Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stadion Śląski po przebudowie - dzieło GMP Architekten

 

Czas czytania: ~3 min


Stadion Śląski w Chorzowie w latach 2009-2017 był nieczynny – trwała jego przebudowa i modernizacja. Za nowe wcielenie jednej z najważniejszych aren w kraju odpowiedzialna była pracownia GMP Architekten. Wśród zadań, jakie przed nią stanęły było m.in. stworzenie projektu architektonicznego i konstrukcji ogromnego dachu, który miał zostać rozpięty nad murawą.

 

Stadion Śląski
Stadion Śląski

Poznaj polskie stadiony

Stadion Śląski ma już swoje stałe miejsce w historii polskiego sportu. Należy do grona najbardziej kultowych aren sportowych w Polsce i pozycja ta nie zmieniła się nawet, gdy Stadion Śląski przepadł w staraniach o organizację meczów podczas Euro 2012, kiedy to ów zaszczyt zdobyły warszawski Stadion Narodowy, a także areny w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.

Stadion Śląski

Stadion Śląski w Chorzowie  został zbudowany w latach 1951-56. jego projekt architektoniczny opracowali Danuta Bredy-Brzuchowska i Julian Brzuchowski. Inwestycja była jednym z najważniejszych elementów budowy Parku Śląskiego (który wtedy nosił nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku), wielkiego terenu rekreacyjnego na pograniczu Katowic i Chorzowa, przeznaczonego dla szerokiego grona dla mieszkańców Górnego Śląska. Oddany do użytku w 1956 roku Stadion Śląski, zbudowany w obowiązującym wówczas stylu realizmu socjalistycznego, stał się miejscem wielu ważnych wydarzeń nie tylko sportowych, ale i kulturalnych. Ogromna arena była miejscem rozgrywek wielu cieszących się ogromną popularnością meczów piłki nożnej – rekordy frekwencji padały na tej widowni kilka razy - w 1957 roku mecz Polska – ZSRR  obejrzało tu podobno 100 tysięcy osób, podczas meczu Górnik Zabrze - Austria Wiedeń w 1963 roku kibiców było jeszcze 30 tysięcy więcej. Na Stadionie Śląskim grali m.in. Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica, U2, Pearl Jam.

Stadion Śląski

GMP Architekten zadaszyli Stadion Śląski

Stadion Ślaski w Chorzowie w latach 90. przechodził remonty, jednak wciąż nie mógł doczekać się prawdziwej modernizacji. Ta rozpoczęła się dopiero w 2008 roku i trwała bardzo długo, bo aż do 2017 roku. W ramach stworzonego przez GMP Architekten projektu architektonicznego zmieniła się wielkość i kształt trybun - poprawiono ich geometrię, aby zapewnić lepszą widoczność. Dziś stadion pomieści niecałe 54 tysiące widzów, którzy mogą siedzieć na krzesełkach w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Stadion Śląski ma nie tylko murawę piłkarską, ale i bieżnię lekkoatletyczną, nadaje się więc do organizowania różnego rodzaju zawodów sportowych.

Stadion Śląski

Najważniejszym, a na pewno najbardziej skomplikowanym elementem projektu architektonicznego modernizacji Stadionu laskiego było zbudowanie dachu nad murawą. To właśnie z powodu kłopotów technicznych przy jego budowie prace trwały tak wiele lat. Dach, wykonany z poliwęglanu i rozpięty na stalowych linach ma powierzchnię prawie 43 000 m2, co czyni go jedną z największych tego typu konstrukcji w Europie. Jego górny pierścień znajduje się na wysokości aż 50 metrów, a cała konstrukcja waży dwa tysiące ton.

Stadion Śląski

Stadion Śląski po modernizacji - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Chorzów, ul. Katowicka
Inwestor: Województwo Śląskie
Projektanci” GMP Architekten
Projekt oryginalny: Danuta Bredy-Brzuchowska i Julian Brzuchowski
Projekt oryginalny: 1950
Projekt modernizacji: 2008
Realizacja: 2017
Koszt inwestycji: 650 mln zł
Źródło zdjęć: stadionslaski.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Gmp Architekten, Hot

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera