Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid zmieni Paceville - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid zmieni Maltę

 

Czas czytania: ~2 min


Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid ma wyrosnąć na północnym wybrzeżu Malty. Ta część wyspy, zwana Paceville, w ciągu ostatnich dekad zmieniła się w centrum rozrywkowo-turystyczne, coraz gęściej zabudowane, gwarne i tłumne. Projekt architektoniczny z pracowni Zahy Hadid właśnie do tego nawiązuje.

 

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid  w Paceville

Zaha Hadid nadal urzeka

 

Mimo że od śmierci słynnej architektki minęły już dwa lata, jej pracownia kontynuuje styl, narzucony przez założycielkę. Nadal w biurze powstają obiekty efektowne, zaskakujące, oryginalne, nie pozostawiające widza obojętnym. Tak, jak za życia architektki, tak i dziś realizacje spod marki „Zaha Hadid”, często budzą kontrowersje, a na pewno pozostają widoczne w przestrzeni miast, w których powstają.

 

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid ma szansę zmienić nieco krajobraz Malty. Projekt architektoniczny zakłada powstanie wysokiego gmachu w otoczeniu niższej od niego zabudowy – już tylko z tego powodu będzie on doskonale widoczny z daleka. Co więcej, jego bryła ma być na tyle oryginalna, że obiekt na pewno będzie zwracał uwagę. Czy stanie się architektoniczną ikoną Malty? Czy taki był zamysł architektów?

 

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid ma mieć 119 metrów, co uczyni go najwyższym obiektem na wsypie. Pomieści zarówno apartamenty, jak i ekskluzywny, butikowy hotel z basenami czy tarasami widokowymi. Maltę co roku odwiedza 2,5 miliona turystów i ich liczba podobno stale rośnie. To z myślą o nich powstał projekt architektoniczny efektownej wieży.

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid  w Paceville

Wieżowiec skręcony

 

Bryła architektoniczna wieżowca z pracowni Zahy Hadid ma być bardzo oryginalna. Dolna część gmachu będzie więc węższa, smuklejsza. Wraz z wysokością sylwetka budynku ma się rozszerzać oraz lekko skręcać. W ten sposób wizualnie zaznaczone mają być dwie osobne przestrzenie wewnątrz wieży – dolną, węższą część zajmą apartamenty mieszkalne, wyższą, oferującą wspaniałe widoki – hotel. Czy budynek przysłuży się rozwojowi turystyki na wyspie? A przede wszystkim – czy będzie pasował do miejscowej architektury?

 

Foto:  www.zaha-hadid.com

 

Galeria zdjęć projektu architektonicznego


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera