Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jednorodzinny dom folkowy

 

Czas czytania: ~2 min


Pasywny dom folkowy – to projekt zespołu architektów z pracowni MIDI. Alicja Karaś, Piotr Karaś, Olga Królak zaprojektowali niewielki budynek jednorodzinny dla działki niedaleko Łodzi. Ma to znaczenie, bo tradycja regionu także wpłynęła na formę architektoniczną tego budynku.

 

Jednorodzinny dom pasywny

Jednorodzinny dom pasywny

 

Pasywny dom folkowy został zaprojektowany tak, aby zużywać maksymalnie mało energii. Tego typu budownictwo jest coraz bardziej popularne, bo nie tylko przynosi realne oszczędności, ale pozwala też żyć w poszanowaniu środowiska. Dziś już znane są optymalne zasady konstruowania jednorodzinnych domów pasywnych, zobacz tutaj, w tej technice można budować także obiekty o innych funkcjach, np. publicznych, sprawdź tutaj. Metoda budowania pasywnego staje się coraz bardziej popularna.

Jednorodzinny dom pasywny

Alicja Karaś, Piotr Karaś, Olga Królak, czyli pracownia MIDI już kilka lat temu opracowała projekt architektoniczny jednorodzinnego domu pasywnego. Nazwali go „folkowym”, bo swoją bryłę architektoniczną zawdzięcza inspiracjom lokalnym budownictwem regionu. W formie tego domu pasywnego doszukać się można echa typowej dla okolic Łowicza architektury ludowej, przełożonej jednak ja język współczesności.

Jednorodzinny dom pasywny

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego

 

Architekci z biura MIDI poznali tajniki budownictwa pasywnego i zastosowali je, projektując niewielki, bo zaledwie 90-metrowy dom jednorodzinny. „Co prawda, jest to najmniejszy z domów według projektu MIDI (90 m² powierzchni użytkowej), ale jesteśmy z niego szczególnie dumni. Przy jego projekcie zrealizowaliśmy najważniejsze cele pracowni” - piszą sami architekci, podkreślając w ten sposób, jak wiele uwagi przywiązują do projektowania ekonomicznego i ekologicznego zarazem.

 

Aby dom jednorodzinny był pasywny, a więc tracił jak najmniej energii, powinien mieć zwartą i prostą bryłę (im mniejsza powierzchnia ścian, tym mniej strat ciepła); prosty i funkcjonalny układ domu – to także niższe koszty budowy. Taką właśnie bryłę architektoniczną ma Folkowy dom pasywny. Ślad węglowy (emisję gazów cieplarnianych) można zmniejszyć, sięgając po pochodzące z recyklingu i up-cyklingu materiały, a także po materiały lokalne, których nie trzeba transportować z daleka. I te warunki spełnia Folkowy dom pasywny. Budynek posiada także dużą powierzchnię biologicznie czynną – zielony dach nie tylko zdobni, oczyszcza powietrze, produkuje tlen, ale i podnosi szczelność konstrukcji pasywnego domu jednorodzinnego.

 

Ale na tym nie koniec. Autorzy tego projektu architektonicznego postanowili dopasować budynek do lokalnego kolorytu. Sami piszą: „Układ desek na krótszych elewacjach jest interpretacją tradycyjnego sposobu zdobienia szczytów domów w rejonie łowickim. Elementy folkloru łowickiego zostały wykorzystane również na elewacji południowej”. Oznacza to, że ten nowoczesny, prosty, pasywny dom jednorodzinny został zarazem dopasowany do miejsca, w którym stanął, posiada elementy łączące go z lokalną tradycją budowlaną.

Jednorodzinny dom pasywny

Metryczka projektu architektonicznego

 

Pasywny dom folkowy

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Orpelów pod Łodzią
Zespół projektowy: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Olga Królak

Powierzchnia: 90 m2

Projekt: 2014
 

Galeria zdjęć projektu architektonicznego


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera