Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Posadzki parkingowe w biurowcach - jak zdobyć dodatkowe punkty w certyfikacji LEED?

 

Czas czytania: ~3 min


Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych m.in. posadzek parkingowych może przyczynić się do uzyskania przez budynek dodatkowych punktów w certyfikacji LEED. Jak zwiększyć szanse na ich dobycie?

 

Projekty biurowe, które starają się o certyfikat LEED, podlegają ocenie w różnych obszarach powiązanych ze zrównoważonym rozwojem. W zależności od liczby zdobytych punktów, są klasyfikowane na jednym z czterech poziomów. Podstawowy poziom to budynek certyfikowany, w przypadku wyższej liczby punktów przyznawane są certyfikaty Silver, Gold lub Platinum. Przy ocenie parkingów brane są pod uwagę m.in. takie kwestie związane z projektowaniem posadzek, jak wydzielenie uprzywilejowanych miejsc postojowych, wybór materiału i technologii posadzkowej, a nawet skład farby do malowania oznaczeń poziomych.

 

1. Wyraźnie zaznacz na posadzce miejsca postojowe tylko dla „zielonych” pojazdów

Zgodnie z wytycznymi USGBC warto przeznaczyć 5% wszystkich miejsc postojowych w budynku dla „zielonych” pojazdów. Należy w wyraźny sposób wyodrębnić je jako miejsca do wyłącznego użytku przez samochody niskoemisyjne lub energooszczędne. Miejsca te powinny być rozłożone proporcjonalnie w różnych strefach parkingu. Dodatkowo, należy zainstalować stacje ładowania pojazdów elektrycznych albo stacje tankowania paliw alternatywnych – każde z nich dla minimum 2% miejsc postojowych dostępnych na parkingu. Dobrym sposobem wizualnego wydzielenia tych miejsc jest zastosowanie posadzek żywicznych w kontrastowych kolorach oraz namalowanie na nich napisów lub symbolicznych oznaczeń poziomych.

Posadzki parkingowe
Posadzki parkingowe

2. Wyróżnij miejsca na rowery innym kolorem posadzki

Zgodnie z wymaganiami LEED warto wygospodarować w biurowcu miejsca do przechowywania rowerów – zarówno o charakterze sezonowym, jak i stałym. I jednych, i drugich powinno być minimum 4 w każdym budynku. Krótkoterminowa infrastruktura rowerowa powinna być w stanie obsłużyć 2,5% gości odwiedzających budynek w szczycie sezonu. Strefy te powinny znajdować się w odległości do 30 m od głównego wejścia. Z kolei długoterminowe miejsca na rowery powinny wystarczyć dla 5% stałych użytkowników i być usytuowane max. 30 m od jakiegokolwiek czynnego wejścia do budynku. Aby ułatwić korzystanie z infrastruktury rowerowej, warto zaprojektować te miejsca w taki sposób, aby były widoczne z daleka, np. poprzez zastosowanie innego koloru posadzki oraz symbole graficzne.

Posadzki parkingowe
Posadzki parkingowe

3. Wybierz posadzki parkingowe o niskiej zawartości lotnych związków organicznych

W celu zredukowania wewnątrz budynku ilości zanieczyszczeń powietrza, które są drażniące, mają nieprzyjemny zapach lub wywierają niekorzystny wpływ na samopoczucie wykonawców lub użytkowników, w certyfikacji LEED ustalono limity zawartości lotnych związków organicznych (LZO) dla materiałów budowlanych. Dla posadzek parkingowych limit ten wynosi 50 g/l.

Posadzki parkingowe

4. Zwróć uwagę na odpowiedzialne zarządzanie odpadami na budowie

Aby jak najmniej odpadów budowlanych trafiało na składowiska lub do spalarni śmieci, warto zarządzać nimi w przemyślany sposób. W tej kategorii każdy szczegół ma znaczenie, choćby to, że wykonawcy posadzek parkingowych korzystają z dużych kontenerów (tzw. IBC, z ang. Intermediate Bulk Container) i beczek wielokrotnego użytku.

 

Dobrym przykładem, jak idea zrównoważonego budownictwa działa w praktyce, jest kompleks biurowy Alchemia w Gdańsku, w przypadku którego wszystkie dotychczas powstałe budynki uzyskały certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum.

 

Zobacz wizytówkę firmy Flowcrete Polska

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Posadzki

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera