Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom pogrzebowy w minimalistycznym stylu

 

Czas czytania: ~ 2 min


Styl minimalistyczny w architekturze jest dość wymagający i niełatwo zastosować go, osiągając naprawdę dobry efekt, w surowych formach nie da się niedoróbek ukryć pod detalem, a niedoskonałości proporcji zatuszować rozczłonkowaniem bryły. Tym samym warto doceniać te minimalistyczne projekty architektoniczne, w których architektom udało się nie popełnić dużych błędów.

 

Dom pogrzebowy od HofmanDujardin

Architektura, która żyje

Dom pogrzebowy w minimalistycznym stylu zaprojektowała niedawno holenderska pracownia HofmanDujardin. Jak mówią autorzy, celem ich projektu architektonicznego było stworzenie miejsca pożegnania, które jednak nie byłoby wypełnione smutkiem. Chcieli, aby budynek pozwalał celebrować życie i doceniać to, co się od losu dostało i co przeżyło. 

Dom pogrzebowy od HofmanDujardin

Twórcy pracowni HofmanDujardin, czyli Michiel Hofman i Barabara Dujardin, stworzyli ten projekt architektoniczny po własnych przeżyciach i doświadczeniach żegnania najbliższych. Uznali, że budynek domu pogrzebowego powinien był wygodnym, ale i neutralnym miejscem, w którym można przeżyć swoje emocje. Jednocześnie architektura nie powinna wprowadzać nastroju smutku – architekci chcieli, aby budynek „pomagał’ przejść przez trudne chwile z zachowaniem dobrych wspomnień.

Dom pogrzebowy

Minimalizm w architekturze

Minimalizm w architekturze, związanej z emocjami, przeżyciem trudnych chwil sprawdza się chyba dobrze. Projekt architektoniczny pracowni HofmanDujardin zakłada powstanie trzyczęściowego budynku, z przestrzeniami przeznaczonymi na trzy różne części ceremonii pogrzebowej (spotkanie z gośćmi, właściwa uroczystość, indywidualne czy kameralne spotkanie z bliskimi). Sami architekci mówią, że obiekt miał otrzymać formę ponadczasową, ale i oddającą ducha nowoczesności.

Dom pogrzebowy

Minimalistyczny projekt architektoniczny Holendrów czerpie z nowoczesności. W pierwszej sali na ścianach mają być zamontowane duże ekrany, służące pokazom multimedialnym – wspomnieniom osoby zmarłej. Drugą salę wyposażono w ogromne przeszklenie, otwierające wnętrze na zielone otoczenie, które staje się w ten sposób scenografią dla uroczystości. Trzecia część budynku – to zespół małych pokoi – salek, w których można w niewielkim gronie spotkać się z bliskimi, by wspólnie spędzić czas po uroczystości.

Dom pogrzebowy

Dom pogrzebowy otrzymał minimalistyczną formę. Jest tu prosta bryła, w której jedynym środkiem wyrazu jest zróżnicowanie użytych materiałów (beton, szkło, drewno). Nie ma tu detali, nie ma udziwnień bryły – jest surowy kubik, w którego wnętrzu rozgrywają się ważne emocje. I to one kształtują tę formę architektoniczną, nie jej ozdobniki.

Foto: VERO Visuals, www.hofmandujardin.nl

Dom pogrzebowy

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna

Rusza modernizacja kina Światowid w Nowej Hucie
Rusza modernizacja kina Światowid w Nowej Hucie

30 czerwca 2025 roku w siedzibie Muzeum Nowej Huty odbyło się uroczyste podpisanie umowy na moderniz ...

Gniazda na wyspie Sobieszewskiej
Gniazda na wyspie Sobieszewskiej

„Projekt (…) na Wyspie Sobieszewskiej oparty jest na idei harmonii z miejscem, a nie jego przekształ ...

Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu
Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu

Zakończyła się budowa kompleksu mieszkaniowego Sienkiewicza Résidence we Wrocławiu. Położony w pobli ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera