Pawilon z Runnymede - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły pawilon z Runnymede

 

Czas czytania: ~2 min


Runnymede – to podmokły teren nad Tamizą, położony zaledwie 32 km na zachód od Londynu. To właśnie w tej okolicy swój niezwykły projekt architektoniczny zrealizowali Mark Wallinger i Studio Octopi. Na podmokłej łące wznieśli nietypowy pawilon.

 

pawilon z Runnymede

Sztuka architektury

 

Pawilon z Runnymede nie ma określonej funkcji, istnieje niczym samodzielne dzieło, przykład „sztuki architektury”. Zwiedzający mogą wejść do tego budynku, mogą go odbierać i użytkować indywidualnie. Sami projektanci mówią, że pawilon najlepiej służy refleksji i kontemplacji, że ich celem było stworzenie miejsca, w którym człowiek – w kontakcie z niezwykłą architekturą – może zainspirować się do rozmaitych przemyśleń.

pawilon z Runnymede

Zobacz i poczuj budynek z ziemi

 

Pawilon z Runnymede założono na planie koła. Po wejściu do środka widz może skręcić w lewo lub w prawo i wąskim, wijącym się korytarzem dojść do środka pawilonu. Tam napotka wypełniony wodą, okrągły basen, odbijający światło, dostające się przez wybity w dachu świetlik.

pawilon z Runnymede

Pawilon z Runnymede został zbudowany z ubitej ziemi, wymieszanej ze żwirem i wzmocnionej cementem. Użyta do budowy ziemia pochodzi z okolic, w których pawilon stanął. Dzięki temu budulcowi obiekt ma niezwykły kolor, fakturę, a nawet zapach – oddziałuje na wszystkie zmysły. 

pawilon z Runnymede

To poetyckie miejsce nie jest tylko ucieleśnieniem fantazji autorów projektu architektonicznego. Pawilon stanął w miejscu, w którym 15 czerwca 1215 król Jan bez Ziemi podpisał dokument o nazwie Magna Charta Libertatum - Wielka Karta Swobód, nadającej wiele nowych praw wolnościowych nie tylko feudałom, ale i np. miastom (m.in. w kwestiach podatkowych, sądowniczych, w relacjach z królem).

pawilon z Runnymede

To właśnie miejsce wybrano jako lokalizację pawilonu z Runnymede, bo architekci chcieli, aby zwiedzających historia natchnęła do rozważań nad prawem, pojęciem wolności, sprawiedliwości, równości. Projekt architektoniczny Marka Wallingera i Studio Octopi został zrealizowany w ramach publicznego programu artystycznego National Trust, czyli brytyjskiej organizaji, zajmującej się ochroną zabytków i przyrody.
Foto: Andrew Butler, http://octopi.co.uk


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne

Nietypowy, biały dom od Moomo Architects
Nietypowy, biały dom od Moomo Architects

Spadzisty dach, jasna elewacja, prosta bryła – opis projektu architektonicznego pracowni Moomo nie o ...

Nowe Muzeum Piłsudskiego – beton obok dworu
Nowe Muzeum Piłsudskiego – beton obok dworu

14 sierpnia 2020 roku, jako jeden z elementów programu państwowych obchodów setnej rocznicy Bitwy Wa ...

Rusza budowa dworca Warszawa Zachodnia
Rusza budowa dworca Warszawa Zachodnia

Dworzec Warszawa Zachodnia w swoim obecnym wcieleniu już dawno nie spełnia wymogów, jakie współcześn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera