Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły pawilon z Runnymede

 

Czas czytania: ~2 min


Runnymede – to podmokły teren nad Tamizą, położony zaledwie 32 km na zachód od Londynu. To właśnie w tej okolicy swój niezwykły projekt architektoniczny zrealizowali Mark Wallinger i Studio Octopi. Na podmokłej łące wznieśli nietypowy pawilon.

 

pawilon z Runnymede

Sztuka architektury

 

Pawilon z Runnymede nie ma określonej funkcji, istnieje niczym samodzielne dzieło, przykład „sztuki architektury”. Zwiedzający mogą wejść do tego budynku, mogą go odbierać i użytkować indywidualnie. Sami projektanci mówią, że pawilon najlepiej służy refleksji i kontemplacji, że ich celem było stworzenie miejsca, w którym człowiek – w kontakcie z niezwykłą architekturą – może zainspirować się do rozmaitych przemyśleń.

pawilon z Runnymede

Zobacz i poczuj budynek z ziemi

 

Pawilon z Runnymede założono na planie koła. Po wejściu do środka widz może skręcić w lewo lub w prawo i wąskim, wijącym się korytarzem dojść do środka pawilonu. Tam napotka wypełniony wodą, okrągły basen, odbijający światło, dostające się przez wybity w dachu świetlik.

pawilon z Runnymede

Pawilon z Runnymede został zbudowany z ubitej ziemi, wymieszanej ze żwirem i wzmocnionej cementem. Użyta do budowy ziemia pochodzi z okolic, w których pawilon stanął. Dzięki temu budulcowi obiekt ma niezwykły kolor, fakturę, a nawet zapach – oddziałuje na wszystkie zmysły. 

pawilon z Runnymede

To poetyckie miejsce nie jest tylko ucieleśnieniem fantazji autorów projektu architektonicznego. Pawilon stanął w miejscu, w którym 15 czerwca 1215 król Jan bez Ziemi podpisał dokument o nazwie Magna Charta Libertatum - Wielka Karta Swobód, nadającej wiele nowych praw wolnościowych nie tylko feudałom, ale i np. miastom (m.in. w kwestiach podatkowych, sądowniczych, w relacjach z królem).

pawilon z Runnymede

To właśnie miejsce wybrano jako lokalizację pawilonu z Runnymede, bo architekci chcieli, aby zwiedzających historia natchnęła do rozważań nad prawem, pojęciem wolności, sprawiedliwości, równości. Projekt architektoniczny Marka Wallingera i Studio Octopi został zrealizowany w ramach publicznego programu artystycznego National Trust, czyli brytyjskiej organizaji, zajmującej się ochroną zabytków i przyrody.
Foto: Andrew Butler, http://octopi.co.uk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera