Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Brick Award 2018 – znamy zwycięzców

 

Czas czytania: ~4 min


Brick Award – to znana na świecie nagroda, mająca na celu docenienie obiektów, wzniesionych z użyciem ceramiki budowlanej. Organizuje go firma Wienerberger, produkująca tego typu materiały. Brick Award przyznawana jest w systemie biennale. 28maja 2018 roku poznaliśmy autorów najlepszych ceglanych budowli, wzniesionych na świecie w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Brick Award 2018 została wręczona podczas gali, zorganizowanej w Wiedniu. W tym roku o nagrody ubiegało się prawie 600 projektów z 44 różnych krajów. Konkurs ma również swoją polską edycję – wśród laureatów jej ostatniej edycji znalazło się m.in. warszawskie Muzeum Katyńskie czy Rudy Dom w Rudach. Niestety w tym roku w międzynarodowej edycji konkursu polskie projekty nie zdobyły nagród.

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Brick Award 2018 przyznane zostało w pięciu kategoriach: „Feeling at home” (dla domów jednorodzinnych), “Living together” (dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych), „Working together” (dla budynków, związanych z pracą), „Sharing public spaces” (dla przestrzeni publicznych) i „Building outside the box” (dla innowacyjnych koncepcji i sposobów wykorzystania cegły, nowatorskich technologii budowlanych oraz niestandardowych cegieł i nowej ornamentyki).Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie: Vladimir Arsene z pracowni Westfourth Architecture, Rumunia; Stephan Ferenczy z BEHF Corporate Architects, Austria; Anne Kaestle z biura Duplex Architekten (zwyciężczyni Nagrody Specjalnej podczas Brick Award 2016), Niemcy; Marc Mimram z Marc Mimram Architecture, Francja; Jonathan Sergison z biura Sergison Bates architects, Wielka Brytania.

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Brick Award 2018, poziom nadesłanych prac oraz kierunki, w jakich zmierzają, komentuje Heimo scheuch, CEO firmy Wienerberger AG: „Zgłoszone w tym roku projekty wywarły wrażenie na jury swoją innowacyjnością i wysoką jakością. To odważne i kreatywne koncepcje ekologicznych i przyszłościowych przestrzeni do życia. Zawsze jednak zachowujące na względzie najważniejszy punkt odniesienia w architekturze — człowieka. Tworząc nową przestrzeń mieszkalną, najistotniejsze jest, aby koncentrować się na ludziach i ich potrzebach. Jesteśmy dumni, że aż tyle innowacyjnych miejskich projektów odpowiada na współczesne wyzwania społeczne, stosując naturalne materiały ceramiczne do budowy wysokiej jakości i przystępnych cenowo przestrzeni mieszkalnych”.

 

W konkursie Brick Award przyznawane są nagrody w kategoriach tematycznych oraz nagrody główne, w tym roku te ostatnie wręczono dwóm realizacjom. Nagrodę główną oraz nagrodę w kategorii „Living Together” otrzymała para budynków mieszkalnych Westkaai Towers 5 i 6, zbudowane w Antwerpii w Belgii wg projektu brytyjskiej pracowni Tony Fretton Architects (która współpracowała z biurem DE Architecten NV). Obiekty doceniono m.in. za to, że dzięki zastosowaniu cegły udało się złagodzić monumentalny charakter dużych obiektów.

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Grand Prix Brick Award nagrodę w kategorii „Sharing public spaces” jury przyznało gmachowi Muzeum Sztuki w Bazylei autorstwa Christa & Gantenbeina. To nagroda za dopasowanie nowego obiektu do zabytkowego sąsiedztwa, a także za pomysł wmontowania oświetlenia LED w rowki pomiędzy cegłami (oświetlenie informuje o aktualnych wystawach).

W kategorii „Feeling at Home” zwycięzcą został Atlas House, dom, zbudowany w Holandii wg projektu pracowni Monadnock. „Prywatny, trójkondygnacyjny dom wybudowany na małej działce to dobry przykład na to, jak budować wysokiej, jakości prywatne domy w małej skali. Pieczołowicie wykonane detale murarskie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz doskonale komponują się z budynkiem” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

Wśród budynków, związanych z pracą, a więc w kategorii „Working Together” wygrał gmach Terra Cotta Studio autorstwa Tropical Space. To pracownia i dom słynnego wietnamskiego artysty-ceramika, sześcian na brzegu rzeki, którego bambusowe półki chronią dzieła przed okresowymi powodziami. Dom wyróżnia się nie tylko formą, położeniem, konstrukcją, ale i wyjątkową, perforowaną fasadą.

Brick Award 2018 w kategrii „Buidling outside the box” otrzymała bioelektrociepłownia Värtan autorstwa U.D. Urban Design i Gottlieb Paludan Architects, zbudowana w Sztokholmie. Część naziemna obiektu, który w dużym stopniu przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, została pokryta zakrzywioną fasadą z pionowych elementów ceramicznych.

W konkursie Brick Award 2018 przyznano też dwie nagrody specjalne. Otrzymała ją, zgłoszona w kategorii „Sharing public spaces” kaplica św. Bernarda autorstwa Nicolás Campodonico Estudio, zbudowana w Argentynie. „To małe arcydzieło” – uznali jurorzy. Kaplica powstała na papmie, dla małej społeczności. W okolicy nie ma ani bieżącej wody, ani elektryczności - jest natomiast atmosfera kształtowana przez przyrodę i światło słoneczne, które raz dziennie na wschodniej ścianie kaplicy tworzy krzyż — cień rzucany przez dwie niepołączone ze sobą belki.

Druga nagroda specjalna trafiła do pracowni  AleaOlea architecture & landscape za (zgłoszony w kategorii „Building outside the box”) gmach kościoła w miejscowości Vilanova de la Barca w Hiszpanii. Projekt objął renowację XIII-wiecznej świątyni, która zniszczona w czasie wojny domowej pozostawała w ruinie. Niezwykła ingerencja w tę zabytkową strukturę stała się dowodem na to, że cegła może stanowić pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Źródło informacji i zdjęć: clay-wienerberger.com, biuroprasowe.wienerberger.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera