Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkanie Plus w Krakowie 2018 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Wyniki konkursu architektonicznego na projekt osiedla w programie Mieszkanie Plus w Krakowie ogłoszono na początku sierpnia 2018 roku. Konkurs architektoniczny organizowała spółka BGK Nieruchomości, odpowiedzialna za realizację programu mieszkaniowego.

 

Mieszkanie Plus w Krakowie

Nowy projekt architektoniczny w Małopolsce

Osiedle w programie Mieszkanie Plus ma powstać na krakowskich Klinach, w południowej części Krakowa. Ma powstać na nim około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Będzie to pierwsza inwestycja realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus w stolicy Małopolski (podobne realizowane są już w innych miastach, np. w Warszawie). W konkursie architektonicznym, którego wyniki niedawno poznaliśmy, uczestnicy mieli za zadanie nie tylko przygotować założenie urbanistyczne, ale i projekt architektoniczny zabudowy dla fragmentu blisko 18-hektarowej działki położonej w rejonie ulic Spacerowej, Komuny Paryskiej, bpa A. Małysiaka.

Mieszkanie Plus w Krakowie

W konkursie architektonicznym na osiedle w programie Mieszkanie Plus w Krakowie chciało brać udział 29 pracowni; z tychże zgłoszeń sąd konkursowy wybrał pięć biur - uczestników konkursu zakwalifikowanych do etapu konkursu właściwego. Były to pracownie: Biuro Projektów Lewicki Łatak (Kraków), Natkaniec Olechnicki Architekci (Kraków), Kubatura (Kraków), Tomasz Śliwiński (Nowy Sącz) oraz AMC-Andrzej M. Chołdzyński (Lublin). Jak podkreślają organizatorzy, „celem konkursu było wyłonienie najlepszych pod względem funkcjonalnym, społecznym, wizualnym, komunikacyjnym i ekonomicznym rozwiązań projektowych. (…) Powstające w oparciu o wyniki konkursu osiedle ma oferować dostęp do infrastruktury społecznej – takiej jak żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, przychodnia lekarska czy punkty handlowo-usługowe. Dodatkowo na jego terenie mają znaleźć się skwery, place zabaw, przedogródki i wspólne przestrzenie, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich, integrowaniu lokalnej społeczności i decydują o komforcie zamieszkiwania”.

Mieszkanie Plus w Krakowie

Wyniki konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus w Krakowie otrzymała pracownia MC-Andrzej M. Chołdzyński. Zaproponowała ona kompleks o zróżnicowanym układzie urbanistycznym, zmieniających się biegach dróg czy ścieżek rowerowych a także o domach różnej wysokości (od 3 do 8 kondygnacji). Wśród walorów projektu architektonicznego wymieniany jest m.in. duży odsetek powierzchni biologicznie czynnej (64%), przeznaczenie parterów nie tylko na handel i usługi, ale i przestrzenie edukacyjne, społeczne, integrujące. W osiedlu znalazło się miejsce na obiekty sportowe czy kulturalne.

Mieszkanie Plus w Krakowie

Drugie miejsce w konkursie architektonicznym zajęły pracownie Natkaniec Olechnicki Architekci oraz Piotr Czerwiński Architekt, trzecią nagrodę przyznano biuru Kubatura z Krakowa.

 

Warto dodać, że przeciwko budowie osiedla na krakowskich Klinach protestują ekolodzy oraz wrażliwi na dziedzictwo przyrodnicze mieszkańcy. Podmokłe tereny tej części miasta zapełniają cenne przyrodniczo łąki, które są miejscem bytowania 45 gatunków ptaków oraz licznych roślin chronionych.

 

Źródło: bgkn.pl/konkurskrakow


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera