Stadion Śląski to projekt architektoniczny GMP Architekten - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stadion Śląski po przebudowie - dzieło GMP Architekten

 

Czas czytania: ~3 min


Stadion Śląski w Chorzowie w latach 2009-2017 był nieczynny – trwała jego przebudowa i modernizacja. Za nowe wcielenie jednej z najważniejszych aren w kraju odpowiedzialna była pracownia GMP Architekten. Wśród zadań, jakie przed nią stanęły było m.in. stworzenie projektu architektonicznego i konstrukcji ogromnego dachu, który miał zostać rozpięty nad murawą.

 

Stadion Śląski
Stadion Śląski

Poznaj polskie stadiony

Stadion Śląski ma już swoje stałe miejsce w historii polskiego sportu. Należy do grona najbardziej kultowych aren sportowych w Polsce i pozycja ta nie zmieniła się nawet, gdy Stadion Śląski przepadł w staraniach o organizację meczów podczas Euro 2012, kiedy to ów zaszczyt zdobyły warszawski Stadion Narodowy, a także areny w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.

Stadion Śląski

Stadion Śląski w Chorzowie  został zbudowany w latach 1951-56. jego projekt architektoniczny opracowali Danuta Bredy-Brzuchowska i Julian Brzuchowski. Inwestycja była jednym z najważniejszych elementów budowy Parku Śląskiego (który wtedy nosił nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku), wielkiego terenu rekreacyjnego na pograniczu Katowic i Chorzowa, przeznaczonego dla szerokiego grona dla mieszkańców Górnego Śląska. Oddany do użytku w 1956 roku Stadion Śląski, zbudowany w obowiązującym wówczas stylu realizmu socjalistycznego, stał się miejscem wielu ważnych wydarzeń nie tylko sportowych, ale i kulturalnych. Ogromna arena była miejscem rozgrywek wielu cieszących się ogromną popularnością meczów piłki nożnej – rekordy frekwencji padały na tej widowni kilka razy - w 1957 roku mecz Polska – ZSRR  obejrzało tu podobno 100 tysięcy osób, podczas meczu Górnik Zabrze - Austria Wiedeń w 1963 roku kibiców było jeszcze 30 tysięcy więcej. Na Stadionie Śląskim grali m.in. Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica, U2, Pearl Jam.

Stadion Śląski

GMP Architekten zadaszyli Stadion Śląski

Stadion Ślaski w Chorzowie w latach 90. przechodził remonty, jednak wciąż nie mógł doczekać się prawdziwej modernizacji. Ta rozpoczęła się dopiero w 2008 roku i trwała bardzo długo, bo aż do 2017 roku. W ramach stworzonego przez GMP Architekten projektu architektonicznego zmieniła się wielkość i kształt trybun - poprawiono ich geometrię, aby zapewnić lepszą widoczność. Dziś stadion pomieści niecałe 54 tysiące widzów, którzy mogą siedzieć na krzesełkach w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Stadion Śląski ma nie tylko murawę piłkarską, ale i bieżnię lekkoatletyczną, nadaje się więc do organizowania różnego rodzaju zawodów sportowych.

Stadion Śląski

Najważniejszym, a na pewno najbardziej skomplikowanym elementem projektu architektonicznego modernizacji Stadionu laskiego było zbudowanie dachu nad murawą. To właśnie z powodu kłopotów technicznych przy jego budowie prace trwały tak wiele lat. Dach, wykonany z poliwęglanu i rozpięty na stalowych linach ma powierzchnię prawie 43 000 m2, co czyni go jedną z największych tego typu konstrukcji w Europie. Jego górny pierścień znajduje się na wysokości aż 50 metrów, a cała konstrukcja waży dwa tysiące ton.

Stadion Śląski

Stadion Śląski po modernizacji - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Chorzów, ul. Katowicka
Inwestor: Województwo Śląskie
Projektanci” GMP Architekten
Projekt oryginalny: Danuta Bredy-Brzuchowska i Julian Brzuchowski
Projekt oryginalny: 1950
Projekt modernizacji: 2008
Realizacja: 2017
Koszt inwestycji: 650 mln zł
Źródło zdjęć: stadionslaski.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Gmp Architekten, Hot

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera