramach dwóch kategorii konkursowych: „Budownictwo mieszkaniowe – dom jednorodzinny, wolnostojący” oraz „Budownictwo przyszłości (kreatywność)”.

W tej pierwszej kategorii Konkursu Architektury Ceglanej pierwszą nagrodę jury przyznało Adamowi Piaseczyńskiemu, studentowi Politechniki Opolskiej, za jego projekt „Domu nad Wisłą”. Prosty budynek wzbogacono falistą elewacją z cegły. Jej kształt inspirowany jest... powierzchnią rzeki. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Piotr Zalewski z Politechniki Warszawskiej, który stworzył koncepcję idealnego domu dla pasjonatów wspinaczki. Kubiczną bryłę architekt podzielił na pół, w przestrzeni pomiędzy segmentami lokując ściany wspinaczkowe, do których dobrze pasuje użyta na elewacjach cegła klinkierowa. Laureatem trzeciej nagrody został Piotr Przekop z Politechniki Białostockiej za projekt „Domu Panoramicznego”, a specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Frątczak, studentka Politechniki Łódzkiej za „Exploded House”.

III nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Przekop

III nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Przekop

Specjalne wyróżnienie, Dom Jednorodzinny - Aleksandra Frątczak

Specjalne wyróżnienie, Dom Jednorodzinny - Aleksandra Frątczak

Konkurs Architektury Ceglanej cieszył się sporą popularnością wśród studentów – do nagród w obu kategoriach nominowano po dziesięć projektów, Wśród pomysłów na „Budownictwo przyszłości” jury najbardziej spodobał się pomysł Klaudii Lachcik z Politechniki Warszawskiej. Jej projekt pt. „Wielowątkowość” odnosi się zarówno do sposobu układania cegieł, jak i nieskończonych możliwości ich zestawiania. Drugą nagrodę otrzymał Szymon Król z Politechniki Lubelskiej, za projekt „Schronu z tarasem widokowym”, który autor wpisał w Dolinę Pięciu Stawów, wzdłuż szlaku turystycznego. Trzecie miejsce  miejsce zajął duet studentów Politechniki Wrocławskiej – Karol Łącki i Dominik Perzchlewicz, a wyróżniona została praca pt. „Kamieniczki” autorstwa Karoliny Szczygieł z Politechniki Śląskiej.

Na Konkurs Architektury Ceglanej napłynęły w sumie 54 projekty z trzynastu uczelni (w tym jednej zagranicznej – z Turynu). Nagrody, jakie zdobyli autorzy najlepszych koncepcji, t nie tylko pieniądze, ale i płatne staże w znanych pracowniach. W kolejnych latach popularność konkursu będzie zapewne jeszcze większa.


Foto: biuroprasowe.wienerberger.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera