Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pracownia MASS i budynek, który leczy

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia MASS Design Group stworzyła projekt gmachu szpitala dla chorych na cholerę, który stanął w 2015 roku w Port-au-Price. Ta uleczalna, ale zarazem silnie zakaźna choroba rozwinęła się na Haiti po zniszczeniach, jakich dokonało tam w 2010 roku potężne trzęsienie ziemi.

 

Pracownia MASS
Szpital na Haiti

Architektura szpitalna wg MASS Design Group

Pracownia MASS Design Group, we współpracy z działającymi na Haiti organizacjami medycznymi i lekarzami opracowała projekt budynku, służącego leczeniu cholery. Od 2010 roku, kiedy to po trzęsieniu ziemi lawinowo zaczęła rosnąć liczna chorych, byli oni poddawani terapiom w tymczasowych namiotach – długo nie było po prostu innych możliwości dla ich leczenia.

Szpital na Haiti
Szpital na Haiti

Dzięki projektowi MASS Design Group radykalnie podniosła się jakość i skuteczność leczenia – w nowym budynku można zachowywać higienę, zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii, można zaoferować chorym lepsze warunki, a co za tym idzie – szybsze dojście do zdrowia. Zrealizowany na Haiti projekt architektoniczny jest żywym dowodem na to, że architektura realnie wpływa na życie i… zdrowie.

Szpital na Haiti
Szpital na Haiti

Biały pawilon

MASS Design Group dla szpitala w stolicy Haiti opracowała dość lekką, przejrzystą bryłę. Skomponowano ją z kilku mniejszych, połączonych ze sobą pawilonów; przeszklone ściany osłonięto przed słońcem ażurowymi panelami, które ustawione ukośnie i pomalowane na różne odcienie błękitu stały się jednocześnie głównym środkiem wyrazu w tym projekcie architektonicznym.

 

Wielkie wrażenie w tym projekcie architektonicznym robi wnętrze: dużo w nim otwartej przestrzeni, dużo światła. Fakt, że ściany, posadzki, sufity i meble są białe powoduje, że przestrzeń wydaje się nie tylko czysta, ale wręcz sterylna – co w przypadku ośrodka, w którym walczy się z epidemią choroby zakaźnej działa bardzo pozytywnie.

Szpital na Haiti

Przy okazji budowy szpitala dla chorych na cholerę pracownia MASS Design Group zbudowała obok ekologiczną oczyszczalnię ścieków, pozwalającą odzyskiwać dużą część zużytej wody (co w przypadku obszarów biednych i narażonych na klęski żywiołowe jest szczególnie potrzebne). Cały kompleks szpitalny, razem z oczyszczalnią, tworzą całość, która służyć będzie szerokiemu gronu mieszkańców przez długie lata.

 

Foto: massdesigngroup.org


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Realizacje Zagraniczne

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera