Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Honorowa Nagroda SARP 2018 dla Biura Projektów Lewicki Łatak

 

Czas czytania: ~5 min


Honorowa Nagroda SARP – to jedno z najważniejszych wyróżnień, jakie w Polsce może dostać architekt. Przyznawana od 1966 roku nagroda wręczana jest za całokształt twórczości. Od lat nie trafia jednak do emerytowanych twórców, a do czynnych architektów, dla których ma być raczej motywacją do bardziej wytężonej pracy, a nie podsumowaniem dorobku.

 

Fly spot Warszawa

Flyspot – tunel aerodynamiczny, Mory, gm. Ożarów

Fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP 2018 jedzie do Krakowa

 

Honorowa Nagroda SARP 2018 trafiła do Biura Projektów Lewicki Łatak. Jej twórcy i szefowie, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, pracują ze sobą nieprzerwanie od 1988 roku, własną pracownię prowadzą od 1995 roku. Dużą część swoich projektów architektonicznych zrealizowali w Krakowie, z tym miastem są związani. Jednak Honorowa Nagroda SARP trafiła do nich nie tylko za zbudowane w Grodzie Kraka budowle (na marginesie jednak można dodać, że Kraków ma szczęście do architektów – w 2016 roku ten ważny laur także przyznano krakowskiemu architektowi.

Akademicki budynek mieszkalny, ul. Nawojki, Kraków

Akademicki budynek mieszkalny, ul. Nawojki, Kraków. Proj. 1999-2001

Fot: Gabriela Buzek

Honorowa Nagroda SARP 2018 – jak można było przeczytać w uzasadnieniu werdyktu – przyznana została Biuru Projektów Lewicki Łatak, bo ich realizacje architektoniczne „prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich aspektach wartości w tym formy, kontekstu i funkcji. Większość projektów posiada unikalne cechy, potwierdzające tożsamość miejsca i wzbogacające przyrodnicze i kulturowe otoczenie”. Decyzję o nagrodzeniu Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka podjęła kapituła, złożona z laureatów Honorowej Nagrody SARP z lat ubiegłych. Byli to: Wojciech Zabłocki, Stanisław Deńko, Jakub Wacławek, Zbigniew Reszka oraz prezesa SARP Mariusz Ścisło.

Budynek mieszkalny jednorodzinny, Głosków-Letnisko, gm. Piaseczno.

Budynek mieszkalny jednorodzinny, Głosków-Letnisko, gm. Piaseczno. Proj. 2000-2004

Fot: Hanna Długosz

Poznaj realizacje architektoniczne Biura Projektów Lewicki Łatak

 

Biuro Projektów Lewicki Łatak ma na swoim koncie realizacje architektoniczne o bardzo zróżnicowanym charakterze – są wśród nich luksusowe apartamentowce, akademiki, obiekty przemysłowe i sportowe, ale i koncepcje dotyczące przestrzeni publicznych. Wiele z nich powstało w relacji z zabytkową tkanką miejską. Umiejętność tworzenia nowoczesnych obiektów w historycznym otoczeniu wydaje się jedną z najważniejszych cech tej pracowni.

Zagospodarowanie placu Bohaterów Getta (Zgody)

Zagospodarowanie placu Bohaterów Getta (Zgody), Kraków. Proj: 2003-2006

Fot: Juliusz Sokołowski

Jednym z dokonań, które ukształtowały styl Biura Projektów Lewicki Łatak, nie jest realizacja architektoniczna, a projekt nietypowego miejsca pamięci. W 2003 roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak wygrali konkurs na wizję zagospodarowania krakowskiego placu Bohaterów Getta (wcześniej Zgody). Tragiczną historię tego miejsca architekci postanowili uhonorować przestrzenną kompozycją, której daleko do tradycyjnych pomników. Wspomnienie o wojennych wydarzeniach placu, który znajdował się na terenie getta i o losach mieszkańców tej okolicy projektanci zamknęli w formie rozstawionych na całym placu metalowych krzeseł. „Postanowiliśmy całym wnętrzem placu opowiedzieć o historii tego miejsca. Pamięć o tych, których już nie ma, wyrażona jest przez nagromadzenie zwykłych przedmiotów. Krzesła, studnia z pompą, kosze na śmieci, wiaty przystanków tramwajowych, stojaki na rowery, nawet znaki drogowe, oprócz codziennych funkcji użytkowych nabrały aspektu symbolicznego. Wybraliśmy spatynowany brąz, skorodowane żeliwo, ocynkowanie, które staje się matowe. Kostkę z szarego sjenitu i zwykły beton” - opisują swój projekt jego autorzy.

Hotel Pod Wawelem, pl. Na Groblach

Hotel Pod Wawelem, pl. Na Groblach, Kraków. Proj: 2000-2005

Fot: Michał Braszczyński

Niezwykła aranżacja Placu Bohaterów Getta stała się ważną realizacją w dziejach polskiego projektowania architektonicznego, ale i tworzenia pomników czy miejsc pamięci.  Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak natomiast zaczęli kojarzyć się z architekturą, w której nowoczesność łączy się z szacunkiem do przeszłości. Z 2005 roku pochodzi hotel, zbudowany przy Placu na Groblach -  u stóp Wzgórza Wawelskiego Lewicki i Łatak zbudowali prosty, współczesny gmach o jasnych elewacjach i zmieniającym się układzie okien (niższe piętra mają okna pionowe, wyższe – poziome). Powściągliwa elegancja i stonowane formy pozwoliły wpisać obiekt w niezwykle trudny kontekst. Podobnie rzecz się ma z budynkami mieszkalnymi, które architekci zaprojektowali przy Placu Nowym na Kazimierzu czy przy ulicy Nadwiślańskiej na Podgórzu. Ze względu na układ podłużnej działki przy ulicy Starowiślnej fasadę projektowanego tam hotelu Lewicki i Łatak podzielili na dwie części. Różnicując ich podziały, lecz zachowując te same materiały czy kolory, w subtelny sposób zaznaczyli fakt, że nowy, spójny stylistycznie gmach stanął w miejscu pierwotnie zajętym przez dwie kamienice. Nie mniej uwagi i wyczucia wymagał projekt architektoniczny aranżacji muzeum Jana Pawła II w jego dawnym domu rodzinnym przy Rynku w Wadowicach.

Budynek mieszkalno-usługowy wielorodzinny, ul. Nadwiślańska / ul. Piwna w Krakowie

Budynek mieszkalno-usługowy wielorodzinny, ul. Nadwiślańska / ul. Piwna, Kraków. Proj: 2007-2013

Fot: Wojciech Kryński

Laureaci  Honorowej Nagrody SARP 2018 nie projektują tylko luksusowych apartamentów i hoteli w prestiżowych lokalizacjach. Przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu zbudowali nowoczesny budynek, pełen niewielkich mieszkań. Jego dynamiczna sylwetka oraz ceramiczne elewacje został szeroko docenione i przyniosły autorom wiele nagród. Wyjątkową realizacją jest także Flyspot w Morach pod Warszawą – betonowa wieża, która niewtajemniczonym wydać się może abstrakcyjną rzeźbą, a kryje tunel aerodynamiczny.

 

Wśród najnowszych realizacji architektonicznych Biura Projektów Lewicki Łatak, laureatów  Honorowej Nagrody SARP 2018, warto wymienić Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych  przy ulicy Focha w Krakowie, oddaną do użytku kilka miesięcy temu.

 

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2018 Piotrowi Lewickiemu i Kazimierzowi Łatakowi, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznych laureatów, odbędzie się w dniu 30 listopada 2018 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Foksal w Warszawie.

 

Źródło: www.sarp.org.pl

Zdjęcia dzięki uprzejmości Piotra Lewickiego.

Muzeum pn. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Rynek, Wadowice.

Muzeum pn. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Rynek, Wadowice. Projekt 2007-2012

Fot: Tomasz Zakrzewski


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera