Wienerberger Brick Award - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Brick Award 2018 – znamy zwycięzców

 

Czas czytania: ~4 min


Brick Award – to znana na świecie nagroda, mająca na celu docenienie obiektów, wzniesionych z użyciem ceramiki budowlanej. Organizuje go firma Wienerberger, produkująca tego typu materiały. Brick Award przyznawana jest w systemie biennale. 28maja 2018 roku poznaliśmy autorów najlepszych ceglanych budowli, wzniesionych na świecie w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Brick Award 2018 została wręczona podczas gali, zorganizowanej w Wiedniu. W tym roku o nagrody ubiegało się prawie 600 projektów z 44 różnych krajów. Konkurs ma również swoją polską edycję – wśród laureatów jej ostatniej edycji znalazło się m.in. warszawskie Muzeum Katyńskie czy Rudy Dom w Rudach. Niestety w tym roku w międzynarodowej edycji konkursu polskie projekty nie zdobyły nagród.

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Brick Award 2018 przyznane zostało w pięciu kategoriach: „Feeling at home” (dla domów jednorodzinnych), “Living together” (dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych), „Working together” (dla budynków, związanych z pracą), „Sharing public spaces” (dla przestrzeni publicznych) i „Building outside the box” (dla innowacyjnych koncepcji i sposobów wykorzystania cegły, nowatorskich technologii budowlanych oraz niestandardowych cegieł i nowej ornamentyki).Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie: Vladimir Arsene z pracowni Westfourth Architecture, Rumunia; Stephan Ferenczy z BEHF Corporate Architects, Austria; Anne Kaestle z biura Duplex Architekten (zwyciężczyni Nagrody Specjalnej podczas Brick Award 2016), Niemcy; Marc Mimram z Marc Mimram Architecture, Francja; Jonathan Sergison z biura Sergison Bates architects, Wielka Brytania.

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Brick Award 2018, poziom nadesłanych prac oraz kierunki, w jakich zmierzają, komentuje Heimo scheuch, CEO firmy Wienerberger AG: „Zgłoszone w tym roku projekty wywarły wrażenie na jury swoją innowacyjnością i wysoką jakością. To odważne i kreatywne koncepcje ekologicznych i przyszłościowych przestrzeni do życia. Zawsze jednak zachowujące na względzie najważniejszy punkt odniesienia w architekturze — człowieka. Tworząc nową przestrzeń mieszkalną, najistotniejsze jest, aby koncentrować się na ludziach i ich potrzebach. Jesteśmy dumni, że aż tyle innowacyjnych miejskich projektów odpowiada na współczesne wyzwania społeczne, stosując naturalne materiały ceramiczne do budowy wysokiej jakości i przystępnych cenowo przestrzeni mieszkalnych”.

 

W konkursie Brick Award przyznawane są nagrody w kategoriach tematycznych oraz nagrody główne, w tym roku te ostatnie wręczono dwóm realizacjom. Nagrodę główną oraz nagrodę w kategorii „Living Together” otrzymała para budynków mieszkalnych Westkaai Towers 5 i 6, zbudowane w Antwerpii w Belgii wg projektu brytyjskiej pracowni Tony Fretton Architects (która współpracowała z biurem DE Architecten NV). Obiekty doceniono m.in. za to, że dzięki zastosowaniu cegły udało się złagodzić monumentalny charakter dużych obiektów.

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Westkaai Towers 5 & 6, Belgium fot. Filip Dujardin

Grand Prix Brick Award nagrodę w kategorii „Sharing public spaces” jury przyznało gmachowi Muzeum Sztuki w Bazylei autorstwa Christa & Gantenbeina. To nagroda za dopasowanie nowego obiektu do zabytkowego sąsiedztwa, a także za pomysł wmontowania oświetlenia LED w rowki pomiędzy cegłami (oświetlenie informuje o aktualnych wystawach).

W kategorii „Feeling at Home” zwycięzcą został Atlas House, dom, zbudowany w Holandii wg projektu pracowni Monadnock. „Prywatny, trójkondygnacyjny dom wybudowany na małej działce to dobry przykład na to, jak budować wysokiej, jakości prywatne domy w małej skali. Pieczołowicie wykonane detale murarskie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz doskonale komponują się z budynkiem” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

Wśród budynków, związanych z pracą, a więc w kategorii „Working Together” wygrał gmach Terra Cotta Studio autorstwa Tropical Space. To pracownia i dom słynnego wietnamskiego artysty-ceramika, sześcian na brzegu rzeki, którego bambusowe półki chronią dzieła przed okresowymi powodziami. Dom wyróżnia się nie tylko formą, położeniem, konstrukcją, ale i wyjątkową, perforowaną fasadą.

Brick Award 2018 w kategrii „Buidling outside the box” otrzymała bioelektrociepłownia Värtan autorstwa U.D. Urban Design i Gottlieb Paludan Architects, zbudowana w Sztokholmie. Część naziemna obiektu, który w dużym stopniu przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, została pokryta zakrzywioną fasadą z pionowych elementów ceramicznych.

W konkursie Brick Award 2018 przyznano też dwie nagrody specjalne. Otrzymała ją, zgłoszona w kategorii „Sharing public spaces” kaplica św. Bernarda autorstwa Nicolás Campodonico Estudio, zbudowana w Argentynie. „To małe arcydzieło” – uznali jurorzy. Kaplica powstała na papmie, dla małej społeczności. W okolicy nie ma ani bieżącej wody, ani elektryczności - jest natomiast atmosfera kształtowana przez przyrodę i światło słoneczne, które raz dziennie na wschodniej ścianie kaplicy tworzy krzyż — cień rzucany przez dwie niepołączone ze sobą belki.

Druga nagroda specjalna trafiła do pracowni  AleaOlea architecture & landscape za (zgłoszony w kategorii „Building outside the box”) gmach kościoła w miejscowości Vilanova de la Barca w Hiszpanii. Projekt objął renowację XIII-wiecznej świątyni, która zniszczona w czasie wojny domowej pozostawała w ruinie. Niezwykła ingerencja w tę zabytkową strukturę stała się dowodem na to, że cegła może stanowić pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Źródło informacji i zdjęć: clay-wienerberger.com, biuroprasowe.wienerberger.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera