Stadion w Opolu wyniki konkursu architektonicznego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyniki konkursu architektonicznego na Stadion Opolski

 

Czas czytania: ~2 min


Wyniki konkursu architektonicznego na Stadion Opolski ogłoszone zostały ogłoszone 14 sierpnia 2018 roku. Na konkurs nadesłano 11 prac, wszystkie oceniało jury pod przewodnictwem Kazimierza Łataka. Co ważne, w pracach nad konkursem i jego rozstrzygnięciem udział brał nie tylko SARP i miejscy urzędnicy, ale i przedstawiciele kibiców.

 

Projekt Stadionu w Opolu

Poznaj zwycięski projekt Stadionu w Opolu

 

Konkurs architektoniczny na projekt Stadionu Opolskiego miał na celu wyłonienie najciekawszej koncepcji areny sportowej, która ma zostać zbudowana w okolicy ulicy Północnej. Stadion ma pomieścić ok. 10-12 tysięcy osób, a koszt jego budowy szacowany jest na ok. 100 milionów złotych. Zakończona niedawno przebudowa znacznie większego Stadionu Śląskiego w Chorzowie kosztowała ponad sześć razy tyle. Zobacz więcej tutaj

 

Decyzją jury konkursu architektonicznego Stadion Opole zaprojektuje pracownia 90 Architekci we współpracy z biurem GMT. To im zdecydowano się przyznać pierwszą nagrodę. Uczestnicy konkursu mieli zaprojektować nowoczesny obiekt piłkarski, spełniający wymogi areny III kategorii UEFA, a jednocześnie nawiązujący formą do znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Wśród kryteriów oceny nadesłanych projektów w regulaminie wymieniono: walory kompozycyjne, innowacyjność i oryginalność rozwiązań architektonicznych; optymalne rozwiązanie funkcji obiektu ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązania komunikacji wewnętrznej i ewakuacji obiektu; ekonomika przyjętych rozwiązań i ich wpływ na koszt budowy i eksploatacji obiektu.

Projekt Stadionu w Opolu

90 Architekci i GMT zbudują Stadion Opolski

 

Konkurs architektoniczny na projekt Stadionu Opolskiego zakończył się wręczeniem nagród i wyróżnień. Pierwszą nagrodę otrzymał wspólny projekt biura 90 Architekci i spółki GMT (zespół autorski: Piotr Czarnecki, Jędrzej Przyłuski, Jarosław Jachna, Bartłomiej Tarnas, Tomasz Pilch (administracja). Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, ich projekt architektoniczny otrzymał nagrodę za: „wyjątkową formę, znak w przestrzeni związany z miejscem. Prawidłową, porządkującą otoczenie urbanistykę, racjonalną konstrukcję, właściwą komunikację zewnętrzną oraz wewnętrzną, co w efekcie daję spójną, jednoznaczną formę. Doceniono możliwość efektownej iluminacji oraz rozwiązania oszczędzające energię”.

 

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym przyznano wspólnej koncepcji pracowni: Ferma Kresek sp. z o.o. sp. k, R&P Architekten - Mirko Riede i Heinz Holscher (skład zespołu autorskiego: Grzegorz Tackiewicz (pełnomocnik), Anastazja Gronowska-Kiełb, Dawid Leopold, Adrian Lipowski, Mirko Riede, Heinz Holscher). Trzecią nagrodę otrzymali JSK Architekci. W konkursie wręczono też dwa wyróżnienia. Trafiły one do pracowni: Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne sp z o.o. i JW-A sp. z o.o. sp. k. oraz DEDECO.

 

Źródło: http://sarp.opole.pl, www.facebook.com/90architekci

 

Zobacz galerię zdjęć projektu architektonicznego


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

APA Wojciechowski z nagrodą w Moskwie
APA Wojciechowski z nagrodą w Moskwie

Składający się z trzech budynków kompleks biurowy White Square i White Gardens Office Center, zbudow ...

Ukraińska realizacja architektoniczna Mirosława Nizio
Ukraińska realizacja architektoniczna Mirosława Nizio

W Kijowie trwa budowa siedziby Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa. To placówka, która upami ...

Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online
Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online

W tym roku Nagroda Roku SARP została przyznana pracowni Lewicki Łatak oraz ART FM za projekt rozbudo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera