Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid zmieni Paceville - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid zmieni Maltę

 

Czas czytania: ~2 min


Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid ma wyrosnąć na północnym wybrzeżu Malty. Ta część wyspy, zwana Paceville, w ciągu ostatnich dekad zmieniła się w centrum rozrywkowo-turystyczne, coraz gęściej zabudowane, gwarne i tłumne. Projekt architektoniczny z pracowni Zahy Hadid właśnie do tego nawiązuje.

 

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid  w Paceville

Zaha Hadid nadal urzeka

 

Mimo że od śmierci słynnej architektki minęły już dwa lata, jej pracownia kontynuuje styl, narzucony przez założycielkę. Nadal w biurze powstają obiekty efektowne, zaskakujące, oryginalne, nie pozostawiające widza obojętnym. Tak, jak za życia architektki, tak i dziś realizacje spod marki „Zaha Hadid”, często budzą kontrowersje, a na pewno pozostają widoczne w przestrzeni miast, w których powstają.

 

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid ma szansę zmienić nieco krajobraz Malty. Projekt architektoniczny zakłada powstanie wysokiego gmachu w otoczeniu niższej od niego zabudowy – już tylko z tego powodu będzie on doskonale widoczny z daleka. Co więcej, jego bryła ma być na tyle oryginalna, że obiekt na pewno będzie zwracał uwagę. Czy stanie się architektoniczną ikoną Malty? Czy taki był zamysł architektów?

 

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid ma mieć 119 metrów, co uczyni go najwyższym obiektem na wsypie. Pomieści zarówno apartamenty, jak i ekskluzywny, butikowy hotel z basenami czy tarasami widokowymi. Maltę co roku odwiedza 2,5 miliona turystów i ich liczba podobno stale rośnie. To z myślą o nich powstał projekt architektoniczny efektownej wieży.

Wieżowiec z pracowni Zahy Hadid  w Paceville

Wieżowiec skręcony

 

Bryła architektoniczna wieżowca z pracowni Zahy Hadid ma być bardzo oryginalna. Dolna część gmachu będzie więc węższa, smuklejsza. Wraz z wysokością sylwetka budynku ma się rozszerzać oraz lekko skręcać. W ten sposób wizualnie zaznaczone mają być dwie osobne przestrzenie wewnątrz wieży – dolną, węższą część zajmą apartamenty mieszkalne, wyższą, oferującą wspaniałe widoki – hotel. Czy budynek przysłuży się rozwojowi turystyki na wyspie? A przede wszystkim – czy będzie pasował do miejscowej architektury?

 

Foto:  www.zaha-hadid.com

 

Galeria zdjęć projektu architektonicznego


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

P180 - biurowiec na smog
P180 - biurowiec na smog

P180 - taką nazwę nosić będzie biurowiec, którego budowa właśnie rozpoczęła się w Warszawie. Piętnas ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards
Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards

Międzynarodowy konkurs Architizer A+Awards miał w tym roku swoją ósmą edycję. Jego organizatorzy szc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera