RIBA razy siedem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


RIBA razy siedem

 

Czas czytania: ~3 min


11 czerwca 2002 Królewski Brytyjski Instytut Architektury RIBA - poinformował o przyznaniu tegorocznych nagród za najciekawsze realizacje 2001 roku. Nagrodzonych zostało 58 obiektów na terenie Wielkiej Brytanii oraz 7 obiektów zagranicznych. Nagrodę otrzymały następujące zagraniczne realizacje:
8twOUUzMy10sf7FNtijPqCtonAYEnXPg2619lla0vC2rbwxfjPLOwcjv5h3j_braun.jpg
v- Europejska Centrala firmy Braun Melsungen AG w Melsungen na terenie RFN, zrealizowane przez biuro Michael Wilford & Partners, Londyn/Stuttgart. Te nowoczesny obiekt został zaprojektowany wedle zasady odzwierciedlenia funkcji w bryle. Część administracyjna, część główna i część biurowa są wyraźnie od siebie przestrzennie, materiałowo i kolorystycznie oddzielone. Podobnie nietypowo, jak bryła, zorganizowana jest część biurowa. Wykorzystano w niej koncepcję „Biuro 2010”. Pracownicy w ogóle nie mają stałych miejsc pracy. Każdy może sobie wyszukać codziennie nowe miejsce. Osobiste materiały magazynowane są w mobilnych skrzynkach (Caddies), które na noc są zamykane w specjalnych pomieszczeniach (Lockers). Dzięki temu wielkie biuro zyskuje na elastyczności, a praca w nim jest ciekawsza, bardziej urozmiacona.
aJt9RaUhAFuaWSQ8gOXvLKPJ1bo9LvBzYPKJmg2Vni6EdpdXsSSmVzWAfg7U_burda.jpg
- Rozbudowa budynku wydawnictwa Burda w Offenburgu RFN, zrealizowana przez biuro Ingenhoven Overdiek Kahlen und Partner, Duesseldorf, Budynek ma formę tarasową na której piętrowo położone są poszczególne segmenty biura. Duże, przeszklone powierzchnie umożliwiają dodatkowe doświetlenie miejsc pracy. Rozbudowa dostarczyła około 16 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej dla około 500 pracowników. Interesująca forma architektoniczna ma przede wszystkim służyć budowaniu nowego wizerunku wydawnictwa, co powinno pomóc w przyciągnięciu do firmy nowych, zdolnych pracowników.
- Ernstings Service Centre w Coesfeld-Lette, zrealizowany przez biuro David Chipperfield Architects, Londyn. Budynek biurowy o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych jest siedzibą firmy odzieżowej „Ernsting’s family“. Realizacja jest rezultatem konkursu rozpisanego w 1999 roku. Brało w nim udział 10 biur z całego świata.
T8zUC5gIAjGm4MfynNZ07Z0Idnwh5Yhq7lKbLlm6P2WtFWq3axiTpVvEs6I5_fabrykaeksperyment.jpg
- Eksperymentalna fabryka w Magdeburgu, zrealizowana przez biuro Sauerbruch Hutton Architects, Berlin Jest to centrum nowych technologii łączące z sobą interdyscyplinarne centrum badawcze i nowoczesne centrum produkcyjne. Budynek ma bardzo intensywną, typową dla biura Sauerbuch Hutton, kolorystykę. Kompaktowa, składająca się z wielu mniejszych członów sylwetka wygląda jak wielka rzeźba. Fasada południowa i północna pokryte są szkłem. W środkowej części każdej z nich znajdują się wejścia do budynku.
- Fingal County Offices, Dublin, zrealizowany przez biuro: Bucholz McEvoy w kooperacji z BDP Dublin x
YToMtYNrY1r8PLIFkyjyX8leUpTsXVgYSw5FnQ0qi9ii4ZAN8RG7poMB9QkJ_targifankfurt.jpg
- Nowa hala targowa we Frankfurcie nad Menem, zrealizowana przez biuro Nicholas Grimshaw and Partners, Londyn. Budynek hali nr 3 ma 165 metrów długości. Dominuje tu język minimalizmu i oszczędności formalnej. Jedynie dach ma bardziej wyrafinowaną formę. Dzięki temu, że hala jest otwarta z wszystkich stron oraz dzięki zminimalizowaniu ilości podpór łatwa jest zabudowa targowymi stoiskami. Powierzchnia - około 40 tysięcy metrów kwadratowych na dwóch piętrach.
- Rozbudowa „Galerii Narodowej” w Dublinie, zrealizowana przez biuro Benson + Forsyth z Londynu. W dobudowanej części znajduje się 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Program obejmował swie sale wystawiennicze, centrum edukacyjne, wiele multimedialnych pomieszczeń oraz archiwum, restaurację i sklep. Nowa część podzielona została na trzy niezależne strefy od północy na południe – wschodnia część przeznaczona jest dla wystaw czasowych, na piętrze są wystawy stałe, a w części wejściowej są garderoby i sklep. W centrum budynku znajduje się „hall komunikacyjny” z którego za pośrednictwem dużych schodów osiągalne są wszystkie wystawy, a w zachodniej części usytuowano wysoki ogród zimowy gdzie znajdują się także restauracje i kawiarnie. Otwarcie nowego skrzydła odbyło się 22 stycznia 2002 roku. Nagroda RIBA jest przyznawana dorocznie dla projektów, które w ubiegającym roku przyczyniły się do rozwoju brytyjskiej architektury. Nagrody otrzymują tylko członkowie RIBA. Jest to jednocześnie wstępna selekcja do znanej nagrody Stirlinga, która przyznawana jest w październiku każdego roku.

Podepnij swój artykuł

tagi

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera