Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej

 

Czas czytania: ~2 min


Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Placówka, która powstaje w ruinach zamku Wilczków jest finansowana z budżetu gminy oraz dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego. Obiekt ma być gotowy do 31 października 2019 roku.

 

Centrum Edukacji Ekologicznej

Architektura ekologiczna - Centrum Edukacji Ekologicznej

Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej  w Czechowicach-Dziedzicach, ale nie będzie to jedyna tego typu placówka w kraju. Wcześniej opracowano m.in. projekt architektoniczny Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej Ponadregionalnego Ośrodka Rewitalizacji Jezior w Szczecinku,  wiele gmin stara się tworzyć miejsca, w których mieszkańcy mogą nie tylko poznać wyjątkowe walory przyrodnicze swojego regionu, ale i zrozumieć i docenić ważną rolę, jaką pełnią one w ekosystemie.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach, którego projekt architektoniczny stworzyła pracownia Konior Studio, ma kosztować 18 milionów złotych. Jak piszą pomysłodawcy tej inwestycji, „Centrum Edukacji Ekologicznej będzie obiektem łączącym funkcję rekreacyjną i edukacyjną, a zarazem umożliwi zabezpieczenie oraz ekspozycję ruin dworu Wilczków”. Placówka powstaje na terenie wokół Potoku Czechowickiego, który poza tym, że stanowi ujście dla wód deszczowych i roztopowych i przepływa przez trzy stawy hodowlane, jest miejscem występowania ponad 260 gatunków rośli. Projekt architektoniczny Centrum Edukacji Ekologicznej ma eksponować i chronić to przyrodnicze dziedzictwo, ma też pomóc pokazać zwiedzającym jego liczne walory. Obecnie ów teren jest dość zaniedbany – inwestycja ma przywrócić mu ład i wspomóc naturalny rozwój cennych z punktu widzenia przyrodniczego siedlisk.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Konior Studio dla przyrody

Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej jak obiekt, w którym architektura uzupełnia przyrodę. Obok zabytkowych ruin zamku Wilczków powstanie m.in. wieża widokowa, a także pawilon, służący obsłudze ruchu turystycznego oraz szerokiemu programowi edukacji i promocji przyrodniczego bogactwa tego regionu. Projekt architektoniczny zakłada zachowanie i wyeksponowanie walorów zabytkowych ruin, stworzenie na całym terenie sieci tras spacerowych, ścieżek edukacyjnych dopasowanych do potrzeb turystów pieszych i rowerowych, a nawet biegaczy. Nowe obiekty architektoniczne mają uzupełnić ten obszar w subtelnie wkomponowane w przyrodniczy kompleks obiekty niezbędne dla sprawnego funkcjonowania placówki, służącej zarówno edukacji, jak rekreacji. „Projekt zawiera rozwiązania typowe dla rozwoju turystyki zrównoważonej, rozumianej jako każda forma rozwoju turystycznego, zarządzania i aktywności turystycznej, która podtrzymuje ekologiczną, społeczną i ekonomiczną integralność terenów, a także zachowanie dla przyszłych pokoleń w niezmienionym stanie zasobów naturalnych i kulturowych objętych projektem obszarów” - podkreślają przedstawiciele gminy Czechowice Dziedzice.

 

Foto: Konior Studio, UM Czechowice-Dziedzice


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Hot

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera