Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs Architektury Ceglanej – wyniki

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs Architektury Ceglanej odbył się w 2018 roku po raz pierwszy. Jego celem jest – jak piszą organizatorzy - „pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych, w zakresie projektowania z wykorzystaniem cegieł klinkierowych na elewacji budynków”.

 

I nagroda, Dom Jednorodzinny - Adam Piaseczyński

I nagroda, Dom Jednorodzinny - Adam Piaseczyński

Konkurs Architektury Ceglanej, organizowany przez Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej, jest skierowany do przyszłych architektów, do tych, którzy w zawodzie stawiają pierwsze kroki. W odróżnieniu od słynnego Brick Award dotyczy pomysłów, projektów, wizji, koncepcji, które niekoniecznie muszą znaleźć swoje materialne wcielenie.

II nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Zalewski

II nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Zalewski

W ramach pierwszej odsłony Konkursu Architektury Ceglanej, organizator – Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej wraz z partnerem organizacyjnym – Stowarzyszeniem Architektów Polskich, poprosił studentów kierunków architektonicznych o przedstawienie swojej wizji optymalnych rozwiązań w ramach dwóch kategorii konkursowych: „Budownictwo mieszkaniowe – dom jednorodzinny, wolnostojący” oraz „Budownictwo przyszłości (kreatywność)”.

W tej pierwszej kategorii Konkursu Architektury Ceglanej pierwszą nagrodę jury przyznało Adamowi Piaseczyńskiemu, studentowi Politechniki Opolskiej, za jego projekt „Domu nad Wisłą”. Prosty budynek wzbogacono falistą elewacją z cegły. Jej kształt inspirowany jest... powierzchnią rzeki. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Piotr Zalewski z Politechniki Warszawskiej, który stworzył koncepcję idealnego domu dla pasjonatów wspinaczki. Kubiczną bryłę architekt podzielił na pół, w przestrzeni pomiędzy segmentami lokując ściany wspinaczkowe, do których dobrze pasuje użyta na elewacjach cegła klinkierowa. Laureatem trzeciej nagrody został Piotr Przekop z Politechniki Białostockiej za projekt „Domu Panoramicznego”, a specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Frątczak, studentka Politechniki Łódzkiej za „Exploded House”.

III nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Przekop

III nagroda, Dom Jednorodzinny - Piotr Przekop

Specjalne wyróżnienie, Dom Jednorodzinny - Aleksandra Frątczak

Specjalne wyróżnienie, Dom Jednorodzinny - Aleksandra Frątczak

Konkurs Architektury Ceglanej cieszył się sporą popularnością wśród studentów – do nagród w obu kategoriach nominowano po dziesięć projektów, Wśród pomysłów na „Budownictwo przyszłości” jury najbardziej spodobał się pomysł Klaudii Lachcik z Politechniki Warszawskiej. Jej projekt pt. „Wielowątkowość” odnosi się zarówno do sposobu układania cegieł, jak i nieskończonych możliwości ich zestawiania. Drugą nagrodę otrzymał Szymon Król z Politechniki Lubelskiej, za projekt „Schronu z tarasem widokowym”, który autor wpisał w Dolinę Pięciu Stawów, wzdłuż szlaku turystycznego. Trzecie miejsce  miejsce zajął duet studentów Politechniki Wrocławskiej – Karol Łącki i Dominik Perzchlewicz, a wyróżniona została praca pt. „Kamieniczki” autorstwa Karoliny Szczygieł z Politechniki Śląskiej.

Na Konkurs Architektury Ceglanej napłynęły w sumie 54 projekty z trzynastu uczelni (w tym jednej zagranicznej – z Turynu). Nagrody, jakie zdobyli autorzy najlepszych koncepcji, t nie tylko pieniądze, ale i płatne staże w znanych pracowniach. W kolejnych latach popularność konkursu będzie zapewne jeszcze większa.


Foto: biuroprasowe.wienerberger.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera