Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej

 

Czas czytania: ~2 min


Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Placówka, która powstaje w ruinach zamku Wilczków jest finansowana z budżetu gminy oraz dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego. Obiekt ma być gotowy do 31 października 2019 roku.

 

Centrum Edukacji Ekologicznej

Architektura ekologiczna - Centrum Edukacji Ekologicznej

Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej  w Czechowicach-Dziedzicach, ale nie będzie to jedyna tego typu placówka w kraju. Wcześniej opracowano m.in. projekt architektoniczny Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej Ponadregionalnego Ośrodka Rewitalizacji Jezior w Szczecinku,  wiele gmin stara się tworzyć miejsca, w których mieszkańcy mogą nie tylko poznać wyjątkowe walory przyrodnicze swojego regionu, ale i zrozumieć i docenić ważną rolę, jaką pełnią one w ekosystemie.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach, którego projekt architektoniczny stworzyła pracownia Konior Studio, ma kosztować 18 milionów złotych. Jak piszą pomysłodawcy tej inwestycji, „Centrum Edukacji Ekologicznej będzie obiektem łączącym funkcję rekreacyjną i edukacyjną, a zarazem umożliwi zabezpieczenie oraz ekspozycję ruin dworu Wilczków”. Placówka powstaje na terenie wokół Potoku Czechowickiego, który poza tym, że stanowi ujście dla wód deszczowych i roztopowych i przepływa przez trzy stawy hodowlane, jest miejscem występowania ponad 260 gatunków rośli. Projekt architektoniczny Centrum Edukacji Ekologicznej ma eksponować i chronić to przyrodnicze dziedzictwo, ma też pomóc pokazać zwiedzającym jego liczne walory. Obecnie ów teren jest dość zaniedbany – inwestycja ma przywrócić mu ład i wspomóc naturalny rozwój cennych z punktu widzenia przyrodniczego siedlisk.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Konior Studio dla przyrody

Konior Studio projektuje Centrum Edukacji Ekologicznej jak obiekt, w którym architektura uzupełnia przyrodę. Obok zabytkowych ruin zamku Wilczków powstanie m.in. wieża widokowa, a także pawilon, służący obsłudze ruchu turystycznego oraz szerokiemu programowi edukacji i promocji przyrodniczego bogactwa tego regionu. Projekt architektoniczny zakłada zachowanie i wyeksponowanie walorów zabytkowych ruin, stworzenie na całym terenie sieci tras spacerowych, ścieżek edukacyjnych dopasowanych do potrzeb turystów pieszych i rowerowych, a nawet biegaczy. Nowe obiekty architektoniczne mają uzupełnić ten obszar w subtelnie wkomponowane w przyrodniczy kompleks obiekty niezbędne dla sprawnego funkcjonowania placówki, służącej zarówno edukacji, jak rekreacji. „Projekt zawiera rozwiązania typowe dla rozwoju turystyki zrównoważonej, rozumianej jako każda forma rozwoju turystycznego, zarządzania i aktywności turystycznej, która podtrzymuje ekologiczną, społeczną i ekonomiczną integralność terenów, a także zachowanie dla przyszłych pokoleń w niezmienionym stanie zasobów naturalnych i kulturowych objętych projektem obszarów” - podkreślają przedstawiciele gminy Czechowice Dziedzice.

 

Foto: Konior Studio, UM Czechowice-Dziedzice


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Hot

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera