Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Frei Otto – architekt, konstruktor, pechowiec

 

Czas czytania: ~2 min


Frei Otto urodził się 31 maj 1925 roku w niemieckim mieście Siegmar

 

c1Gsa1H0adDjFnLyEzO9DaBP45lcupcYd9mWDPSMAB7lsolO5caabOYGIQWg_stadion-olimpijski-w-monachium-21.jpg

Frei Otto, architekt i konstruktor zmarł 9 marca 2015 roku. Miał 90 lat i od dawna nie zajmował się projektowanie, jednak to właśnie w tym roku jury Nagrody Pritzkera postanowiło uhonorować go tym najwyższym, najważniejszym laurem, jaki może dostać architekt. Niemiecki architekt zmarł na dwa tygodnie przed dniem, w którym uroczyście miało zostać ogłoszone jego nazwisko jako zdobywcy „architektonicznego Nobla”.

Frei Otto urodził się 31 maj 1925 roku w niemieckim mieście Siegmar. Ojciec i dziadek przyszłego architekta byli rzeźbiarzami – mówi się, że obserwowanie od dzieciństwa, jak można przekształcać materię, było istotne dla ukształtowania się zainteresowań młodego Niemca. Frei Otto zapisał się na uniwersytet w 1943 roku – chciał uczęszczać na zajęcia z projektowania architektonicznego. Jednak trwała wojna i młodzieniec niedługo później został powołany do wojska. Został pilotem, później służył też w piechocie. W 1945 roku na dwa lata trafił do obozu jenieckiego, w którym podobno zajmował się projektowaniem różnych zabudowań z nietypowych, bo jedynych, jakie były dostępne materiałów.

Gdy wrócił do Niemiec dokończył studia w dziedzinie architektury, a w 1952 roku założył własną pracownię. Zanim to jednak nastąpiło, w 1950 roku był na stypendium w USA. Frei Otto sam wiele razy przyznawał, że wyjazd ten miał na niego duży wpływ. Zetknął się z dorobkiem Franka Lloyda Wrighta, Ericha Mendelsohna, Eero Saarinena, Ludwiga Mies van der Rohe, Richarda Neutry, Charlesa i Ray Eamesów - poznanie ich dzieł także było ważne dla kształtowania się jego poglądów na architekturę.

Największą sławę Freiowi Otto przyniósł projekt z lat 1968-1972, opracowany wspólnie z architektem Güntherem Behnischem. To Stadion Olimpijski wraz z towarzyszącymi zabudowaniami sportowymi, wybudowany w Monachium na potrzeby Igrzysk w 1972 roku. Mówi się, że mające imitować szczyty Alp przejrzyste konstrukcje rozpiętych na linach akrylowych dachów są jedną z najdoskonalszych materializacji idei lekkiej wiszącej konstrukcji, jaka w tamtych czasach mogła powstać.

Dalsza część artykułu TUTAJ


Podepnij swój artykuł

tagi

Stara Rzeźnia w Poznaniu - klimatyczna przestrzeń odzyskana
Stara Rzeźnia w Poznaniu - klimatyczna przestrzeń odzyskana

Stara Rzeźnia znajduje się w centrum Poznania, przy ulicy Garbary, w sąsiedztwie Starego Miasta, Cyt ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera